Ē’kuptim kanė ngjyrat nė ėndrrat tona?

Shko poshtė

Ē’kuptim kanė ngjyrat nė ėndrrat tona?

Mesazh  Luli prej 03.11.14 15:21Zakonisht, njerėzit i shikojnė ėndrrat “bardhė e zi”, por nė ato raste kur i shikojnė me ngjyra, simbolika e tyre del mė e qartė dhe shpjegohen mė lehtė. Sipas njė studimi tė bėrė kohėt e fundit nga disa psikologė amerikanė, secila ngjyrė nė ėndėrr ka kuptimin e vet tė veēante dhe tregon njė gjendje tė caktuar emocionale tė atyre qė e shikojnė.

Duke u nisur nga ngjyrat e sfondit ku zhvillohen ngjarjet nė ėndėrr, nga ato tė interierit dhe tė veshjes sė “personazheve”, duke ditur kuptimin simbolik tė secilės ngjyrė, mund tė pėrcaktosh qėllimet dhe karakteret e atyre qė tė dalin nė ėndėrr. Psikologėt amerikanė e kanė klasifikuar simbolikėn e kėtyre ngjyrave nė kėtė mėnyrė:

1. E bardha – Tregon pafajėsi dhe pastėrti shpirtėrore, fisnikėri, aftėsi pėr ta ndarė gėnjeshtrėn nga e vėrteta (vetėm nė disa vende tė Orientit, kjo ngjyrė ėshtė simbol i zisė dhe vdekjes. Po kėshtu, ajo simbolizon asketizėm dhe izolim).

2. Bojėqielli – Tregon se mbartėsi i teshave ose ambientit rreth tij ka njė perceptim mistik ndaj jetės. Kjo ngjyrė ėshtė njėkohėsisht simbol besnikėrie, shprese, qetėsie shpirtėrore, etj.

3. E verdha – Kjo ngjyrė ėshtė shprehje e optimizmit, shpresave, e arsyes dhe realizmit, por nė ėndrrra simbolizon shpesh xhelozi, zili, ndarje. Ėshtė njė ngjyrė qė shpesh paralajmėron tradhti.

4. Ngjyra e blertė, jeshile – Simbolizon shėrimin nga njė e keqe, lulėzimin, qetėsinė dhe ekuilibrin shpirtėror, por shpesh, ajo tregon se bartėsi ėshtė ende i papjekur… Nė rastet kur ka nuanca qė anojnė pėr nga jeshilja e errėt, kjo ngjyrė simbollizon regres, etje pėr t’u pasuruar nė ēdo rrugė.

5. Ngjyrė ari, okre, me shkėlqim dielli – Simbolizon inteligjencėn, entuziazmin, lavdinė. Ajo ėshtė njėkohėsisht simbol pjekurie dhe pėrvoje, aftėsie pėr t’u orientuar nė jetė, si dhe besim pėr stabilitet, madje edhe rritje tė prestigjit.

6. Ngjyra kafe – Simbolizon aspektet materiale tė jetės, racionalitet, deri diku, konservatorizėm, por ajo simbolizon njėkohėsisht njė njeri nostalgjik dhe melankolik. Jo rrallė, ajo tregon depresion, zhgėnjim, vartėsi…

7. E kuqja – Ėshtė ngjyra qė tregon njė qėndrim aktiv nė jetė, simbolizon gjakun dhe zemrėn, mirėpo shpesh paraqitet si simbol agresiviteti, urrejtjeje, pasionesh e rreziqesh dhe sidomos pėr disa gra, ėshtė simbol i “rėnies dhe degjenerimit”.

8. Portokallia – Ėshtė simbol i lumturisė, i forcimit tė shoqėrisė dhe miqėsisė, por nuk janė tė rralla rastet kur parashikon etje pėr ndryshime, entuziazėm dhe ngrohtėsi. Kjo ngjyrė tregon se mbartėsi ėshtė i dhėnė pas seksualitetit. Kur ajo ėshtė e ndezur, tregon se ai dėshiron tė nxjerrė nė pah vetveten.

9. Ngjyra e purpurt – Ėshtė ngjyrė karakteristike aristokratike, simbol i dinjitetit dhe pushtetit…

10. Ngjyrė trėndafili – Ėshtė simbol i ndjenjave tė holla romantike, i modestisė dhe pėrpjekjeve pėr tė ndihmuar tė tjerėt, simbol i iluzioneve, por nganjėherė, edhe simbol i veprimeve tė nxituara dhe mendjelehta…

11. Ngjyra e argjendtė, e Hėnės – Simbolizon qetėsinė, pėrfytyrimet paranormale dhe intuitėn e zhvilluar, por nganjėherė, mund tė sjellė zhgėnjim dhe iluzione pa baza.

12. Ngjyra gri – Kjo ngjyrė ėshtė simbol i melankolisė, indiferentizmit, i meditimeve qė sjellin mėrzi, i njė alarmi tė brendshėm shpeshherė tė pajustifikuar, por edhe simbol i qėndrimit mosbesues, simbol i vetmisė dhe i dobėsisė shpirtėrore, sidomos kur kemi tė bėjmė me flokė tė thinjura, etj.

13. Ngjyra e kaltėr e blu – Ėshtė simboli urtėsisė dhe intuitės sė zhvilluar, simbol i njė statusi social tė pėrcaktuar, simbol besimi, sinqeriteti dhe luajalizmi, simbol i njė pozite tė lartė nė shoqėri, i pasurisė. Sidomos kur e shikojmė te makinat dhe veshmbathja me kėtė ngjyrė, ėshtė simbol i shpresave dhe i besimit nė tė ardhmen.

14. Ngjyra manushaqe – Ėshtė simbol i vetmisė, vetėpėrmbajtjes, por jo rrallė edhe simbol i vdekjes, i andrallave dhe shqetėsimeve tė mėdha, simbol i njė fanatizmi qė tė largon nga tė tjerėt.

15 Ngjyra e zezė – Simbolizon agnosticizėm dhe fshehtėsi mendimesh e veprimesh, simbol i njė pushteti tė fshehur, simbol i zyrtarizmit ceremonial, simbol i njė shpirti sfidant dhe i njė force tė papėrmbajtur seksuale, sidomos kur ėshtė i kombinuar me tė kuqen. Simbol i hakmarrjes, sidomos tek ata qė besojnė nė fenė islame.

Nga studimet e fundit tė psikologėve amerikanė del se intelektualėve dhe njerėzve tė punės mendore, u shfaqen mė shpesh ėndrra akromatike, domethėnė, ėndrra nė tė cilat takohen ngjyra si e zeza, e bardha dhe grija. Krijuesve dhe njerėzve tė ndjeshėm, me fantazi tė ndezur, si rregull, u shfaqen mė shumė ėndrra me ngjyra sa mė tė ndezura dhe, kur ato pėrzihen me njėra-tjetrėn, ndryshon edhe qėndrimi emocional i objektit tė ėndrrės. Ėndrrat me kontrastin bardhė e zi simbolizojnė ekstremet e qėndrimeve ndaj situatave nė marrėdhėnie me “personazhet” e ėndrrės. Ato shfaqen sidomos nė rastet kur njeriu pėson zhgėnjime nė jetė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi