Hapja e Ēakrave

Shko poshtė

Hapja e Ēakrave

Mesazh  Magus prej 03.11.14 0:46Meditime tė Ēakrave qė pėrdorin mudra dhe tinguj pėr tė hapur Ēakrat.Kėto meditime tė Ēakrave pėrdorin mudra, tė cilat janė pozicionet tė veēanta tė dorės, pėr tė hapur Ēakrat.
Mudrat e kanė fuqinė pėr tė dėrguar mė shumė energji nė ēdo Ēakėr.
Pėr tė rritur efektin, duhet qė tingujt tė kėndohen. Kėto tinguj janė shkronja nė Sanskrishte. Kur ato kėndohen njėherė, ato shkaktojnė njė rezonancė nė trup qė ju mund tė ndjeheni nė ēakrėn pėr tė cilin ato janė destinuar.

Bėni njė meditim pėr 7-10 frymėmarrje. Kėndojeni tingullin disa herė pėr ēdo frymėmarrje (pėr shembull tri herė).


Hapja e ēakrės sė rrėnjės

Prekni majėn e gishtit tuaj tė madh dhe gishtit tuaj tregues.
Pėrqėndrohuni (koncentrohuni) nė ēakrėn e Rrėnjės qė gjendet midis organeve gjenitale dhe anusit.
Kėndojeni LAM.

Hapja e ēakrės sė shenjtė

Vendos duart nė prehėrin tuaj, pėllėmbėt lart, njėrin mbi tjetrin. Dorėn e majtė poshtė, pėllėmbėn e saj duke prekur pjesėn e prapme tė gishtave tė dorės sė djathtė. Prekni butėsisht majėn e gishtave tė mėdhenjė.
Pėrqėndrohen nė ēakrėn e shpretkės, nė kryqe (poshtė shpinės) pak nėn kėrthizė.
Kėndojeni VAM.

Hapja e ēakrės sė kėrthizės

Vendosni duart para barkut tuaj, pak mė poshtė pleksusit tuaj diellor.Gishtat tė bashkohen sipėr, duke u drejtuar pėrpara drejt. Kryqėzoni gishtat e mėdhenjė. Ėshtė e rėndėsishme qė tė zgjasni gishtat.
Pėrqėndrohen nė ēakrėn e kėrthizės e vendosur nė shpinėn kurrizore, pak mbi nivelin e kėrthizės.
Kėndojeni RAM.

Hapja e ēakrės sė  zemrės

Uluni kėmbėkryq. Prekni majėn e gishtit tė madh dhe gisht tregues. Vendosni dorėn tuaj tė majtė nė gjurin tuaj tė majtė dhe dorėn e djathtė nė anėn e poshtme (qė do tė thotė, pak mė lart se pleksusi diellor).
Pėrqendroheni nė ēakrėn e zemrės e cila ndodhet nė shtyllėn kurrizore, nė nivelin e zemrės.
Kėndojini JAM (Yam)

Hapja e ēakrės sė fytit

Kryqėzoni gishtat brenda duarve tuaja, pėrveē gishtave tė mėdhenjė. Vendos gishtat e mėdhenjė nė kontakt sipėr, dhe bėni tėrheqjen e tyre lehtėsisht.
Pėrqėndrohen nė ēakrėn e fytit, qė e ka nė bazėn nė fyt.
Kėndojeni HAM.

Hapja e ēakrės sė syrit tė tretė

Vendosni duart tuaja pėrpara pjesės sė poshtme tė gjoksit tuaj. Gishtat e mesėm shtrihen dhe preken sipėr, duke u drejtuar pėrpara. Gishtat e tjerė janė janė palosur dhe tė preken nė dy falangat e sipėrme. Gishtat e mėdhenjė drejtohen drejt jush dhe preken mes vete.
Fokusohuni nė ēakrėn e syrit tė tretė, mbi pikėn mes vetullave.
Kėndojeni OM ose AUM.

Hapja e ēakrės sė kurorės

Vendosni duart tuaja para stomakut. Gishtat e unazės tė shkojnė lart,duke u prekur mes vete nė maje. Kryqėzoni gishtat e tjerėj, gishtin e majtė tė madh sipėr tė djathtit.
Fokusohuni nė ēakrėne ekurorė, sipėr (nė maje) tė kokės.
Kėndojini NG.


Kujdes: Mos pėrdorni kėtė meditim pėr ēakrėn e kurorės nėse ju nuk e  keni njė ēakrė tė fortė tė rrėnjės (qė ju duhet sė pari njė bazė solide).


Copyright © explorerunivers.com
avatar
Magus

Kėrkoni tė vėrtetėn nė praktikė dhe jo me spekulime.
Ēfarėdo qoftė niveli i teorive qė ju mund tė zhvilloni, ato do tė mbeten gjithmonė masturbim intelektual.155


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapja e Ēakrave

Mesazh  55 prej 03.11.14 1:32

Po mantren NG nga e gjete nga sanskritja. Sikur ska mantra per cakren sahasrara:(
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Hapja chakrave 2

Mesazh  Vizitor prej 24.05.18 14:51

Perpara se te punojme ne hapjen e chakrave duhet te punojme me to,ti kuptojme,dhe ne fund ti pastrojme chakrat.

Chakra e 1

Esh lokalizuare ne fund te spines,dhe ka lidhje me mbijetesen dhe e bllokuare nga frika,qe te c'bllokojme kte chaker duhet te perballemi me 'frikerat tona'.Pasi te perballemi,ti lokalizojme(jo fizikish po ne menyre figurative,sepse procesi i pastrimit se cakrave behet duke medituare)
do kuptojne qe jan thjeshte nje iluzione,dhe duhet ti lejme te shkojne.

Chakra 2

Esh e lokalizuare ne pjesen e shpines se poshtme ka lidhje me kenaqesin,dhe esh e bllokuare nga faij,dicka qe ju ndiheni qe keni ber gabim,keni lenduare dike.Menyra me e mire qe ta pastrojme kte chaker esh qe te perballemi ,ti lokalizojme kte ndenje faij,ta kuptoni qe kto gjera kan ndodhur tashme ,smund ti ndryshojme,por mund ti transformojm duke falur veten,dhe ne te tashmen mos i riperserisim me.

Chakra 3

Eshte e lokalizuare ne pjesen e stomakut,esh e bllokuare me turpin qe ndjenje ndaj vetes,dicka qe keni imagjinuare se jeni por nuk mund ta realizonit.Menyra me e mire esh qe ta lokalizojme,te indetifikojme kto ,ti pranojme,dhe ne fund ti lem te shkojne,sepse ato ishin thjesht imagjinate

Chakra 4

Eshte e lokalizuare ne pjesen e zemres,personifikon dashurin dhe eshte e bllokuare nga deshperimi,mjerimi qe ndjenje ,vetmis,humbjes te dikujt.Menyra me e mire qe mund ta pastrojme esh qe ti lokalizojme,ti indetifikojme,ti lem njerezit te shkojne,te kuptojme qe nuk kemi qen kurre vetem dhe ta tranformojme kte energji me dashuri.

Chakra 5

Esh e lokalizuare ne pjesen e qafes,personifikon te vertetėn dhe esh e bllokuare nga genjeshtra qe i themi vetes.Menyra me e mire qe mund ta pastrojme esh qe ti lokalizojme,ti indetifikojme,ta pranojme veten tone per ate cfare jemi,ta duam veten per ate cfare jemi.

Chakra e 6

Esh e lokalizuare tek pjesa e ballit,midis 2 syve tane,personifikojn me depertimin e gjerave pertej cka syt tane na ofrojne esh e bllokuare me iluzionin qe jemi te ndare nga njeri tjeteri.Menyra me e mire per ta pastruare esh qe ta kuptojme qe te gjith jemi te lidhur,ajo cka te prek ty me prek edhe mua,ashtu sic jam une ashtu je edhe ti,sepse ne fund jemi 1.

Chakra e 7

Eshte siper kokes sone,personifikon me energjin e paster te kozmosit duke lejuare ate te hyj ne gjith chakrat e tjera,dhe atehere ti do kesh mundesi te kesh ne kontroll veten tende.Eshte e bllokuare nga njerezit qe na lidhin ktu ne toke.Duke medituare duhet ta lokalizojme ate gje qe na mban te lidhur ktu (mund te jen famijarentane,dashurit )duhet ti lejme te gjithe ata te shkojne,sepse ata nuk kan qen kurre prone e jona,esh pjese e iluzionit.Atehere kur ti ta kesh len ,gjitha chakrat e tua do te hapen,ti do behesh 1 me veten tende me te larte energjija e paster e kozmozit do te mbushi gjith trupin tende duke u ber tashme ai qe ti je ne te vertet ,Energji,dashuri,zot.

https://youtu.be/StrbppmsZJw
avatar
Vizitor
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapja e Ēakrave

Mesazh  Gabriel prej 10.07.18 10:56

Hapja e Chakrave eshte zanafilla e cdo mesimi mbi spiritualen, gjithmone duke e shoqeruar me studim ose drejtim nga nje person me i ditur.
avatar
Gabriel

https://www.fiverr.com/bldesign

107


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Hapja e Ēakrave

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi