Thesaret e panjohura tė njerėzimit

Shko poshtė

Thesaret e panjohura tė njerėzimit

Mesazh  Luli prej 01.11.14 10:27

Janė dhjetė thesare tė historisė njerėzore pėr tė cilat ndoshta nuk keni dėgjuar kurrė mė parė. Zbulojini mė poshtė…10. Dhoma Amber

Dhoma Amber ishte njė dhuratė e mbretit Frederick William pėr Carin e Rusisė, Pjetri i Madh, nė vitin 1716. Dhoma ishte quajtur Tetė Mrekullitė e Botės pėr shkak tė bukurisė sė saj absolute. Dhoma pėrbėhej nga panele qelibari mbėshtetur me fletė ari dhe pasqyra. Ndėrtimi i saj mori dhjetė vjet pėr mjeshtrit dhe skulptorėt mė tė shquar tė kohės. Ajo ka vlera tė mėdha, si financiare, ashtu dhe historike dhe sot vlerėsohet nė gati 200 milionė euro. Ajo u zhduk gjatė Luftės sė Dytė Botėrore dhe besohet se u plaēkit nga Gjermania naziste, e cila e solli sėrish nė Gjermani.

9. Thesaret e Limės

Pėr tė mbrojtur thesaret e Limės nga plaēkitjet, njė mbret i Limės vendosi t’i ēojė nė Meksikė pėr t’i fshehur. Ai ngarkoi 11 anije me mallra me vlerė 60 milionė euro. Nė mesin e pasurive ishin dy statujat e Virgjėreshės Mari qė mbajnė fėmijėn, Jezusin. Kapiteni i flotės, Mbretėresha Mary, William Thompson, ishte njė pirat dhe shpejt kurdisi grabitjen e thesarit.

8. Vezėt e humbura Faberge

Vezėt Faberge u krijuan nga rusi Peter Carl Faberge, si dhurata pėr Pashkėt pėr mbretėrit rusė. Vezėt janė prej ari tė mbuluar me diamante, rubin, safir dhe xhevahire tė tjerė tė shtrenjtė. Gjashtėdhjetė e pesė vezė janė “kompozuar” nga Faberge pėr familjen mbretėrore gjatė viteve tė jetės sė tij. Pas revolucionit rus, vezėt janė shitur dhe shumė prej tyre u konsideruan tė humbura. Nė vitin 2014, njė nga vezėt humbura u gjet nė SHBA nė njė treg antik. Veza ishte blerė pėr 14 000 USD. Ai kėrkonte ta shiste si xhevahir tė rėndomtė derisa pas hulumtimeve rezultoi se ishte njė vezė Fabrege. Vlera u rrit nė mėnyrė dramatike deri nė 20 milionė USD. Por sėrish ėshtė pak. Sipas ekspertėve ajo mund tė shitet deri nė 150 milionė USD.

7. Arka e Besėlidhjes

Arka e Besėlidhjes ėshtė pėrshkruar nė librin e Eksodit. Pėrmban pllakat mbi tė cilat janė shkruar Dhjetė Urdhėrimet. Sipas teksteve biblike, arka u krijua nga Moisiu me urdhėr tė Perėndisė. Bijtė e Izraelit besonin se ky ishte objekti mė i shenjtė nė vend. Kjo arkė ėshtė e pėrbėrė nga dru akacie dhe ar i kulluar. Ajo u zhduk pas pėrmbysjes sė mbretėrisė babilonase. Legjenda thotė qė arka ishte fshehur nga bijtė e Izraelit pėr t’i mbrojtur ata gjatė pushtimit babilonas, ndėrsa disa thonė se vetė Perėndia e mori kutinė. Shkrimet e shenjta thonė se arka gjendet diku mes Egjiptit dhe Etiopisė. Nėse arka nė tė vėrtetė ka ekzistuar apo ende ekziston ėshtė njė nga misteret mė tė mėdha tė fateve tė njerėzimit.

6. Varri Qin Shi Huang

Qin Shi ka lindur nė vitin 259 para erės sonė dhe ishte mbreti i njėrit prej gjashtė mbretėrive tė pavarura brenda Kinės. Shi ishte njė njeri inteligjent dhe me anė tė njė kombinimi tė fatit me strategjinė e ekspertėve ushtarakė, ai ishte nė gjendje pėr tė pushtuar tė gjitha mbretėritė e tjera brenda Kinės, duke e bėrė atė perandorin e parė tė saj. Pas vdekjes, ai u varros nė varrin mė ekstravagant tė ndėrtuar ndonjėherė nė Kinė. Varri kishte madhėsinė e njė qyteti tė vogėl dhe pėrmban njė rrjet tė gjerė tė rrugėve dhe mallrave qė do t’i shėrbenin atij nė jetėn e pėrtejme. Historiani Sima Qian, duke shkruar njė shekull pas vdekjes sė perandorit, tregoi se mbi 700 000 njerėz u angazhuan pėr ndėrtimin e kėtij varri. Mbi 6000 luftėtarė ishin rreth varrit pėr ta ndihmuar perandorin kur ai u ngjit nė jetėn e pėrtejme.

5. Thesaret e faraonėve

Tė gjithė ne e dimė sa ēfarė thesaresh fshihen nė varret e faraonėve. Por mos harroni. Pas tyre ishte njė klasė tjetėr super e pasur, ajo e priftėrinjve tė lartė si Heridor, Piankh dhe Menkheperre. Aty besohet se janė fshehur mrekulli tė tjera tė Egjiptit tė lashtė.

4. Qyteti i humbur Paititi (El-Dorado)

Legjenda thotė se Paititi ėshtė njė qytet i “krimbur” nė ar qė pret pėr t’u zbuluar nė pyjet e Amazonės. Qyteti i Paititi ėshtė thėnė se shtrihej thellė nė Brazil. Por, pėr mjaft kohė, u tha se ky ishte njė trillim. Por fotografimet e fundit satelitore po dėshmojnė pėr fakte tė reja qė mendohet se kanė tė bėjnė me El-Doradon.

3. Varri i sigurt Dutch Schultz

Dutch Schultz ishte njė gangster amerikan, i cili bėri pasuri tė madhe me kontrabandė alkooli. Ai ishte duke u hetuar nga IRS pėr evazion fiskal. Pastaj u rrėmbye bashkė me truprojėn dhe u zhduk nė mėnyrė tė mistershme. Ende nuk dihet se cila ishte pasuria e tij shumėmilionėshe.

2 . Thesaret e Yamashita-s

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore ushtria japoneze plaēkiti vende tė Azisė Juglindore dhe vodhi miliona dollarė ar dhe thesare tė tjera nga bankat, tempujt, depozitat, muzetė dhe shtėpitė private. Ushtria thuhet se e ka fshehur thesarin nė shpella dhe tunelet nėntokėsore nė vende tė ndryshme nė tė gjithė Filipinet. Njerėzit janė ende nė kėrkim tė thesarit nė kėto kohė dhe teoritė e konspiracionit janė tė shumta.

1. Pergamenat e bakrit

Fletushkat e bakrit datojnė mijėra vjet mė parė. Petat janė gjetur nė tė njėjtin vend si dorėshkrimet e Detit tė Vdekur nė Kumran nė vitin 1952, nga njė arkeolog britanik. Teksti nė libra ėshtė shkruar nė njė formė tė lashtė hebraishte qė ishte e vėshtirė tė deshifrohet. Teksti pėrmban 64 vende, tė cilat janė menduar se pėrmbajnė thesare prej ari dhe argjendi. Drejtimet janė shumė komplekse dhe janė tė shkruara nė njė mėnyrė tė tillė qė lexuesi do t’i duhet tė ketė njohuri shumė tė imta qė tė kuptojė kėto kombinime. Thesari ėshtė vlerėsuar tė jetė nė dhjetėra tonė dhe ka vlerė qindra miliona dollarė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi