Deportimi Modern Serb (1945) 2014

Shko poshtė

Deportimi Modern Serb (1945) 2014

Mesazh  exxtreme prej 24.11.14 1:02

Shpėrngulja e detyruar e shqiptarėve nga Kosova, ka filluar nė luftėn e parė ballkanike nė tetor tė 1912,kjo shperngulje po vazhdon edhe sot 2014,vetem se ne nje forme tjeter duke perdorur Zagaret e tyre te rahatuar neper institucionet e Kosoves qe nga pas-lufta,duke perdorur metodat me te egra te njohura deri me sot.

Sipas dokumenteve tė diplomacisė serbe 281.747 njerėz janė dėbuar deri nė gusht tė vitit 1914, duke mos llogaritur fėmijėt deri nė moshėn gjashtė vjeēare.Familjet shqiptare janė nga hapėsirat e sapo-pushtuara tė deportuara pėrmes Greqisė pėr nė Turqi. Pėr popullimin me myslimanė nga shtetet ballkanike ishte pėrcaktuar hapėsira e quajtur Anadoll, a pėr shqiptarėt e Halep dhe Bagdad, nė Siri dhe Irak.[3] Nė pronat e shqiptarėve tė dėbuar, qeveria serbe ka vendosur mbi 20.000 familje serbe, ndėrsa qevera e Malit tė Zi ka planifikuar t'i vendos 5.000 familje nė Dukagjin.

Si pasoja tė pastrimit etnik afatgjatė dhe kolonizimit tė hapėsirave shqiptare, ka ardhur deri te ndryshimeve tė rėndėsishme nė strukturėn etnike tė popullatės. Gjithashtu, pėr shkak tė zbatimit tė masave tė dhunės nė raport tė grupeve etnike janė bėrė shumė tė tensionuara, veēanėrisht ndėrmjet vendaseve dhe kolonialistėve serb, qė ka pas pasoja nė thellimin e konfliktit shqiptaro-serb.

-Sot,po shohim nje tjeter spastrim tjeter te organizuar mjaft mire,.
-Politikat qeveritare po bejne popullin te pashprese perball varferise se thell dhe pamunsise per te jetuar ne menyren te cilen e meritojne.
-Asgje nuk me ndalon te mendoje se kjo gjendje eshte orkestrim i Serbeve e qe luhet mjaft mire nga Prishtina Zyrtare,ngase i gjithe lidershipi i Kosoves kane nje te kaluar te erret pa dallim..........

avatar
exxtreme

3


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi