Ėndrrat e kėqija, dobėsojnė kujtesėn

Shko poshtė

Ėndrrat e kėqija, dobėsojnė kujtesėn

Mesazh  Luli prej 30.10.14 0:14Disa shkencėtarė amerikanė, kanė zbuluar se tė moshuarit tė cilėt nuk flenė rehat, kanė mė shumė mundėsi pėr tu prekur nga sėmundja e Alzheimerit.

Ndėrkohė qė hulumtuesit e “Blumberg John Hopkins” kanė bėrė tė ditur se ėndrrat e kėqija ndikojnė nė trurin e njeriut negativisht dhe pėr pasojė ndikojnė nė kujtesėn e tij.

Pra, gjumi jo-kualitiv, ndikon nė dobėsimin e kujtesės tėk njeriu. Njė studim i tillė ėshtė bėrė dhe mė parė, pjesė e sė cilit janė bėrė 70 persona tė moshės 53 deri 91 vjeē.  Ku ka rezultuar se gjumi i parehatshėm, me ėndrra tė kėqija ndikojnė negatitivsht nė kujtesėn e njeriut, duke dobėsuar atė.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi