Misteret e krijimit te Universit

Shko poshtė

Misteret e krijimit te Universit

Mesazh  Luli prej 01.11.14 10:33Miliarda vite me pare ne nje pike te panjohur te hicit zanafillor shpertheu procesi evolutiv qe ka arritur deri ne ditet tona. Por Toka fsheh prej ngahera shume sekrete.

Qysh nga origjinat e tij te largeta njeriu nuk u mjaftua me te jetuarit por ndjeu nevojen qe te kthehej per te bere pjese ne projektin e pafundme prej te cilit ishte i bindur se e kishin debuar. Po perse kaq siguri Ne te gjitha kulturat qe kane gjalluar ne kete planet ekziston ideja e nje atdheu te larget e nje parajse tokesore ne te cilen njeriu ishte gjithcka e gjithcka levrinte ne te.


Nuk kishte nevoje te deshironte asgje e prape kerkonte me shume e guxoi ti afrohej se vertetes dijes frutit te ndaluar. Qe ai casti kur Zoti ndeshkoi etjen per ambicie te njeriut dhe e denoi ate me nje jete mundimesh dhe vuajtjesh ne nje bote te eger e te panjohur. Ceshte njeriu Cfare fshihet ne 95 te trurit te tij funksionet e te cilit mbeten ende te fshehta.

Nga Big Bengu deri me sot ende shtrohet pyetja Nga e si u krijua njeriu

A jo qe na cudit me njeriun e lashte por qe ende lengon brenda secilit prej nesh eshte aftesia e jashtezakonshme per te jetuar ne simbioze me kozmosin duke i njohur plotesisht shqisat e tij e duke ditur ti kontrollonte e ti orientonte kah e ne mes te pafundesise. Rreth kesaj aftesie te jashtezakonshme njeriu i zakonshem nuk di se si te perfitoje me i mesuar sic eshte per te derdhur ne teknologji funksionet natyrale te shqisave te tij duke harruar kesisoj rendshem permasen e tij shpirterore.
Ne origjinen e dijes e te kultures se cdo etnie njerezore ka nje element qe vjen para elementeve alkimike apo themelore uji toka ajri zjarri hapesira eshte tingulli.
Gjoni ne prologun e Ungjillit sipas atij vete thote Ne fillim ishte Ai qe eshte Fjala. Ai ishte me Zotin Ai ishte Zot. Ai ishte ne fillim me Zotin. Permes tij Zoti ka krijuar gjithcka

Zanafilla thote Zoti tha behu e u be.

Ne themel te filozofise me te lashte greke ishte marredhenia mendim-fjale-realitet. Por filozofia greke ka marre nga ajo e Egjiptit.
E ne fakt zanafilla egjiptiane e Menfit thote Ptah i madhi eshte zemra truri dhe gjuha fjala e Enneade-s se zotave ai krijoi zotat lindi ne zemer dhe lindi ne gjuhe dicka ne formen e Atum. Tashti Atum eshte krijuesi por kuptohet se ai eshte i krijuar fale zemres fronit te mendimit sipas egjiptianeve e fale zerit gjuhes.
Edhe egjiptianet kane marre nga filozofia e Lindjes se Aferme e keshtu me radhe derisa arrijme atje ku adresohet filozofia me e lashte India. Brahma eshte Gjithckaja eshte Zot shpirt universal.

Ne themelin e zanafilles Indu e kote ta themi eshte tingulli.

Tingulli i heshtur i Spiritualitetit. Kushdo qe ka njohje rreth doktrinave shpirterore indiane do te kete degjuar per Mantra-n. Eumlshte nje disipline meditative e cila nepermjet shqiptimit zeulet te rrokjeve te shenjta sanskrite mundeson te derguarit - per ta thene me terma profane - ne lsquorikumbim te mendjes e cila eshte armikja me e betuar e Atmanit Unit shpirtit individual qe duhet te realizohet per tu kthyer e bere pjese ne Gjithckane.

Mendja prihet ta largoje individin nga pafundesia duke i dhene iluzionin e te qenit i vetemjaftueshem dhe duke e shtyre kah egoizmi. Vetem duke arritur te asgjesosh e te kontrollosh mendjen Atman ngjitet ne perceptimin me te larte prej ku ndihet perkatesia ne Gjithckane qe eshte Shpirt hyjnor.
Ajo qe njeriu ka harruar pergjate udhetimit te tij te pasigurt historik eshte pikerisht fakti i te qenit njeri nje zot i rrezuar qe enderron te vezulloje prej drites hyjnore.


Njeriu si mase e krijimit

Cfare lidhjesh mund te gershetohen mes gjeometrise dhe krijimit Fraza mitike si Ne fillim ishte fjala ose aksioma te pazberthyeshme si Gjeometria eshte muzike e ngrire Goethe ose akoma me mire e edhe me perpara Gjeometria eshte muzike e ngurtesuar Pitagora ne dukje nuk mund te lidhen. Krahasimi mbetet thuajse nje paradoks duke pasur parasysh ngjyrimet e ndryshme te ketyre mesazheve. Nese mes gjithe krijimit njeriu rezulton te jete produkti me i arrire i bemave hyjnore duke ditur se eshte krijuar si imazh a ngjashmeri cfare roli luan Gjeometria ne krijim apo mos ndoshta mund te jete vete njeriu hallka e lidhjes
Eumlshte shume terheqese te dihet se shume prej njerezve te medhenj te se shkuares e kane ndermarre kete rruge kah mendimi fillimor pra kah Thelbi nepermjet te cilit mund te lidhet gjithcka ku gjithcka mund te bashkohet ne nje sinkretizem idealist diktuar nga i vetmi synim per te zbuluar te verteta te medha qe e mundojne njeriun ne kerkimin e deshperuar te realitetit te tij autentik. Qellimi per te kuptuar te verteten eshte dicka qe mund te arrihet vetem nepermjet sintezes.

Sepse sintezat jane ne te vertete konstruksione te shenjta te te gjitha koherave e te cdo vendi ku vepron Krishterimi si katedralet e medha apo kulturat dukshmerisht te ndryshme prej tones si ato parakolombiane indu egjiptiane greke etj.

Vendet ishin te ndryshme koherat te ndryshme por qellimi pra rezultati i harmonise ka qene gjithmone i pandryshueshem sepse figura njerezore qe ne njefare periudhe te historise eshte sintetizuar me urti nga Leonardo da Vinci i cili ndjek me persosmeri te dhenat e Vitruvios nuk shprehin tjeter vec se konceptin se Njeriu eshte masa qe duhet ndjekur per te shqyrtuar ne trajte te zvogeluar Krijimin Hyjnor e per rrjedhoje edhe imazhin e Zotit.

Rezultati eshte Njeriu Vitruvian i cili perfaqeson Mikrokozmosin qe ndryshon sipas Makrokozmosit. Nje konkluzion me i denje na ofrohet nga Johan Kepler i cili ne nje nga traktatet e tij me te famshme Harmonices Mundi shkruan Gjeometria i paraprin krijimit te gjerave te perjetshme si Shpirti i Zotit madje gjeometria eshte vete Zoti dhe na ka ofruar arketipat per krijimin e botes.
Enrico Galimberti Big Bengu ne mitet egjiptiane te krijimit

Mes miteve egjiptiane te krijimit ka ngjallur shume interes ai i perpunuar ne Hermopoli. Qyteti quhet sot El-Ashmuneim qe ne egjiptiancen e lashte eshte Khmun numri tete qe i korrespondon hyjnise se Ogdoad ekzistenca e te cilit i paraprin hyjnise Ra. Ne lashtesi qyteti qe qendra e kultit Thot zotit te urtesise e mbrojtesit te skribeve qe eshte Hermesi per greket.

Ne epoken greko-romake Thot adhurohej si Hermet Trismegjisti pra tri here i madhi dhe atij i atribuohej i ashtuquajturi Trup Hermetik pra nje bashkesi shkrimesh me interpretim te erret dhe me karakter mistik. Miti hermopolit nuk shmanget shume nga ai heliopolitan dhe pse ne ca vecanesi trazuese.

Kumti i teorise se Big Bengut na duket me se i justifikuar ndonese nuk e pranojme nje liri te tille per te arnuar ne rrobat e hipotezave tona nje teori shkencore. Gjithsesi nese egjiptianet do te kishin dashur te na e hiqnin cdo dyshim mbi faktin se kishin perpunuar nje teori shkencore-religjioze kujtojme se ne ato kohera te gjitha shkencat ishin te shenjta te ngjashme me Bib Bengun tone miti do te thoshte pak a shume keshtu Dhe forcat qe ushtroheshin mbi lenden hyjnore zanafillore u shkrine mes tyre e i dhane jete nje shperthimi te papershkrueshem e me nje fuqi te padegjuar prej te cilit shpirti krijues hyjnor u zhburgos e i dha rruge krijimit te te gjitha gjerave te qiejve e te tokes.

Ne Egjipt ashtu sic po deshmon edhe vete arkeologjia me zbulimet e veta jane varrosur tradita mistike-religjioze qe tashme eshte moralisht dhe shkencerisht e padrejte te trajtohen si frut i nje populli qe sipas oligarkise ortodokse arkeologjike fill i sapodale nga barbaria prehistorike qe ne gjendje ti lartesonte zotit te qiellit madheshtine e piramidave mrekulli te njerezimit te frymezuar ne menyre hyjnore.

Teori dhe hipoteza per jeten ne univers


Qysh ne agimet e qyteterimit njeriu eshte shtyre perhere nga kureshtja per te ditur nese ekziston jeta ne planete te tjere te universit e mbi te gjitha a ekzistonin krijesa inteligjente. Pergjate shekujve shume filozofe teologe e shkencetare jane perballur me kete problem duke sjelle argumente pro dhe kunder ekzistences se jashtetokesoreve.

Mbeshtetesi i pare i idese se pluralizmit te boteve ishte filozofi grek Anaksimandri i Miletit qe jetoi ne shek. VI para Krishtit. Sipas ketij mendimtari burimi i gjitha gjerave te njohura ishte nje Element i Papercaktuar e prandaj mund te ekzistonin njekohshem shume bote te tjera te ndryshme mes tyre.

Edhe Epikuri 341-270 para Krishtit pohonte se ekzistonin botera te pafundme te banuara tek te cilat gjithcka eshte e perbere nga nje llojshmeri e pafundme atomesh qe shkeputen nga Pafundesia per tiu nenshtruar aty per aty nje rregulli te perkohshem. Atome te tilla mund te kalojne edhe prej nje bote ne tjetren duke gjeneruar qenie shume te ndryshme here mbas here. Tezat e Epikurit qene mbeshtetur ne boten romake nga Lukreci shek. I para Krishtit.

Ne pergjithesi mendimi filozofik perendimor e mohoi tezen e pluralizmit te boteve dhe ceshtjen e jetes jashtetokesore. Pak mendimtare mes te cileve citojme Xhordano Brunon dhe Spinozen u radhiten ne favor te ekzistences se jetes ne botera te tjera.

Bazat e para shkencore qe mbeshteten idene e jetes ne planete te tjere u hodhen ne shek. XVII ne vijim te vezhgimeve dhe arritjeve te Nikolla Kopernikut 1473-1543 dhe Galileo Galileit 1564-1642. Merkuri Jupiteri Aferdita Marsi e Saturni dukeshin aq qarte si planete ndersa mbi hene niseshin te vereheshin male dhe kratere. Ne vecanti ai qe zgjoi me shume interes ishte planeti Mars ne siperfaqen e te cilit mund te vezhgoheshin hapesira te ngjashme me detet dhe kontinentet re shtrengata.

Duke u nisur nga keto vezhgime lindi ideja qe planeti mund te ishte banuar prej krijesash inteligjente. Mandej vijme ne kohet tona kur vezhgimi i planeteve eshte bere me i sakte dhe me i perkryer fale perdorimit te teleskopeve gjithnje e me te fuqishem radioteleskopeve dhe dergimit te sondave ne hapesire.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Misteret e krijimit te Universit

Mesazh  Hagel prej 24.02.15 23:56

Ne nuk jetojne ne nje Univers por ne Multi-Universe.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi