Njerėzit qė kanė drejtuar botėn nė mėnyrė sekrete

Shko poshtė

Njerėzit qė kanė drejtuar botėn nė mėnyrė sekrete

Mesazh  gjilanasi prej 30.10.14 9:53

Sundimtarėt sekretė qė drejtuan botėn nėn hijen e liderėvePas ēdo burri tė suksesshėm fshihet njė grua e menēur, thotė njė shprehje e famshme. Ky mund tė jetė rasti pėr Woodrow Wilson, bashkėshorten e tė cilit e detyroi paaftėsia e tij fizike tė luante njė rol tė rėndėsishėm nė vendimmarrje. Por duhet thėnė se pas ēdo lideri tė madh, fshihet njė lider sekret, i cili udhėheq me tė vėrtetė vendin dhe luan politikėn. Nė listė ndodhen gjithė liderėt, tė cilėt pas vetes kanė pasur njė lider mė tė madh qė ka ditur tė udhėheqė nga hija.

Liderėt sekrete


Pavarėsisht se mėsoi tė lexonte vetėm nė moshėn 10-vjeēare Woodrow Wilson mbikėqyri hyrjen dhe fitoren e Amerikės nė Luftėn I Botėrore, u dha femrave tė drejtėn e votės dhe i dha formės Ligės sė Kombeve, si dhe fitoi njė ēmim Nobel pėr paqe. Nė vitin 1919 Wilson pėsoi njė goditje, e cila i paralizoi anėn e majtė. Bashkėshortja e tij Edith u detyrua atėherė tė merrte njė pjesė tė madhe tė vendimeve nė dorė. Ajo arriti ta mbante gjendjen e bashkėshortit tė saj tė fshehtė nga pjesėtarėt e stafit nė Shtėpinė e Bardhė, si dhe nga gjithė kombi pėr thuajse gjashtė javė. Edhe pse nė kujtimet e saj ajo shkruan se ka marrė pėrsipėr vetėm ēėshtjet tė cilat mund tė zgjidheshin pa praninė presidenti mendohet se ajo ka qenė forca kryesore qė ka ndikuar nė vendimin pėr t’u dhėnė grave tė drejtėn e votės.

Kur Aleksandri i Madh vdiq ai ishte shpallu mbret i Azisė dhe kishte njė mbretėri qė shtrihej nga Greqia dhe Egjipti e deri nė Indinė moderne, duke pėrbėrė njė prej perandorive mė tė mėdha e mė tė larmishme qė bota ka parė ndonjėherė. Ai ishte njė luftėtar i madh, por ishte gjithashtu dhe njė djalė mamaje. Nėna e tij Olympia njihet si njė grua e bukur dhe ambicioze, gati pėr tė bėrė gjithēka qė djali i saj tė kishte sukses. Kur Aleksandri i Madh nuk ishte nė vend, Olympia grumbullonte aleatė dhe bėhej gjithnjė e mė e fuqishme duke ushtruar pushtetin e saj. Kur kthehej Aleksandri dhe regjenti Antipater i ankohej pėr nėnėn e tij, ai as s’ia vinte veshin. Kjo i dha nėnės sė tij mundėsinė pėr tė qenė njė lojtare kyēe nė ēėshtjet e perandorisė.

Burrat e mėdhenj pas liderit

Mbreti Tut ėshtė mė i njohuri nga gjithė faraonėt dhe zbulimi i varrit tė tij ndikoi nė pėrhapjen e famės sė madhe tė Egjiptit nė gjithė botėn. Sot, maska e varrimit tė fytyrės sė Tutit ėshtė njė ėshtė njė prej imazheve mė tė njohura nė botė. Ishte nė fakt veziri i madh Ay, zyrtari mė i lartė pas faronit, i cili udhėhoqi Egjiptin teksa faraoni ende fėmijė qėndronte nė fron. Ay lindi si njeri i thjeshtė dhe ishte zyrtar, i cili i kishte shėrbyer mė parė babait tė Tutit. Tė gjitha vendimet e mėdha dhe tė vogla janė marrė prej tij.

Edhe sot e kėsaj dite egjiptologėt nuk bien dakord mbi mėnyrėn se si ka vdekur Tuti. Disa spekulojnė se Ay mund tė ketė pasur rol nė vdekjen e tij dhe fakti ėshtė se kur Tuti mbėrriti nė moshėn e duhur pėr tė marrė nė dorė mbretėrinė, ai vdiq. Cari Nikolla II ishte perandori i fundit i Rusisė dhe ai bashkė me familjen e tij patėn njė fat mjaft tė trishtė.

Nė vitin 1905, kur djali i tij Alexei u sėmur bashkėshortja e tij thėrriti mistikun Rasputin, i cili thuhet se e shėroi. Qė atėherė, Rasputin u bė njeriu dhe parashikuesi i familjes mbretėrore, veēanėrisht i mbretėreshėsh, e cila ia dėgjonte kėshillat dhe kishte besim thuajse tė verbėr tek njeriu i pazakontė. Thuhet se Rasputin i ka dhėnė carit njė prej kėshillave mė tė kėqija qė ishte se fitorja nė Luftėn I Botėrore mund tė arrihej vetėm nėse Nikolla vetė udhėhiqte ushtrinė. Por cari s’kishte eksperiencė ushtarake dhe duke dėgjuar kėshillėn e udhėheqėsit tė tij shpirtėror shkoi nė luftė duke humbur.

Pėrveē se ka qenė njė prej pushtuesve mė tė mėdhenj tė botės, Genghis Khan ka frymėzuar njė sėrė legjendash e skenarėsh kinematografike pėr tė krijuar mbi figurėn e tij. Ai njihej pėr metodat e tij luftarake qė nuk shfaqnin kurrė mėshirė. Nė rrethin e kėshilltarėve tė Genghis Khan-it ishte dhe Yelu Chucai, njė njeri i menēur, i cili e gjeti veten papritur nė kėtė pozicion. Yelu ishte njė zė i rėndėsishėm gjatė udhėheqjes mongole dhe njė zė i rėndėsishėm nė veshėt e prijėsit tė egėr. Kur mbėrriti nė Kinė, Genghis Khan kishte nė plan vetėm tė zhdukte dhe tė vriste kė i dilte pėrpara, ndėrsa Yelu e bindi qė tė mos i shkatėrronte qytetet kineze, por t’u vinte atyre taksa dhe nė kėtė formė do tė fitonte mė shumė. Herė pas herė ai arrinte ta bindte Khanin qė tė tregonte mėshirė.

Napoleoni ka qenė padyshim njė prej gjeneralėve mė brilantė qė ka parė bota. Por ndėrkohė qė ai ishte duke i shpallur luftė gjithė botės, Charles Maurice de Talleyrand-Perigord shėrbente si ministėr i Punėve tė Jashtme. Ai ia kalonte Napoleonit nė ēdo strategji dhe bėnte marrėveshje fshehurazi me Austrinė dhe Rusinė, nė mėnyrė qė tė mbante Napoleonin nėn kontroll. Talleyrand-Perigord ishte gjithnjė nė anėn e duhur gjatė kohėrave mė tė turbullta politike pėr Francėn, zakonisht nė anėn e tyre qė nuk u pritej koka. Ai e njihte lojėn e politikės si askush tjetėr.

Kur Napoleoni e thirri pėr t’i thėnė se kishte marrė vesh se ai po komplotonte ndaj tij, Talleyrand-Perigord thjesht tundi kokėn i bezdisur. Kur Napoleoni ishte nė ekzil Talleyrand-Perigord e ndihmoi atė tė arratisej dhe madje ia doli ta kthente prapė Napoleonin nė pushtet. Pas 100 ditėsh nė pushtet Napoleoni u mund nė betejėn e famshme tė Uoterlusė. Talleyrand-Perigord ka thėnė, “Regjimet mund tė ngrihen e tė bien, por unė jo”.

Gruaja pas Woodrow Wilson: Edith Bolling Galt Wilson

Pavarėsisht se mėsoi tė lexonte vetėm nė moshėn 10-vjeēare, Woodrow Wilson mbikėqyri hyrjen dhe fitoren e Amerikės nė Luftėn I Botėrore, u dha femrave tė drejtėn e votės dhe i dha formėn Ligės sė Kombeve, si dhe fitoi njė ēmim Nobel pėr paqe. Nė vitin 1919 Wilson pėsoi njė goditje, e cila i paralizoi atė nė anėn e majtė. Bashkėshortja e tij Edith u detyrua atėherė tė merrte njė pjesė tė madhe tė vendimeve nė dorė. Ajo arriti ta mbante gjendjen e bashkėshortit tė saj tė fshehtė nga pjesėtarėt e stafit nė Shtėpinė e Bardhė, si dhe nga gjithė kombi pėr thuajse gjashtė javė. Edhe pse nė kujtimet e saj ajo shkruan se ka marrė pėrsipėr vetėm ēėshtjet tė cilat mund tė zgjidheshin pa praninė presidenti, mendohet se ajo ka qenė forca kryesore qė ka ndikuar nė vendimin pėr t’u dhėnė grave tė drejtėn e votės.

Njeriu pas mbretit Tut: Veziri Ay

Mbreti Tut ėshtė mė i njohuri nga gjithė faraonėt dhe zbulimi i varrit tė tij ndikoi nė pėrhapjen e famės sė madhe tė Egjiptit nė gjithė botėn. Sot, maska e varrimit tė fytyrės sė Tutit ėshtė njė prej imazheve mė tė njohura nė botė. Ishte nė fakt veziri i madh Ay, zyrtari mė i lartė pas faronit, i cili udhėhoqi Egjiptin teksa faraoni ende fėmijė qėndronte nė fron. Ay lindi si njeri i thjeshtė dhe ishte zyrtar, i cili i kishte shėrbyer mė parė babait tė Tutit. Tė gjitha vendimet e mėdha dhe tė vogla janė marrė prej tij. Edhe sot e kėsaj dite egjiptologėt nuk bien dakord mbi mėnyrėn se si ka vdekur Tuti. Disa spekulojnė se Ay mund tė ketė pasur rol nė vdekjen e tij dhe fakti ėshtė se kur Tuti mbėrriti nė moshėn e duhur pėr tė marrė nė dorė mbretėrinė, ai vdiq.

Njeriu pas carit Nikolla II: Grigori Rasputin

Cari Nikolla II ishte perandori i fundit i Rusisė dhe ai bashkė me familjen e tij patėn njė fat mjaft tė trishtė. Nė vitin 1905, kur djali i tij Alexei u sėmur, bashkėshortja e tij thėrriti mistikun Rasputin, i cili thuhet se e shėroi. Qė atėherė, Rasputin u bė njeriu dhe parashikuesi i familjes mbretėrore, veēanėrisht i mbretėreshės, e cila ia dėgjonte kėshillat dhe kishte besim thuajse tė verbėr tek njeriu i pazakontė. Thuhet se Rasputin i ka dhėnė carit njė prej kėshillave mė tė kėqija qė ishte se fitorja nė Luftėn I Botėrore mund tė arrihej vetėm nėse Nikolla vetėudhėhiqte ushtrinė. Por cari s’kishte eksperiencė ushtarake dhe duke dėgjuar kėshillėn e udhėheqėsit tė tij shpirtėror shkoi nė luftė duke humbur.

Njeriu pas Genghis Khan: Yelu Chucai

Pėrveē se ka qenė njė prej pushtuesve mė tė mėdhenj tė botės, Genghis Khan ka frymėzuar njė sėrė legjendash e skenarėsh kinematografike pėr tė krijuar mbi figurėn e tij. Ai njihej pėr metodat e tij luftarake qė nuk shfaqnin kurrė mėshirė. Nė rrethin e kėshilltarėve tė Genghis Khan-it ishte dhe Yelu Chucai, njė njeri i menēur, i cili e gjeti veten papritur nė kėtė pozicion. Yelu ishte njė zė i rėndėsishėm gjatė udhėheqjes mongole dhe njė zė i rėndėsishėm nė veshėt e prijėsit tė egėr. Kur mbėrriti nė Kinė, Genghis Khan kishte nė plan vetėm tė zhdukte dhe tė vriste kė i dilte pėrpara, ndėrsa Yelu e bindi qė tė mos i shkatėrronte qytetet kineze, por t’u vinte atyre taksa dhe nė kėtė formė do tė fitonte mė shumė. Herė pas herė ai arrinte ta bindte Khanin qė tė tregonte mėshirė.

Njeriu pas Napoleonit: Charles Maurice de Talleyrand-Perigord

Napoleoni ka qenė padyshim njė prej gjeneralėve mė brilantė qė ka parė bota. Por ndėrkohė qė ai ishte duke i shpallur luftė gjithė botės, Charles Maurice de Talleyrand-Perigord shėrbente si ministėr i Punėve tė Jashtme. Ai ia kalonte Napoleonit nė ēdo strategji dhe bėnte marrėveshje fshehurazi me Austrinė dhe Rusinė, nė mėnyrė qė tė mbante Napoleonin nėn kontroll. Talleyrand-Perigord ishte gjithnjė nė anėn e duhur gjatė kohėrave mė tė turbullta politike pėr Francėn, zakonisht nė anėn e tyre qė nuk u pritej koka. Ai e njihte lojėn e politikės si askush tjetėr. Kur Napoleoni e thirri pėr t’i thėnė se kishte marrė vesh se ai po komplotonte ndaj tij, Talleyrand-Perigord thjesht tundi kokėn i bezdisur. Kur Napoleoni ishte nė ekzil, Talleyrand-Perigord e ndihmoi atė tė arratisej dhe madje ia doli ta kthente prapė Napoleonin nė pushtet. Pas 100 ditėsh nė pushtet, Napoleoni u mund nė betejėn e famshme tė Uoterlusė. Talleyrand-Perigord ka thėnė, “Regjimet mund tė ngrihen e tė bien, por unė jo”.

Gruaja pas Aleksandrit tė Madh: Olympia

Kur Aleksandri i Madh vdiq, ai ishte shpallur mbret i Azisė dhe kishte njė mbretėri qė shtrihej nga Greqia dhe Egjipti e deri nė Indinė moderne, duke pėrbėrė njė prej perandorive mė tė mėdha e mė tė larmishme qė bota ka parė ndonjėherė. Ai ishte njė luftėtar i madh, por ishte gjithashtu dhe njė djalė mamaje. Nėna e tij Olympia njihet si njė grua e bukur dhe ambicioze, gati pėr tė bėrė gjithēka qė djali i saj tė kishte sukses. Kur Aleksandri i Madh nuk ishte nė vend, Olympia grumbullonte aleatė dhe bėhej gjithnjė e mė e fuqishme duke ushtruar pushtetin e saj. Kur kthehej Aleksandri dhe regjenti Antipater i ankohej pėr nėnėn e tij, ai as s’ia vinte veshin. Kjo i dha nėnės sė tij mundėsinė pėr tė qenė njė lojtare kyēe nė ēėshtjet e perandorisė.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi