Fazat e Udhėtimit Tė Shpirtit

Shko poshtė

Fazat e Udhėtimit Tė Shpirtit

Mesazh  Neo prej 25.11.14 17:22Nė dimensionin shpirtėrorė tė Islamit klasik vazhdimėsia nga vetė vetja falso tek vetė Vetja esenciale pėrshkruhet nė shtatė faza.

1. Vetė-vetja tėrheqėse kėrkon kėnaqėsi kryesisht nė kėnaqjen e vetes, dėshirave materiale dhe dėshirėn pėr fuqi. Pėrmendet nė Kur’an Surja Jusuf, ajeti 53 si “vetja nxitėse tek e liga”

2. Vetė-vetja e konshiencės/vetėdijes fillon tė dalloj nė mes tė mirės dhe tė keqės, dhe mundet nganjėherė ti reziston tundimeve tek e liga dhe veprimeve egoiste. Pėrmendet nė Suren Kiamet, ajeti 2: “E thėrras nė dėshmi vetė-veten e konshiencės.”

3. Vetė-vetja e inspirimit ėshtė e inspiruar me njohuri shpirtėrore dhe mundet nė mėnyrė efikase ta pėrcjell zėrin e konshiencės. Pėrmendet nė Suren Shems, ajeti 7-8: “Betohem nė shpirtin dhe proporcionin dhe urdhėrin qė I ėshtė dhėnė dhe ispirimin se cka ėshtė mirė e cka ėshtė keq.” Kjo ėshtė faza mė e lartė qė arrihet nga feja tradicionale dhe moraliteti.

4. Shpirti I qetė ka arritur shkallėn e prezencės nė tė cilėn njė intimitet I vetėdijshėm ėshtė I mundur. Pėrshkruhet nė Suren Fajr, ajeti 27-28: O ti shpirt nė paqe e qetėsi. Kthehu tek Zoti yt mirė I kėnaqur nė kėnaqėsinė e Tij.”

5. Shpirti I nėnshtrimit, ka arritur shkallėn ku dėshirat e tij dhe veprimet e tij janė nė harmoni me Realitetin. E pranon cdo moment ashtu si ėshtė dhe i dorėzohet Realitetit. Kjo pėrshkruhet nė Suren Ma’idah, ajeti 122. “Pėrendia ėshtė mirė I kėnaqshėm me ata dhe ata me Zotin.”

6. Shpirti I nėnshtrimi total ėshtė edhe mė shumė nė mėnyrė komplete I identifikuar me Vullnetin Universal. Kjo ėshtė shkalla e evliave/tė shenjtėve apo tė dashurve tė Pėrendisė ku jetėrat e tyre mund tė jenė njė shembull I thellė dhe I mbrekullueshėm i qenies njerėzore tė kompletuar. Kėta njerėz janė tė humbur/dorėzuar komplet nė Zotin.

7. Shpirti I Perfeksionit ėshtė njė teori absolute, qenia njerėzore e kompletuar apo perfekte ashtu si pėrshkruhet nė Suren Shems, ajeti 9: “Me tė vėrtetė ka triumfuar ai qė e pastron shpirtin.”

Fazat njė dhe dy pak a shumė janė nėn dominimin e vetes falso – egos. Faza tre mund tė quhet vetė-vetja natyrale, derisa fazat katėr deri mė shtatė prezentojnė shkallė tė ndryshme tė Vetes esenciale.

Shejh Kabir Helminski
"Living Presence"
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1414


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi