Ne imoralistet!

Shko poshtė

Ne imoralistet!

Mesazh  Anon prej 23.11.14 0:34

Une sundoj mbi ty,thot Zoti i tokes,me pushtet te lartesuar siper dhe poshte,ne duart e te cilit dielli eshte nje shpate e stolisur dhe hena nje zjarr flakerrues ; i cili pret veshjet e tua nga teshat e tij dhe te ruan mes pellembeve te duarve te tij,perndrit rrobat e tua me driten e sketerres. Une ju bera nje ligj per te qeverisur mbi te shenjtet dhe ju dhashe nje skepter plot urtesi supreme. Ju ngritet zerin tuaj dhe u betuat per besnikeri ndaj Atij qe jeton ngadhenjyes,sepse ai nuk mund te kete nje fillim,as fund nuk ka per te pasur,ai i cili shkelqen si nje zjarr mes pallateve tuaja dhe mbreteron mes jush si ekuilibri i jetes!
Levizni pra dhe shfaquni! Zbulojini misteret e krijimit tuaj. Te jesh miku im,sepse une jam po i njejti adhurues i te vertetes, i Mbretit me te larte dhe te papermendshem te sketerres (djallit)!

Ne imoralistet! Kjo bote qe na perket neve, nė tė cilėn ne kemi pse te trembemi dhe te dashurojme,kjo bote gati e padukshme ,e pakapshme me rregulla dhe bindje te holla,nje bote e vrazhde ,tinezare dhe e mprehte "pothuajse" ne cdo pikepamje ; por cuditerisht ajo tenton te jete nen mbrojtje nga njerezit e mire , ata shikues te pagdhendur,sharlatan nga kureshtja e tyre besimplote!
Me rrezikun per te mos u pelqyer vesheve te pafajshem,une po vazhdoj edhe me tej ; egoizmi ben pjese ne thelbin e shpirtit te flakte ; fjala eshte per ate besim te pandryshueshem te Mbretit qe per nga natyra i nenshtrohen dhe i flijohen te gjithe. Shpirti i flakte e pranon kete fakt te egoizmit te tij pa i bere asnje pyetje vetes (pa ndjenja te ashpersise),arsyeja eshte se ajo eshte themeli qe mbledh ligjin e gjithe zanafilles brenda vetes ; ne qofte do te kerkoj t'i vė asaj nje emer ,ate do ta quaja " vete drejtesia". Ne rrethana me te thella eshte zoterues i i turpit, ligesise,  shfrenimit dhe lirise totale.
Shpirti i flakte jep ashtu sic merr ,per shkak te instiktit fuqiplote dhe te ndjeshem te shperblimit qe ekziston ne brendesine e tij. Koncepti i "falemnderimit" nuk ka kuptim,as ere te mire. Egoizmi i tij i flakte behet shkak qe ai te drejtoj veshtrimin perpara vetes,horizontalisht dhe ngadale edhe pse ai mer vesh nga lartesia.
Per te folur me perciptazi,kjo do te thot qe Zoti eshte hedhur poshte! Pos djallit,kush ju detyron t'i flisni perciptazi?
Si ma keni prishur gurin tim me te bukur! Cfare lirie keni fituar ju!? Doja te thosha se deri ketu njerezit e ndritur kane qene lloji me shkaterrimtar i fodullekut te vet. Qenie njerezore te barabarte perpara dobesise se tyre ,nje kafshe e tufes,dicka si torollakė,shendetlig dhe te rendomte.
Por ky moral i kundervihet me te gjitha forcat e tij nje "mundesie" te tille dhe nje "duhet" ,ai thot me pa'turpesi dhe pa na bere te prehemi ne zemer ; " Une jam vete morali dhe asgje jashte meje nuk eshte moral!". Me ndihmen e nje feje qe permbushte dhe lajkatonte lakmite me fisnike te kafsheve te turmes,u arrit ne piken qe ne vete gjejme nje shprehje gjithnje e me te qarte te ketij morali ne boten tone moderne te mbushur me engjuj.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi