Ē’kuptim kanė ngjyrat nė ėndrrat tona?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ē’kuptim kanė ngjyrat nė ėndrrat tona?

Mesazh  Luli prej 03.11.14 15:21Zakonisht, njerėzit i shikojnė ėndrrat “bardhė e zi”, por nė ato raste kur i shikojnė me ngjyra, simbolika e tyre del mė e qartė dhe shpjegohen mė lehtė. Sipas njė studimi tė bėrė kohėt e fundit nga disa psikologė amerikanė, secila ngjyrė nė ėndėrr ka kuptimin e vet tė veēante dhe tregon njė gjendje tė caktuar emocionale tė atyre qė e shikojnė.

Duke u nisur nga ngjyrat e sfondit ku zhvillohen ngjarjet nė ėndėrr, nga ato tė interierit dhe tė veshjes sė “personazheve”, duke ditur kuptimin simbolik tė secilės ngjyrė, mund tė pėrcaktosh qėllimet dhe karakteret e atyre qė tė dalin nė ėndėrr. Psikologėt amerikanė e kanė klasifikuar simbolikėn e kėtyre ngjyrave nė kėtė mėnyrė:

1. E bardha – Tregon pafajėsi dhe pastėrti shpirtėrore, fisnikėri, aftėsi pėr ta ndarė gėnjeshtrėn nga e vėrteta (vetėm nė disa vende tė Orientit, kjo ngjyrė ėshtė simbol i zisė dhe vdekjes. Po kėshtu, ajo simbolizon asketizėm dhe izolim).

2. Bojėqielli – Tregon se mbartėsi i teshave ose ambientit rreth tij ka njė perceptim mistik ndaj jetės. Kjo ngjyrė ėshtė njėkohėsisht simbol besnikėrie, shprese, qetėsie shpirtėrore, etj.

3. E verdha – Kjo ngjyrė ėshtė shprehje e optimizmit, shpresave, e arsyes dhe realizmit, por nė ėndrrra simbolizon shpesh xhelozi, zili, ndarje. Ėshtė njė ngjyrė qė shpesh paralajmėron tradhti.

4. Ngjyra e blertė, jeshile – Simbolizon shėrimin nga njė e keqe, lulėzimin, qetėsinė dhe ekuilibrin shpirtėror, por shpesh, ajo tregon se bartėsi ėshtė ende i papjekur… Nė rastet kur ka nuanca qė anojnė pėr nga jeshilja e errėt, kjo ngjyrė simbollizon regres, etje pėr t’u pasuruar nė ēdo rrugė.

5. Ngjyrė ari, okre, me shkėlqim dielli – Simbolizon inteligjencėn, entuziazmin, lavdinė. Ajo ėshtė njėkohėsisht simbol pjekurie dhe pėrvoje, aftėsie pėr t’u orientuar nė jetė, si dhe besim pėr stabilitet, madje edhe rritje tė prestigjit.

6. Ngjyra kafe – Simbolizon aspektet materiale tė jetės, racionalitet, deri diku, konservatorizėm, por ajo simbolizon njėkohėsisht njė njeri nostalgjik dhe melankolik. Jo rrallė, ajo tregon depresion, zhgėnjim, vartėsi…

7. E kuqja – Ėshtė ngjyra qė tregon njė qėndrim aktiv nė jetė, simbolizon gjakun dhe zemrėn, mirėpo shpesh paraqitet si simbol agresiviteti, urrejtjeje, pasionesh e rreziqesh dhe sidomos pėr disa gra, ėshtė simbol i “rėnies dhe degjenerimit”.

8. Portokallia – Ėshtė simbol i lumturisė, i forcimit tė shoqėrisė dhe miqėsisė, por nuk janė tė rralla rastet kur parashikon etje pėr ndryshime, entuziazėm dhe ngrohtėsi. Kjo ngjyrė tregon se mbartėsi ėshtė i dhėnė pas seksualitetit. Kur ajo ėshtė e ndezur, tregon se ai dėshiron tė nxjerrė nė pah vetveten.

9. Ngjyra e purpurt – Ėshtė ngjyrė karakteristike aristokratike, simbol i dinjitetit dhe pushtetit…

10. Ngjyrė trėndafili – Ėshtė simbol i ndjenjave tė holla romantike, i modestisė dhe pėrpjekjeve pėr tė ndihmuar tė tjerėt, simbol i iluzioneve, por nganjėherė, edhe simbol i veprimeve tė nxituara dhe mendjelehta…

11. Ngjyra e argjendtė, e Hėnės – Simbolizon qetėsinė, pėrfytyrimet paranormale dhe intuitėn e zhvilluar, por nganjėherė, mund tė sjellė zhgėnjim dhe iluzione pa baza.

12. Ngjyra gri – Kjo ngjyrė ėshtė simbol i melankolisė, indiferentizmit, i meditimeve qė sjellin mėrzi, i njė alarmi tė brendshėm shpeshherė tė pajustifikuar, por edhe simbol i qėndrimit mosbesues, simbol i vetmisė dhe i dobėsisė shpirtėrore, sidomos kur kemi tė bėjmė me flokė tė thinjura, etj.

13. Ngjyra e kaltėr e blu – Ėshtė simboli urtėsisė dhe intuitės sė zhvilluar, simbol i njė statusi social tė pėrcaktuar, simbol besimi, sinqeriteti dhe luajalizmi, simbol i njė pozite tė lartė nė shoqėri, i pasurisė. Sidomos kur e shikojmė te makinat dhe veshmbathja me kėtė ngjyrė, ėshtė simbol i shpresave dhe i besimit nė tė ardhmen.

14. Ngjyra manushaqe – Ėshtė simbol i vetmisė, vetėpėrmbajtjes, por jo rrallė edhe simbol i vdekjes, i andrallave dhe shqetėsimeve tė mėdha, simbol i njė fanatizmi qė tė largon nga tė tjerėt.

15 Ngjyra e zezė – Simbolizon agnosticizėm dhe fshehtėsi mendimesh e veprimesh, simbol i njė pushteti tė fshehur, simbol i zyrtarizmit ceremonial, simbol i njė shpirti sfidant dhe i njė force tė papėrmbajtur seksuale, sidomos kur ėshtė i kombinuar me tė kuqen. Simbol i hakmarrjes, sidomos tek ata qė besojnė nė fenė islame.

Nga studimet e fundit tė psikologėve amerikanė del se intelektualėve dhe njerėzve tė punės mendore, u shfaqen mė shpesh ėndrra akromatike, domethėnė, ėndrra nė tė cilat takohen ngjyra si e zeza, e bardha dhe grija. Krijuesve dhe njerėzve tė ndjeshėm, me fantazi tė ndezur, si rregull, u shfaqen mė shumė ėndrra me ngjyra sa mė tė ndezura dhe, kur ato pėrzihen me njėra-tjetrėn, ndryshon edhe qėndrimi emocional i objektit tė ėndrrės. Ėndrrat me kontrastin bardhė e zi simbolizojnė ekstremet e qėndrimeve ndaj situatave nė marrėdhėnie me “personazhet” e ėndrrės. Ato shfaqen sidomos nė rastet kur njeriu pėson zhgėnjime nė jetė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

893


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi