Ėndrrat, shkaku i konflikteve personale

Shko poshtė

Ėndrrat, shkaku i konflikteve personale

Mesazh  Luli prej 02.11.14 10:19Frika, sipas studiuesve, nuk ėshtė shkaktari i ankthit. Nė vend tė kėsaj, ata thonė se ėndrrat mė tė kėqija na lėnė tė pikėlluar, hutuar dhe nė ndjenjė faji.
Ata gjithashtu zbuluan se ishte kėrcėnimi i agresionit fizik pėr njė ankth, dhe ėndrrat e kėqija shpesh paraqiten nga konfliktet ndėrpersonale.

Studiuesit nė Universitetin e Montrealit, treguan se ankthi jep njė ndikim tė madh emocional, nė krahasim me gjėrat e kėqija, dhe frika nuk ėshtė gjithmonė njė faktor.
Ajo qė ėshtė e ndjerė, nė vend tė kėsaj, ėshtė trishtim, konfuzion, faj dhe neveri.

Nė analizėn e tyre tė 253 anktheve, dhe 431 ėndrrave tė kėqija, hulumtuesit kanė siguruar rrėfimet e 10 mijė ėndrrave.

Agresioni fizik ėshtė mė i frekuentuari qė ėshtė raportuar mė shpesh nė ėndrra tė kėqija, kanė thėnė Genevieve Robert dhe Antonio Zadra, hulumtues psikologjie nė Universitetin e Montrealit, nė numrin e fundit tė revistės ‘Sleep’.

“Ankthet bėhen shumė intensive saqė ju mbajnė juve zgjuar. Ėndrrat e kėqija, nga ana tjetėr, janė shkak i konflikteve personale.

Studiuesit thonė se arsyet mė tė zakonshme nė ankthe janė vdekja, shqetėsimet shėndetėsore dhe kėrcėnimet.

Ankthi tek burrat ishte gjithashtu mė i madh se sa tek ankthet e grave, tė cilėt pėrmbajnė tema tė katastrofave dhe fatkeqėsive tė tilla si pėrmbytjet, tėrmetet dhe lufta ndėrsa tema qė pėrfshijnė konfliktet ndėrpersonale janė dy herė mė tė shpeshta dhe mė tė kėqija tek gratė.

Sipas studiuesve tė gjithė ata qė vuajnė nga ankthet, mund tė fitojnė pagjumėsinė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi