Gjėra qė vetėm personat e vetmuar mund t’i kuptojnė

Shko poshtė

Gjėra qė vetėm personat e vetmuar mund t’i kuptojnė

Mesazh  gjilanasi prej 31.10.14 10:46Nė njė botė nė tė cilėn fjala shoqėri duket se qaset nė ēdo emėr tė pėrveēėm, ka ende persona stoikė qė i rezistojnė kėsaj prirjeje. Prandaj, pavarėsisht se disa mund tė na duken tė pakuptueshme, le tė shohim sė bashku se cilat janė gjėrat qė vetėm njerėzit e vetmuar mund t’i kuptojnė…

Personat e vetmuar jetojnė dhe mendojnė ndryshe nga personat e tjerė, tė cilėt pėrkrahin marrėdhėniet shoqėrore. Nėse do tė ishe njė njeri i vetmuar, atėherė do tė ndodhte tė mendoje ose tė veroje si mė poshtė:

1. Kur dikush do tė akuzonte si njė njeri antisocial ti do ta merrje si njė kompliment.

2. Sa herė qė do tė merrje njė tren ose autobus, do tė vėreje se aty nuk do tė kishte asnjė njeri qė do tė mund tė tė njihte pėr tė bezdisur me biseda tė kota, pėr tė shtyrė kohėn.

3. Dėshira mė e madhe e jetės tėnde do tė ishte qė tė gjeje njė punė tė cilėn mund ta bėnit nga shtėpia.

4. Kontaktin fizik gjatė bisedave mund ta quaje si “vepėr penale”

5. Do tė ėndėrroje njė botė mė tė mirė ku tė gjithė do ta donin atė.

6. Kur dikush do tė akuzonte se nuk i je pėrgjigjur njė mesazhi do tė shtireshe sikur e ke telefonin e prishur. Ose gėnjen duke i thėnė se je grabitur nga njė bandė e trafikantėve tė “Zimbabvesė”.

7. Zoti yt i vetėm do tė ishte qetėsia.

8. Ndonjėherė do tė mendoje se sa e bukur ėshtė bota, ndėrsa personat do t’i kujtoje mė pak.

9. Kur dikush do tė “bėnte gati” njė takim, do tė ndieje njė lloj lehtėsie tė pakrahasueshme

10. Interneti do tė ishte dimensioni yt i ri real dhe gjithēka e jashtme do tė dukej si virtuale.

11. Kur dikush do tė tė pyeste se kė frekuenton, do tė pėrgjigjeshe me kast: “Game of Thrones”!

12. Njė mbrėmje fundjave mbi divan duke parė serialin tėnd tė preferuar, do tė vlente mė shumė se mijėra festa.

13. Kur tė ishe duke “lundruar” nė vetminė tėnde tė ėmbėl dhe tė merrje papritur njė telefonatė nga njė shok/shoqe, do tė dėshpėroheshe shumė, sepse do tė prishej qetėsia.

14. Nuk do tė pėrgjigjeshe pothuajse kurrė nė telefon kur nuk do ta ndieje ta bėje kėtė gjė.

15. Kur tė dilje mbrėmjeve do ta kaloje kohėn duke menduar se sa fantastike do tė ishte sikur tė ishe nė shtėpi.

16. Kur tė shkėmbeheshe nė rrugė me ndonjė qė e njeh, do tė shtireshe sikur nuk e ke parė kurrė mė parė.

17. Nėse dikush do tė ndalonte nė rrugė do tė hiqeshe si njė binjak/e i/e vetvetes pėr tė mos pasur tė bėsh fare me atė njeri.

18. Nuk do tė arrije tė largoheshe nga shtėpia pa vėnė kufjet nė vesh pėr tė dėgjuar muzikė.

19. Nė kontekstet shoqėrore ndryshimi mes teje dhe njė shurdhmemeci do tė ishte shumė i vogėl.

20. Nėse dikush nuk do tė ftonte nė ndonjė festė do ta falėnderoje ngrohtėsisht.

21. Bisedat me vetveten do tė dukeshin mė interesante sesa ato me tė tjerėt.

Vetmia

Studime tė thelluara nga filozofė, psikologė, sociologė e hulumtues tė profileve tė tjera, vėnė nė pah se vetmia dhe izolimi nuk janė ēėshtje qė ērrėnjosjen me prezencė nė turmė. Thjesht tė jesh i rrethuar me njerėz nuk e ndjek ndjenjėn e vetmisė dhe tė izolimit. Ajo bėn tė harrohet pėr njė moment vetmia, por nuk e ērrėnjos atė.

Jetojmė nė kohė tė shpikjeve tė pėrditshme tė cilat mundėsojnė marrėdhėnie ndėrnjerėzore nė tė gjithė botėn pa luajtur aspak nga vendi: telefonat, celularėt, interneti… janė nė prani dhe nė shėrbim tė njeriut. Kontakti me familjen, ose pėr ēėshtje afariste e profesionale, kudo qė tė jemi, ėshtė i lehtė dhe i pėrnjėhershėm. Aftėsia pėr tė kontaktuar kudo qė tė jemi, nė fushė, mal, plazh e gjetiu, ėshtė privilegj i kohės dhe gjeneratės sonė. Jemi dėshmitarė tė njė mundėsie tė jashtėzakonshme pėr lidhje humane. Njeriu i shekujve tė kaluar nuk pati as pėrafrisht kėtė privilegj tonin.

Megjithatė, studime tė ndryshme tregojnė se nė shoqėrinė bashkėkohore, numri i atyre qė vuajnė nga vetmia ėshtė tejet i madh. Por si mund tė ndodhė qė nė kėtė kohė, kur tė gjithė jemi tė lidhur me telefona e satelitė komunikues qė lundrojnė mbi kokat tona, tė krijojmė varfėrim marrėdhėniesh? Qė absurdi tė jetė akoma mė i prekshėm, e pėr ilustrim, duhet tė pėrmendim edhe mundėsitė mė tė ngrohta tė kontaktimit: avionė, vetura dhe tė gjitha mjetet e tjera pėr qarkullim, i japin njeriut aftėsinė tė ndiejė afėrsinė fizike tė atyre qė dėshiron tė ketė nė momente tė caktuara. Pra si arriti vetmia tė bėhet njė “epidemi”?

Duket se “begatia” teknike qė lehtėson aq shumė komunikimin tė shndėrrohet nė njė plogėshti pėr afėrsi mė ata qė janė gjeografikisht pranė. Nė vendet mė tė zhvilluara industrialisht, kjo dukuri ėshtė mė e pėrhapur se nė vendet tjera. Studimet tregojnė se nė SHBA 60% e tė rinjve nuk dinė emrin e fuqitė: ata as kanė pėrgjigje se ku mund, nė rast nevoje, tė lypin ndihmė. Fenomen ky i panjohur nė shekujt e kaluar. Nė botėn moderne planeti ėshtė zvogėluar aq shumė sa njeriut i nevojiten vetėm disa orė pėr tė shkelur tokat dikur mė tė largėta, por qė nga ana tjetėr, ky planet i mbėshtjell me turma njerėzish, mposhtet nga vetmia dhe izolimi.

Ankthi nga vetmia merr pėrmasa shqetėsuese, aq mė tepėr kur ky ankth, ēon nė izolim dhe shėndeti preket nė pėrgjithėsi. Zvogėlohen aftėsitė pėr zgjidhje tė ēėshtjeve tė pėrditshme, zvogėlohet hapėsira pėr informim e me kėtė ngushtohen rrugėdaljet nga gjendja e ankthit dhe pezmatimeve tė tjera shpirtėrore. Njeriu ka nevojė pėr tė shtrėnguar dorėn e tjetrit, ka nevojė pėr buzėqeshje, pėr ndėrrim fjalėsh. Keni vėrejtur fytyrat e njerėzve kur ia shtrėngojnė dorėn njėri-tjetrit, pėrjetim i mrekullueshėm apo jo? Po kur dy persona ndėrrojnė pėrqafime?

Po dora humane mbi sup? Njeriu ėshtė qenie shoqėrore dhe mungesa e kohės sė industrializuar duket se luan rolin mė tė madh nė zvogėlimin e mundėsive pėr kontakt, e pra, edhe mundėsive pėr t’u kujdesur pėr tjetrin, pėr tė zgjatur dorėn drejt dorės, pėr t’u argėtuar bashkė, pėr tė krijuar miqėsi e pėr t’u kujdesur pėr tė.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėra qė vetėm personat e vetmuar mund t’i kuptojnė

Mesazh  Elizza prej 13.12.15 21:44

Te jesh i vetmuar dhe te ndihesh i vetmuar ka nje dallim shume te madh.
avatar
Elizza

223


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėra qė vetėm personat e vetmuar mund t’i kuptojnė

Mesazh  The Punisher prej 16.12.15 20:54

Nuk jam dakord me ato qe thuhen ne materjalin me lart .Kto jane vetem mendime te nje njeriu ne boten ku ne jetojme ,mendime pa asnje lloj vlere
avatar
The Punisher

62


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjerat qe vetem personat e vetmuar mund t'i kuptojne...

Mesazh  Immortal Vampire prej 18.12.15 14:35

Vetmia eshte thellesi dhe jo siperfaqesore, si lumturia. Vetmia duhet per te kuptuarit e vetvetes. Pikat shume te ekzagjeruara, por materiali ka shkalle dhe eshte perdorur nje leksik i pershtatshem. Titulli nuk besoj se duhet shprehur: "GJERAT"... !!!!
avatar
Immortal Vampire

Subkoshienca duhet te dale ne siperfaqe!!!!

26


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Gjėra qė vetėm personat e vetmuar mund t’i kuptojnė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi