Fakti me befasues.

Shko poshtė

Fakti me befasues.

Mesazh  Anon prej 11.11.14 1:44

Cili eshte fakti me befasues qe ju mund te ndani per universin?


Fakti me befasues eshte njohuria qe atomet nga te cilat perbehet jeta ne toke,atome qe perbejne trupin e njeriut ,jane te gjurmueshme ne yjet qe kane shnderruar elementet e lehta ne elementa te renda ne berthamen e tyre.
Ne temperatura dhe trysni ekstreme keto yje ,duke qene te paqendrueshem gjate fundit te jetes se tyre,ata shėmben dhe pastaj shperthejne duke shperndare brendesine e tyre te pasuruar pergjate galaktikes.
Brendesi e perbere prej karboni ,azoti ,oksigjeni dhe te gjithe perberesve themelor te vete jetes. Keta perberes behen pjese e rreve te gazit qe ngurtesohen dhe formojne gjeneraten e ardhshme te sistemit diellorė me planete qe rrotullohen rreth tyre dhe ata planete tani kane perberesit per jeten .. keshtu qe kur une shoh qiellin e nates dhe e di se ... Po ne jemi pjese e ketij universi,ne jemi ne kete univers por ndoshta me e rendesishme se te dy keto fakte eshte se universi eshte brenda nesh.
Kur mendoj per kete fakt shikoj lart. Shume njerez ndihen te vegjel per shkak se ata jane te vegjel dhe universi eshte i madh,por une ndjehem i madh per shkak se atomet e mia erdhen nga ata yje. Ka nje nivel lidhjeje.
Kjo eshte me te vertete ajo qe deshiron ne jete,qe do te ndihesh i lidhur ,do te ndihesh i rendesishem,do te ndihesh sikur merr pjese ne cdo aktivitet dhe ngjarje rreth teje. Kjo eshte pikerisht ajo qe ne jemi,thjesht duke qene te gjalle.
avatar
Anon

Even the most expensive clock still shows sixty minutes in every hour. - yidish proverbs

270


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fakti me befasues.

Mesazh  Elsavrana prej 13.11.14 16:54

Shkrim i shkurter po i ngjeshur me thenie me vlere"Po une ndihem i madh per shkak se atomet e mia erdhen nga yjet" Ka nevoje njeriu qe t'i kujtohet se jemi nje me gjithesine.Edhe per mua ishte me vlere.
avatar
Elsavrana

53


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi