Njerez me fuqi mbinatyrore

Shko poshtė

Njerez me fuqi mbinatyrore

Mesazh  gjilanasi prej 21.11.14 13:35

A keni enderruar ndonjehere te kini fuqi supernatyrore? Jane 16 shembuj njerezish te cilet pretendojne se kane te zhvilluar aftesite e jashtezakonshme. Ndoshta bota po shkon drejt limitit zero.

Ja njerezit me fuqi reale supernatyrore:

Kjo eshte Natasha Demkina, nje vajze ruse qe pretendon se mund te shikoje trupat e njerezve ne brendesi per te pare se nga se vuajne. Ajo eshte si nje X-ray.Liew Thow Lin eshte nje burre nga Malajzia i cili mund te ngjise objekte metalike ne trupin e tij. Megjithese shkencetaret nuk mund te shikojne ndonje dicka anormale me fushen manjetike te trupit te tij, ai eshte i afte te mbaje ngjitur pas trupit te tij nje numer unikal objektesh.Daniel Temmet eshte i afte te mbaje mend nje game te pabesueshme informacioni. Ne mars te 2004, ai mund te recitonte PI deri ne 22,514 digits brenda 5 oreve dhe 9 minutave.Imagjinoni se si do te kishte qene jeta pa gjume! Do te kishim humbur kaq shume nga enderrat tona. Por Al Herpin e di kete. Ai pretendon se vuan nga nje lloj i rralle insomnia ku ai nuk ka nevoje te flere. Ne nje moment te caktuar te jetes se tij, ai kaloi 10 vite pa fjetur fare.Michel Lotito njihet si nje ngrenes i objekteve jo te ngrenshme pa pasur ndonje efekt te demshem. Ai eshte pare te konsumoje xham, metal, gome dhe objekte te tjera. Mos guxoni ta provoni kete ne shtepi!Harold Williams ka pasur vetine te fliste 58 gjuhe te ndryshme. Deri ne moshen 7 vjec, ai ishte normal. Me vone ai zbuloi se kishte nje "eksploziv" ne trurin e tij. Pasi mesoi latinishten, nuk mundi te ndalonte me...E kaloi jeten duke udhetuar nga nje vend ne nje tjeter dhe duke mesuar gjuhet e tyre perkatese.Ben Underwood e ka humbur shikimin per shkak te semundjes se kancerit. Por ai arrin te orientohet me ane te nje serije zhurmash qe bejne objektet rreth tij.Veronica Seider mban rekordin boteror per vetine e saj per te pare edhe objektin me te vogel ne bote pa ndihmen e teknologjise. Ne vitin 1972, Universiteti i Shtutgartit, Gjermani, raportoi se nje nga studentet e saj, Seider, kishte nje aftesi vizuale 20 here me te mire se sa nje person mesatar. Ajo mund te identifikonte njerezit ne nje distance prej me shume se 1.6 kilometra.

avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerez me fuqi mbinatyrore

Mesazh  gjilanasi prej 21.11.14 13:38

Tim Cridland ka arritur te duroje dhimbjet per te argetuar njerezit. "Ska asgje te jashtezakonshme tek une. Thjesht kam trajnuar mendjen time me dhimbjen dhe e kam sinkronizuar ate me trupin," thote ai.Kevin Richardson eshte nga Afrika e Jugut. Ai merret me kafshet. Ai eshte pranuar nga krenaria e luaneve dhe klanet e medha te hienave. Ai ka thyer cdo rregull sigurie dhe pranon se i beson intuites se tij se sa njohurive tradicionale kur vjen puna tek komunikimi i tij me kafshet e egra.Arthur Lintgen eshte nje fizikant amerikan i cili mund te njohe kenget nga disqet e tyre. Vetem duke i prekur dhe i pare ato!Shakuntala Devi eshte indianja qe mund te kalkuloje numra pertej aftesive njerezore. Kjo veti e saj doli ne pah qe ne moshen 6 vjecare. Nje nga testet e saj u krye ne University of California Berkley ku asaj ju kerkua te llogariste rrenjen ne kub te 61,629,875, dhe rrenjen ne te 7 te 170,859,375. Ajo e kaloi testin me entuziazem.Stephen Wiltshire eshte nje artist arkitektural britanik i cili ka vetine ta shikoje nje peisazh vetem nje here dhe me pas ta pikturoje ate me saktesine me te madhe.Te vraposh 100 milje per qejf:) Kete e ben nje grup njerezish nga Meksika veriperendimore e quajtur Tarahumara. Ato njihen per aftesite e tyre per te ecur me distanca te gjata. Per 2 dite, ata kane arritur te vrapojne 320 kilometra.Wim Hof eshte rreth te 50-ve. Ai ka arritur ti shtyje limitet e te ftohtit deri aty ku nuk mban me. Ne 35 vitet e kaluara, ai ka arritur te dominoje cdo lloj sfide dhe ka arritur te mbaje titullin gines plot 20 here. Ai perdor nje lloj meditimi qe ka lidhje me frymemarrjen per te mos ta ndjere te ftohtin sic e ndjejne njerezit normale. Ai pretendon se e ka forcuar sistemin imunitar ne ate pike qe nuk ndjen asgje gje shqetesuese nga akulli.avatar
gjilanasi

381


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerez me fuqi mbinatyrore

Mesazh  syri i art prej 21.11.14 15:14

Fuqi mbi natyrore nuk as nuk mund te kete, keto jan fuqi natyrore, por qe ne i kemi harruar dhe sbesojme se ne kemi kesi aftesi...per ate vajzen ruse esht shum e sakt qe mund te shef ne brendesi te trupit, me mir se ēdo aparat qe esht zbuluar gjer tani, per kete ka edhe Shqiptare qe ka kete aftesi...! ky esht syri i trete niveli i larte...!
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

180


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Njerez me fuqi mbinatyrore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi