Ėndėrra

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ėndėrra

Mesazh  Neo prej 09.01.09 0:05

ĖNDĖRRA

Njerėzit janė tė prirur tė shohin ėndėrra dhe tė punojnė duke ėndėrruar dhe sajuar (thurur) ėndėrra me fije tė ndryshme tė jetės, kudo dhe kurdoherė .

Ashtu janė tė mėsuar dhe tė krijuar disa njerėz.Kėto ėndėrra kanė veti dhe karakteristika tė veēanta pėr jetėn e njeriut.

Njeriu ėndėrron dhe fantazon edhe kur nuk ėshtė nė gjumė.Ai dėshiron tė ushqejė trurin me ėndėrra, tė punojė dhe tė lėvizė me ėndėrra nėpėr shtigjet e jetės.

Kėta njerėz quhen “ėndėrragji”. Nė shpirt dhe nė zemėr e kanė folenė e ėndėrrave. Ata mėndojnė se me ėndėrrime e kanė mė lehtė ta ndėrtojnė dhe ta pėrciellin hapin e jetės.

Kėsi soi vetėm i bėjnė vetit qef, sepse mė ėndėrra nuk ndėrtohet jeta. Kėto ėndėrrime gjatė punės dhe angazhimeve, njeriun nuk e ndihmojnė, por e pėngojnė ardhmėrinė dhe ngritjen e veprimtarisė sė tij intelektuale dhe njerėzore.

Ėndėrrat fluturojnė nė horizontin e mėndjes sė njeriut, shkundin krahet nė hapėsirėn e gjerė tė fantazisė dhe pa pritmas lėndojnė krahėt e ardhmėrisė pėr jetė mė tė mirė dhe reale tė njeriut.

Nė kėto momente fluturimi i tyre (ėndėrrave) vėshtirėsohet dhe me droje bije poshtė nga ishin nisur mė parė. Tani njeriu lėviz si thnegla nė rrafshin e ftohur tė jetės .

Ėndėrrat zakonisht janė dy farėsh: ėndėrrat nė gjumė dhe ėndėrrat zgjuat qė dallojnė njera me tjetren.Kjo e fundit nuk e vlen tė sajohet, ėshtė e panatyrshme – artificiale dhe pengon pėrspektiven e njeriut.

Mirėpo ėndėrrat janė tė pranishme pėrherė nė jetėn e pėrditėshme tė njeriut, si natėn, si ditėn – mė tepėr kur flejmė, shpeshherė pa dėshirėn e njeriut.

Ato (ėndėrrat) shpeshherė i ngjajnė rrezeve tė diellit qė nxejnė zemrėn dhe driēojnė shpirtin, i ngjajnė natyrės tė mbushur me lule dhe erė tė kėndėsshme, qingjave qė lodrojnė nė livadhin e dėshirave rinore kur vie stina e pranverės, pyllit me drunjė tė gjatė deri nė qiellin e lartė tė pafund tė jetės, gjetheve tė pemėve tė kėputura nga era e vjeshtės qė fryen furishėm, zogjėve qė cicirrojnė mbi degėt e qershisė dhe tė bojlisė, ujit qė buron dhe gurgullon nėn gurėt e kafshuar nga dhėmbėt e kohės dhe tė ngrirė nga ftohtėsia e borės qė bie…

Ėndėrrat nė netėt e thurura me fijet e errėsirės

Kėto ngjajshmėri kanė njė histori tė veēantė nė fushėbetejėn e jetės sė njeriut.

Ato (ėndėrrat) trazojnė shpirtin dhe zemrėn e njeriut, shpeshherė, pa prit e pa kujtuar ēelin (ndiēojnė), por edhe errėsojnė horizontin e fytyrave tė njerėzėve.

Kėshtu ato (ėndėrrat) tė trembin nė befasi dhe ashiqare tė trazojnė mėndjen dhe tė zgjojnė nese je nė gjum, pa prit e pa kujtuar.

Kjo ngjan, mė tepėr kur nata ėshtė e thurur me fijet (pejtė) e errėsirės, kur nuk doken yjėt as hėna nė qiellin e kaltėr, kur shpendkeqėt fluturojnė nė hapsirėn e erėsuar dhe ndjellin fatkeqėsinė e njeriut, kur egėrsirat e malit lėvizin , ulurojnė pa frikė dhe pa droje ...

Sa vėshtirė ėshtė tė shohėsh ėndėrra tė kėtij lloji. Nė kėto momente njerėzit i kap frika prej territ dhe lėvizjeve tė padėshirueshme tė kėtyre qenjėve tė netėve tė mbuluara me perdet e errėsirės tė lėshuar mbi natyrėn e hapur tė kohės sė shkuar.

Atėherė njerėzit duke mėnduar se frikėn do ta kalojnė mė lehtė bijnė nė gjum, Flijnė, flijnė dhe nuk dėshirojnė tė zgjohen deri sa tė zhduket errėsira, tė lind dielli dhe tė ikin shpėndkeqėt dhe egėrsirat. Mirėpo pėrseri i kap frika duke fjetur, nė ėndėrr.

Kėcejnė nga shtrati dhe bijnė nė tokė : tė frikėsuar , tė ndjerėsitur , tė lodhur, tė raskapitur…

Vonė e kuptojnė se ishin nė ėndėrr . Nė kėto momente ndalen dhe kėrkojnė ndihmė nga tė tjerėt e pranishėm, vonė fillon kėndellja e tyre…

Ėndėrrat qė tėngėrliten nė thellėsinė e lumit tė jetės

Ėndėrrat ēdo natė janė tė pranishme, por ato nuk reflektohen me ngjyra tė njėjta tė jetės.

Ka ėndėrra tė bardha, tė pėrziera me ftohtėsinė e borės qė bije nė natėn e errėt tė dimrit, ėndėrra tė kuqe tė pėrziera me brushėn e dashurisė dhe tė lumturisė rinore, ėndėrra tė zeza tė thurura nga lamshi i hidhėt i kohės sė shkuar dhe ėndėrra me ngjyra tė pėrziera :bardh, kuq dhe zi .

Kur pėrzihen kėto ngjyra tė ėndėrrave njeriu nuk e gjen rrugėn, ėshtė i humbur dhe tani vėshtir e ka tė gjejė lehtė rrugėn e jetės dhe tė veēojė ngjyrat e pėrziera tė jetės .

Disa nga kėto ėndrra tėrngėliten lehtė, tėposhtės, marrin turr dhe bijnė nė thellesinė e lumit tė jetės qė gjarpėron dhe rokullis guralecat e mbetur nga koha e shkuar.

Disa tė tjera (ėndėrra) fluturojnė nė qiellin e kaltėr tė jetės , marrin forma tė ndryshme, ashtu siq ėshtė jeta e njeriut, kur flen dhe zgjohet prej gjumit.

Disa njerėz gjithnjė frikohen dhe nuk dėshirojnė tė bėjnė krahasimin e ėndėrrave me perspektiven dhe ardhmėrinė e tyre dhe tė merren me ėndėrra pa arsye dhe pa nevojė .

Ata i pėrkasin njerėzve qė dėshirojnė ta shikojnė punėn e vet, jetėn reale dhe nuk merreen me punėn e tė tjerėve .

Por frika dhe trazimi nga ėndėrrat kanė rrėnjėt thellė nė shpirtin e njeriut, nuk e lėnė tė qetė, si natėn kur flejnė, si ditėn kur janė zgjuat, prandaj detyrohen pa dėshirėn e tyre tė merren me pėrmbajtjen e tyre : herė nė favor tė tyre, herė nė dėm tė tyre - sipas ėndėrrės qė ka parė dhe ka pėrjetuar…

Pėrplasja nė fushėn e ėndėrrave

Ėndėrrat janė mė tepėr shqetsuese, se sa nė tė kundėrten, nė veēanti kur paraqiten gjatė gjumit tė rėndė.

Njeriu i lodhur dhe i trazuar gjatė punės sė pėrditėshme, ndonjėherė dinjėteti dhe karakteri i tij ėshtė prekur pa ndonjė arsye, ėshtė rėnduar pa pritur e pa kujtuar nga tė tjerėt.

Kėto shqetėsime (probleme) vėshtirė i ka ti menjanojė dhe ti zbusė nė shpejtėsi. Duhet pasur durim derisa tė menjanohen.

Nė kėto momente mungon fuqia, arsyeja dhe dituria, shpeshherė - tani lėvizjet e jetės pėrplasen nė fushėn e andėrrave dhe nxisin pa arsye hapin e njeriut pėr tė ecur pa orientim tė duhur.

Kjo ngjan si ditėn ashtu edhe natėn, por nata ka karakteristika tė veēanta pėr njeriun.

Natėn njeriu mė tepėr e kalon nė gjumė, por nese ėshtė i lodhur, i trazuar, vėshtirė e ka qė tė bėjė gjumė tė rehatshėm. Kur e merr gjumi, papritmas dėgjohet kėrhama, pengesa nė frymėmarje shtohet .

Shėnjat e jetės sė tij kanė ndryshuar dhe kanė marrė kahje tjetėr.Rotullohet herė nė njė anė, herė nė anėn tjetėr duke dėshiruar tė jetė nė ėndėrr.

Kėto ėndrra tani janė disa farėsh.

I njgjajnė jetės sė pėrditėshmė tė njeriut : jetės nė familje, jetės nė fushė, jetės nė arė , jetės nė shoqėri dhe jetės kudoqoftė .

Nė kėto raste njeriu herė lavron fushėn (arėn) e jetės, herė e lenė ndjerrė, herė hudhė farėn e zgjedhur tė ardhmėrisė me duartė e plasaritura tė peshės qė e rėndon, herė shetit rrugėve tė panjohura tė jetės, herė, hypur nė kal, herė nė gomar, here nė shpinėn e tė tjerėve …

Shalimi dhe kalirimi i kėtyre (shtazėve dhe njerėzve) ėshtė interesant, kur e shikojnė tė tjerėt .

Kur kalėron kalin vrapi i kalit ėshtė i shpejt, Njeriu nė kėto momente lavderohet qė po kaliron me kal dhe si me krih po fluturon.

Por kur i hip nė qafė njeriut mbetet i shtanguar dhe i neveritshėm.… Ndėrsa kur i hyp gomarit, kėmbėt i prekin nė tokė, mėgjithatė gomari ka njė shpejtėsi specifike dhe papritmas e rrėxon nė fushė tė vrapimit .

Rrėzimi nga shpina e gomarit ėshtė karakteristike, shpeshherė me thyrje tė gjymtyrėve tė trupit.

Kjo shetitje dhe rrėxim me lėndim nga gomari e zgjon nga gjumi dhe kupton se kishte qenė ėndėrr. Ofshan, merr frymė thellė …

Ėndėrra ka disa karakteristika tė veēanta, prandaj nuk ėshtė lehtė tė kuptohet dhe tė realizohet.Secili mundohet tė analizojė dhe tė realizojė ėndėrrėn.

Ajo e trazon zemrėn dhe shpirtin e njeriut , shpeshherė dhe e mbulon realitetin e jetės me pluhurin e kohės sė shkuar...

Hilmi Saraēi
avatar
Neo

"Njėshmėria - mund tė njihet vetėm duke u bashkuar me tė."


1445


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndėrra

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 7:52

Nga nje dorshkrim po ju tregoj disa shpjegime endrrash...

Meat-mish
........................
1-Kur shikon ne enderr mish-lumturi
2-mish i zier-melankoli
3-mish rosto-do merresh bekim
4-mish e skuqur-do paguhesh mir per te bere 1 te keqe
5-mish derri-do jesh me fat
6-mish biftek-do te kesh jet te lehte
7-mish qengji-lumturia do jet e sigurt
8-duke blere mish-do fitosh para ne loje
9-mish i kafsheve te egra-do te kesh shqetesime
10-mish zogu fazani-do te fitosh te holla(para)
11-duke hedhur mish-kujdes..nje rrezik afer
12-duke gatuar mish per vete-ndryshim ne gjerat qe ju rrethojn
13-duke gatuar mish per te tjeret-i dashuri/a po ua dredh
avatar
Jetmira

655


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ėndėrra

Mesazh  Jetmira prej 13.07.13 7:54

Melody-melodi
......................
1-Duke kenduar 1 melodi te kendshme - suksesi do jet pran jush
2-duke degjuar te tjeret duke kenduar - siguri ne nje martese te lumtur
3-duke luajtu nje melodi ne piano - punet do te perparojn


Inventor-shpikes
........................
Duke pare ne enderr nje shpikes - shume e/i nderuar nga shoqeria

Duke pare ne enderr disa shkencencetare - do te shperblehesh nepermjet punes qe ben

Duke pare ne enderr femijet duke bere nje shpikje - fat dhe prosperitet ne jete .

Duke pare ne enderr Shkencen - krejt viti qe po vjen ka me te ec mbare (shaka kjo e fundit )

Combat - luftoj
........................
Duke pare ne enderr luftim - do te poshterohesh.

Duke marre pjese ne nje luftim ,dhe duke humbur - dashuri dhe lumturi.

Duke marr pjese ne nje luftim dhe duke patur sukses - veshtiresi dhe shqetesime.

Duke ndihmuar te tjeret ne luftim - pajtim me armiqte.


Kafja eshte keq por ishalla ti se ke ate fat
Nga Historianet e Famshem te Egjiptit Kafja Presupozohej si
Simboli i ligeshtise Apo thene Ndryshe,
Kafeja ėshtė njė ndėr pijet mė tė konsumuara nė tė gjithė botėn, e pėrbėrė prej kokėrrave tė thara (pjekura) tė kafesė, po ashtu ėshtė quajtur groshė kafeje, qė rrjedhin nga druri i kafesė. Kafeja fillimisht ėshtė konsumuar nė shekullin e IX , e cila ishte e zbulura nga malsorėt e Etiopisė. Nga aty ėshtė shpėrndarė, nė Egjipt dhe Jemen, deri ne shekullin e 15 arriti nė Iran(Persi), Turqi, dhe Amerikėn Veriore. Prej botės Islame, kafeja u shpėrnda nė Itali, pastaj nė tė gjithė Evropėn dhe Amerikėn. Tani kafeja ėshtė pija mė e popullarizura nė tė gjithė botėn.

Kokrrat e kafesė janė tė kultivuara mė sė shumti nė Amerikėn latine, nė Azinė jugperėndimore dhe nė Afrikė. Pasi janė tė pjekura mjaft, i mbledhin, procesojnė dhe i thajnė. Pastaj i pjekin nė shkallė tė ndryshme, e gjithė ndikon nga shija e kafesė qė dėshiron. Mandej kokėrrat e kafesė i bluajnė, poashtu nė shkallė tė ndryshme pėr express, cappucion, latte etj., mė trashė, ndėrsa pėr kafe turke siē ėshtė e njohur nė Evropėn Juglindore, shumė imėt. Nga kokėrrat e blura, e tė ziera,fiton lėngun e kafesė tė cilin e pimė, dhe i cili pėrgatitet nė metoda tė ndryshme e cila varet nga pjesa e botės nė tė cilėn jeton.

Kafeja me pak fjale dhe realisht eshte nje helm sidomos kafeina qe ka nje shije te hidhur dhe perdoret nga vete pema si lende helmuase per te larguar insektet , dhe kafshet qe mund ta hane.Brenda ne kafe ndodhen gjithashtu rreth 200 lloje helmesh qe i bashkangjiten gjate procesit te pjekjes dhe perpunimit.

Kafeja nuk i jep energji organizmit pra ajo nuk prodhon energji megjithse ne ndjehemi pak me te forte mbas pirjes se saj.

Pse ndodh ky fenomen ? Sepse kur kafeja hyn ne organizem njifet nga sensoret e brendshem(inteligjenca organike) si nje lende helmuese dhe si kunderpergjigje e ketij helmi organizmi yne kundervepron me shpejtesi duke stimuluar gjendrat endokrine duke i detyruar te leshojne hormone si adrenalina per shembull. Pra nuk eshte se prodhon energji por e detyron organizmin te perdore ate energji qe ka ne ate moment shum apo pak qofte ajo. Kafeja duke stimoluar sistemin endokrin na detyron te perdorim ate pak energji qe kemi ne nje impuls te vetem ne nje kohe te shkurter dhe ne na duket sikur kafeja dhe sheqeri na dhane force gje qe nuk eshte aspak e vertet. Biles ne shume njerez ky lloj reaksioni eshte shume i fuqishem gje qe i detyron ata te ndihen keq dhe te djersisin ftohte, keta njerez mbas kesaj prove hyne tek kategoria e atyre qe nuk pine kurre kafe.Shembull: Provoni te vraponi mbi nje Kal apo Gomar dhe kur ky te jete lodhur bjerini me thuper ne menyre qe ai te vrapoje perseri dhe kur te ndaloje ju bjerini perseri dhe ai do vrapoje , por kjo nuk do te thote qe thupra juaj i jep energji por e detyron ate te perdore ate pak energji qe i ka mbetur dhe nese ju do vazhdoni ta godisne perseri mbas pak ai do bjere i shtrire dhe pa piken e forces.

Kjo ndodh edhe me organizmin tone kur pime kafe por me nje ndryshim te vogel qe ne jemi edhe Kali edhe i zoti i Kalit qe i bie me thuper, dhe e kemi ne dore te mos i biem vetvetes me thupra se shpejt do gjendemi te shtrire perdhe.

Veshkat jane organet qe vuajne me shume nga kafeina,Ajo nuk eshte me ne gjendje te mbaje mineralet e ndryshme dhe vitaminat e grupit B sidomos B12.

Demet:

1-DEPERESIONE Per shkak te mangesive te mineraleve dhe vitaminave te grupit B ulet toni i pergjithshem i organizmit qe manifestohet ne tru ne forme depresive. Shume njerez deprese qe marrin edhe ilace antidepresive jane konsumator te shume kafeve gjate dites qe rendojne me shume gjendjen e tyre ,Ata jane duke u kuruar me ilace per shqetesime mendore por qe ne fakt problemi i tyre eshte thjesht nje cekuilibrim i mineraleve, dhe vitaminave ne organizem, pra nje problem BIOKIMIK qe rendohet akoma me shume nga ilacet duke i lene pergjithmon deprese, kur FAKTI NE TE VERTET ESHTE SHUME I THJESHTE.

(Dhe ketu vijme perseri tek inteligjenca organike dhe jo-organike qe nuk kuptojne njera tjetren gje te cilen e kam shpjeguar ne postimet e meparshme.)

2-Mvaresi Ata qe pine kafe jane shpesh te mvarur prej saj si ne mengjes kur zgjohen, ne dreke pas buke ,apo mbas dite sepse ajo stimulon organizmin dhe pa kete stimul keta individ ndihen shume te dobet, por qe ne realitet jane duke u helmuar perdit e me shume.

3-Dhimbje Koke Mbas buke ne dreke kur nje pjese e mire e energjise harxhohet per tretjen e ushqimit dhe nje pjese e mire e mineraleve ka shkuar ne kete drejtim ndihemi te dobet dhe marrim nje kafe e cila merr edhe ato pak minerale e vitamina qe kane mbetur duke shkaktuar dhimbje koke e cila kurohet me ilace qe ne perberjen e tyre kane pikerisht Kafeine dhe kryejne te nje njejtin proces qe kryen edhe kafeja.4-Cmimi Cmimi i kafese eshte relativisht i ulet por cmimi i vertet per te paguar eshte ai i shendetit qe iken pak nga pak derisa perfundon tek doktori qe ta rrjep skalpin e kokes dhe te mbush me ilace kur faki eshte aq i thjeshte aq i thjeshte saqe kush lexon kete shkrim mund te thote se ai qe e ka shkruar eshte i cmendur gje qe nuk eshte e vertet sepse ajo qe lexon ne kete shkrim nuk do ta kesh lexuar ne asnje vend tjeter pasi te tjerat jane vetem publicita ndersa ky eshte realiteti qe shpesh na i fshehin per interesa te forta ekonomike dhe sociale, prandaj kush e kupton ka shpetuar kush nuk e kupton le ti bjerre vetes me kamzhik.

Po ti mos U Merzit Serioze Asgje sdo te ndodhi si Thone ato Gabelicat M*** Te te Hane
avatar
Jetmira

655


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi