Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  niku magic man prej 15.11.14 15:12

Shpesh her e pyesim veten se qfar ndodh po te vdesim cilat jan ato mendime ateher do ti shikoni me poshti disa prej tyre

1) Sipas Islamit - Njeriu Vdes shkon ne Xhenet ose Xhehnem sipas gjerave qe keni ber te mira ose te keqija
2) Sipas Feve te vogla (jo te perhapura) njeriu qe ju ka permbajtur fes se vet shkon tek idhulli i tij si : buda, zoti i vdekjes , i diellit etj...
3) sipas Mansonve (pa fe) njeriu asnjeher nuk largohet nga kjo bot ai rilind me nje emer te ri familje te re ndryshim total por do ta harroj jeten e me parshme

kto jan disa pergjigjje jo te plota te cilat mendohen sipas ketyre feve dhe sekteve cili mund te jet i sakti ? askush nuk e di sepse askush deri me ta ni nuk esht ringjallur per ta treguar kete jan engima te pa zgjidhura...
avatar
niku magic man

73


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  wolf27 prej 15.11.14 17:02

Pasi vdes njeriu shkon ne qiell. Do 3 vjet te shperbehet trupi dhe qindra vjet qe te kthehet ne lende te djegshme,pastaj te shesin ne karburant dhe digjesh ne motorr. Perfundimisht del nga marmita dhe shkon ne qiell.
avatar
wolf27

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet per vdekjen.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 16.11.14 14:58

wolf27 shkruajti:Pasi vdes njeriu shkon ne qiell. Do 3 vjet te shperbehet trupi dhe qindra vjet qe te kthehet ne lende te djegshme,pastaj te shesin ne karburant dhe digjesh ne motorr. Perfundimisht del nga marmita  dhe shkon ne qiell.
Ti nuk e di qe shpirti i njeriut shkon ne qiell sepse: s'e ke provuar keshtu qe mos supozo kot. Gjithcka duhet provuar dhe perjetimi duhet treguar. Por po vdiqe dhe u ngjalle serish me ane te Magjive Reborn, Mos Harro te ma tregosh.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  wolf27 prej 16.11.14 18:11

BiselarThe new magician shkruajti:
wolf27 shkruajti:Pasi vdes njeriu shkon ne qiell. Do 3 vjet te shperbehet trupi dhe qindra vjet qe te kthehet ne lende te djegshme,pastaj te shesin ne karburant dhe digjesh ne motorr. Perfundimisht del nga marmita  dhe shkon ne qiell.
Ti nuk e di qe shpirti i njeriut shkon ne qiell sepse: s'e ke provuar keshtu qe mos supozo kot. Gjithcka duhet provuar dhe perjetimi duhet treguar. Por po vdiqe dhe u ngjalle serish me ane te Magjive Reborn, Mos Harro te ma tregosh.  
Ne asnje vend nuk permendet fjala shpirt dhe une kam shkruajtur per trupin. Nuk merrem me magjine e zeze.
avatar
wolf27

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet per vdekjen.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 16.11.14 19:26

wolf27 shkruajti:
BiselarThe new magician shkruajti:
wolf27 shkruajti:Pasi vdes njeriu shkon ne qiell. Do 3 vjet te shperbehet trupi dhe qindra vjet qe te kthehet ne lende te djegshme,pastaj te shesin ne karburant dhe digjesh ne motorr. Perfundimisht del nga marmita  dhe shkon ne qiell.
Ti nuk e di qe shpirti i njeriut shkon ne qiell sepse: s'e ke provuar keshtu qe mos supozo kot. Gjithcka duhet provuar dhe perjetimi duhet treguar. Por po vdiqe dhe u ngjalle serish me ane te Magjive Reborn, Mos Harro te ma tregosh.  
Ne asnje vend nuk permendet fjala shpirt dhe une kam shkruajtur per trupin. Nuk merrem me magjine e zeze.

Me falni, por mund te mos e dini: "Termi shpirt eshte term shkencor dhe nuk ka te beje me Magjine e Zeze". Ti thua qe trupi shkon ne qiell, por e ke komplet gabim se njeriut trupi i dekompozohet dhe esenca e vertete, ajo qe do njohi anen tjeter te medaljes, Vdekjen, eshte shpirti. Njs te mos futemi ne filozofi ekstreme, ajo qe duhet te dish eshte se gjithkush ka nje shpirt i cili ndodhet brenda trupit fizik, ka te njejten forme, por ne perfundimin e jetes ai do njohi vdekjen dhe kjo po ta pranosh si fakt nuk eshte aspak e gabuar.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  syri i art prej 17.11.14 15:29

Sokrati ju ka then nxenesve te vet,sipas meje me sa po e shof ka jet pas vdekjes,por ju kete mos e besoni,duhet ta provoni...!
Emri nuk esht i rendesishem ,por ajo qe esht po...
avatar
syri i art

Qdo gje esht natyr,ska te keqe ska te mir...

306


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  Tanki prej 17.11.14 16:25

Personalisht besoje ne Reinkarnim (Ri'Misherim) por permbrenda koncepteve te mija nuk e mohoj edhe ndonje bote te amshuar e cila te pakten qendron si Dimenson per para-pergaditjen e shpritit drejt Transformimit ne Jeten dhe Materien e re !
avatar
Tanki

Njeriu ne krahasim me Mendimet e tij eshte sikur se nje fije peri e zhytur posht ne Oqean

268


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  wolf27 prej 17.11.14 19:43

Kaluam nga trupi te shpirti,nga shpirti te Aristoteli dhe nga Aristoteli te "kembet e dhise" .
avatar
wolf27

68


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  exxtreme prej 19.11.14 1:33

Sipas Islamit njeriu qe vdes nuk shkon ne Xhenet ose Xhehnem por egziston ni jete tjeter qe quhet "jeta e varrit" te vdekurit qendrojne ne ate jete deri diten e xhykimit.......
avatar
exxtreme

22


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Mendimet per vdekjen.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 20.11.14 17:29

exxtreme shkruajti:Sipas Islamit njeriu qe vdes nuk shkon ne Xhenet ose Xhehnem por egziston ni jete tjeter qe quhet "jeta e varrit" te vdekurit qendrojne ne ate jete deri diten e xhykimit.......
Ti mor djale nuk e di, ti nuk e ke provuar, keshtu qe pse shperndan mendimet qe i ke lexuar ne libra apo ne faqe te caktuara interneti, kur ti as nuk e kupton c'eshte vdekja se nese do ta dije do ta perjetoje dhe do te ktheheshe perseri ne jete me ane te Magjive Reborn per te na treguar c'eshte Vdekja.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

219


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  Jetmira prej 11.02.15 11:36

exxtreme shkruajti:Sipas Islamit njeriu qe vdes nuk shkon ne Xhenet ose Xhehnem por egziston ni jete tjeter qe quhet "jeta e varrit" te vdekurit qendrojne ne ate jete deri diten e xhykimit.......
ti sduhet te ishe aspak ktu
Sa per temen, lool nuk besoj se ka jet pas vdekjes
Jetoni ket jeten e shkret, pa vdekja ket pun ka
Vdekjen se dim as sesi as se kurre do na ndodh
Aman sa besytni qe jeni mer tkeqen
avatar
Jetmira

898


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Cilat jan mendimet pas vdekjes ?

Mesazh  BESVIT2014 prej 11.02.15 16:55

Asgje nuk dihet per shpirtin se kah do shkoj e si do shkoj e si do transformohet ne nji jete tjeter eventuale e.......pa fund jan shpjegimet rreth shpirtit. Nuk dij se ne ĒFARĖ forme do jete shpirti si do duket materie apo ndonji form tjeter jo-fizike, pore nji e dij se shpirti megjithate eshte i pa vdekshem, se ne ĒFARĖ forme do jete kjo ndoshta i takone ndonji lamie shkencore e pse jo edhe fetare qe te merren me kete problematike....ne jete kam pas nji pervoj me te cillen jam shum i bindun ama shum i bindun se shpirti eshte dhe ndahet nga trupi e kalon ne nji dimension tjeter, te pakten nga nji pervoj qe kam pasur ne vitin 19........!!
avatar
BESVIT2014

5


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi