Agjentėt palestinezė tė Izraelit: Kush ishin ata, ēfarė bėnė dhe si u pėrdorėn

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Agjentėt palestinezė tė Izraelit: Kush ishin ata, ēfarė bėnė dhe si u pėrdorėn

Mesazh  trigonkos prej 14.11.14 11:33Historia e bashkėpunėtorėve palestinezė tė pėrdorur nga Izraeli gjatė viteve, pėr tė vrarė personalitete tė larta palestineze.

Pas sulmeve tė Izraelit nė Gaza, gjatė korrikut tė kėtij viti, Hamasi arrestoi informatorėt e dyshuar palestinezė dhe i ekzekutoi 18 nga ta, mė 22 gusht.

Njė dokumentar i realizuar nga “Aljazeera”, tregon historinė e bashkėpunėtorėve palestinezė dhe rolin e tyre kyē tė cilin ata luajtėn nė identifikimin e figurave tė larta tė “Hamas-it” dhe “Fatah-ut” nga Inteligjenca Izraelite, transmeton Telegrafi.

Filmi prezanton rolin qė kanė luajtur ata qė nga vrasja e njėrit prej themeluesve tė “Fatah”, Khalil al-Ėazir (aka Abu Jihad) nė vitin 1980; Yahya Ayyash, “inxhinieri”, me ndihmėn e bashkėpunėtorit Kamal Hammad nė janar tė vitit 1996; si dhe imamit dhe politikanit palestinez, Sheikh Ahmed Yasin, nė vitin 2004.

Nė dokumentar gjithashtu janė intervistuar bashkėpunėtorėt e njohur si Nadim Anjas i cili punoi me Shėrbimin e Brendshėm Izraelit “Shin Bet”, ndėrmjet viteve 1996 dhe 2002; si dhe Abdul Hamid Rajub, i cili e pėrshkruan rolin e tij nė vrasjen e Abu Jihad.

Gjithashtu, nė dokumentar flasin edhe agjentė (tė pohuar) si tė dyfishtė, autoritet zyrtare palestineze, si dhe ish zv.drejtori i “Shin Bet”, transmeton Telegrafi.

Filmi paraqet metodat e rekrutimit tė “Shin Bet”, shfrytėzimin e njerėzve tė dėshpėruar dhe keqtrajtimet e tė burgosurve nė burgjet izraelite. Pėrfshinė gjithashtu intervista, transkripte, intervista anonime dhe shfrytėzim tė kamerave tė fshehta.
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

78


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi