Gjėrat qė nuk dini se ndikojnė aq shumė nė jetėn tuaj

Shko poshtė

Gjėrat qė nuk dini se ndikojnė aq shumė nė jetėn tuaj

Mesazh  Luli prej 01.11.14 10:46

Le ta fillojmė klasifikimin me news feed (transmetimi elektronik i lajmeve). A e dinit se humori juaj ndryshon sipas lajmeve qė lexoni? Nė fakt, sipas njė eksperimenti tė kryer gjatė njė jave te mbi 700 mijė pėrdorues tė “Facebook”, kjo gjė rezulton mė se e vėrtetė, sepse humori i tyre ndryshonte nė bazė tė lajmeve qė ata lexonin. Pėr shembull, nėse pėrpara u dilte njė lajm pozitiv, humori i tyre ishte pozitiv dhe e kundėrta ndodhte kur ata lexonin lajme me pėrmbajtje negative.Tregimi i njė fakti nė vetėn e parė, ka njė efekt me mė shumė ndikim

Pėr ēfarėdo lloj gjėje qė tė bėhet fjalė, nėse njė fakt tregohet nė vetėn e parė, ai do tė jetė mė ndikues te marrėsi! Fakti duket mė interesant nė kėtė mėnyrė, sepse aktivizohen mė shumė ato pjesė tė trurit qė janė zona e vernikės dhe e brokės, duke krijuar njė lidhje qė bėn diferencėn me personin qė flisni!

Sa mė inteligjent tė jeni, aq edhe mė naiv dukeni

Pavarėsisht se mund tė duket shumė kontradiktore, personat mė inteligjentė janė edhe mė naivėt apo ata qė mashtrohen mė lehtė. Psikologėt thonė se kjo ka lidhje me egon, sepse sa mė shumė inteligjentė tė jeni, aq mė shumė mendoni se tė tjerėt nuk mund t’ju vėnė nė lojė. Por ja qė ndodh e kundėrta e asaj qė mendoni!

Individi ėshtė mė i prirur qė tė kryejė njė krim, nėse jeton nė njė vend nė tė cilin nuk respektohen ligjet

Kjo teori interesante ėshtė zhvilluar nga James Wilson dhe George Kelling dhe quhet “Teoria e dritares sė thyer”. Kjo teori thotė se edhe pse mund tė jemi persona moralistė, ne influencohemi dhe jo pak, nga ambienti qė na rrethon, nga vendi nė tė cilin jetojmė, nga qyteti, nga lagjja etj. Njė eksperiment i kryer nė Holandė, demonstron se individėt janė mė tė prirur qė tė bėhen kriminelė nė njė vend, nė tė cilin ligji nuk respektohet.

Madhėsia e pjatės ndryshon

Ky studim shumė interesant, i kryer nga Brian Wansink, dhe grupi i tij i kėrkimit nė Universitetin Cornell, lejon qė tė kuptosh se pjata e ushqimit dhe pėrmasat e saj, pavarėsisht ngjyrės sė ushqimit, influencojnė sasinė e ushqimit qė hahet. Gjashtėdhjetė persona iu nėnshtruan njė eksperimenti: ata duhet tė hanin dy pjata me makarona: e para ishte me salcė domate dhe e shėrbyer nė njė pjatė tė bardhė, ndėrsa e dyta me pana dhe e shėrbyer nė pjatė tė kuqe. Nėse porcionet kanė njė ngjyrė tė ngjashme si ajo e pjatės, hahet mė shumė, rreth 20%.

Ndikimi i ngjyrave

Ngjyrat kanė qenė gjithmonė pjesė e jetės njerėzore. Sipas “Forbes”, nga to nuk ndikohet vetėm humori, por edhe gjendja fizike: ngjyrat e ngrohta na bėjnė tė ndihemi mė tė “ngrohtė”, nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, ndėrsa ngjyrat e ftohta, si bluja, na bėjnė tė ndihemi mė tė “ftohtė”!

N. A.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėrat qė nuk dini se ndikojnė aq shumė nė jetėn tuaj

Mesazh  Jetmira prej 02.09.15 20:12

Meqe un jam naive edhe qenkam inteligjente
Preferoj te zezen jo blun :p :p
avatar
Jetmira

487


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi