Gjėrat qė ndikojnė nė kualitetin e gjumit

Shko poshtė

Gjėrat qė ndikojnė nė kualitetin e gjumit

Mesazh  Luli prej 09.11.14 12:18Gjumi kualitativ pėrveēse ndikon nė shėndetin tonė, lė pasoja edhe nė pamjen tonė. Njė numėr i vogėl i njerėzve flenė tetė orė nė natė ashtu siē rekomandojnė edhe ekspertėt. Shumica e njerėzve bėjnė disa gabime, tė cilat ndikojnė negativisht nė gjumin. Nė vazhdim do tė paraqesim gabimet mė tė shpeshta qė njerėzit i bėjnė para gjumit dhe tė cilat shkatėrrojnė kualitetin e gjumit tonė.

- Shikimi i televizorit: Edhe pse gjatė shikimit tė televizorit ose shikimit tė risive nė “Facebook” nuk jemi aq tė angazhuar mentalisht, drita artificiale qė arrin deri tek truri ynė, e mashtron dhe i tregon qė ende nuk ėshtė koha pėr gjumė. Andaj, kujdes me kėto gjėra.

- Shikimi i orės: Nėse nuk mund tė flemė ose zgjohemi gjatė natės, mė sė shpeshti shikojmė orėn pėr tė parė se sa kohė na ka mbetur pėr gjumė. “Llogaritja e kohės” rrit ankthin dhe nervozen, prandaj orėn ose telefonin me alarm mė sė miri ėshtė ta lėmė diku ku nuk mund ta arrijmė me duar. Pėrveē qė gjatė natės nuk do ta dini se sa ėshtė ora pa u zgjuar nga shtrati, kjo ide ėshtė e mirė edhe gjatė zgjimit, sepse nuk do tė mund ta fikni mė shpejt alarmin dhe tė rrotulloheni nė krahun tjetėr.

- Biseda me telefon: Edhe njė shprehi tjetėr e keqe para gjumit ėshtė biseda telefonike. Hulumtimet e kohės sė fundit tregojnė qė tė anketuarit, tė cilėt shpesh praktikojnė biseda tė vonshme telefonike mė vėshtirė arrijnė fazėn e gjumit tė rėnduar dhe ajo vepron mė dobėt tek ata.

- Fjetja nė hapėsirė tė ngrohtė: Do tė zgjoheni shumė mė tė pushuar nėse temperatura nė dhomė ėshtė mė e ulėt, sepse mė lehtė do ta arrini fazėn e gjumit tė rėndė.
- Kafeina: Dihet fakti qė pirja e pijeve qė pėrmbajnė kafeinė, si kafja, coca-cola dhe ēaji mund tė shkaktojnė pagjumėsi. Ekspertėt rekomandojnė qė tė mos pihen pijet qė pėrmbajnė kafeinė tė paktėn tetė orė para shkuarjes nė gjumė.

- Duhani: Konsumimi i duhanit ėshtė njė nga shkaktarėt e gjumit tė keq. Hulumtimet tregojnė qė joduhanpirėsit flenė mė mirė dhe zgjohen mė tė pushuar. Nėse pini duhan, mė sė miri do tė ishte qė cigaren e fundit ta pini tė paktėn katėr orė para se te shkoni nė shtrat.

- Alkooli: Pėr gjumė tė mirė duhet ta shmangni alkoolin. Konsumimi i alkoolit para gjumit do tė rezultojė me gjumė jo tė rehatshėm dhe shumė lėvizje nėpėr krevat.
- Pizhamet shumė tė ngushta: Besoni apo jo, pėr shkak tė pizhameve shumė tė ngushta po ashtu mund tė flihet vėshtirė, sepse ato mund tė reduktojnė nivelin e melatoninės dhe tė rrisin temperaturėn trupore.

- Fjetja nė bark ose nė krah: Dermatologėt rekomandojnė qė gjurmėt nė faqe tė krijuara pėr shkak tė gjumit nė bark ose nė krah mund tė bėhen tė pėrhershme. Pėr t’u shmangur ky problem, mė sė miri ėshtė tė flihet nė shpinė.

/Zėri/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi