Shpirtrat Pasqyrė

Shko poshtė

Shpirtrat Pasqyrė

Mesazh  Magus prej 21.11.14 0:04Shpirtrat pasqyrė janė shpirtra qė janė tė njohur dhe tė takuar shpesh gjatė jetėve tė kaluara.

Ata janė shpesh tė dashur dhe tė zemėruar nė mėnyrė tė alternuar mes vete dhe nganjėherė gjatė tė njėjtės ekzistencė.

Ata nuk janė nė tė njėjtėn familje tė shpirtrarve apo nė tė njėjtin klan, por zakonisht ata ndjehen tė tėrhequr pėr njėri-tjetrin, ose ata ndjejnė se takohen me tjetrin vetėm pėr tė penguar.

Ne jemi tė gjithė fėmijė tė tillė qė mėsojmė duke imituar, duke respektuar tė rriturit. Njė shpirt pasqyrė pėrgjithėsisht ka njė nivel shpirtėror shumė tė afėrt me tonin, njė rrugė qė ka ngjashmėri nė shumė aspekte, veēanėrisht nė lidhje me zgjedhjet e bėra gjatė mishėrimit tė tanishėm.

Kur ne takojmė njė tė tillė, ne nė mėnyrė tė pashmangshme e njohim dhe zgjon ose nxjerr nė pah disa gjėra te ne.Kjo ėshtė pėr shkak tė faktit se ata janė duke punuar shpirtėrisht sė bashku.

Shpirtrat pasqyrė na mundėsojnė pėr tė ecur pėrpara dhe pėr tė zhvilluarė disa aftėsi, disa vizione, pėr tė zbuluar gjithashtu disa cilėsi brenda nesh.
Ata gjithashtu na ndihmojnė pėr tė parė tė metat tona, gabimet tona, dobėsitė tona. Mund tė jetė e vėshtirė pėr tė taluar njė tė tillė.

Fakti ėshtė se kjo mbetet gjithmonė e dobishme.

Shpirtrat pasqyrė qė ne takojmė janė gjithmonė tė mishėruar, sepse puna qė ata mund tė na sjellin neve pėr tu realizuar, mund tė bėhet vetėm duke qenė i mishėruar.

Pėrndryshe, mund tė ndodhė qė kur tė takojmė njė person tė tillė, ne shohim disa gjėra qė bėjnė jehonė te ne sepse gjenden brenda nesh.

Ky efekt pasqyrė ėshtė i zakonshėm dhe mund t’i ndodhė secilit.

Shpirtrat pasqyrė nė anėn tjetėr mund tė ndjejnė dhe tė njohin lidhjet qė ekzistojnė mes tyre.
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi