Asnjėherė mos i injoroni kėto ėndrra

Shko poshtė

Asnjėherė mos i injoroni kėto ėndrra

Mesazh  Luli prej 30.10.14 0:07Me interpretimin e ėndrrave, ne mund tė mėsojmė mė shumė se kush jemi nė tė vėrtetė. Derisa ėndėrrojmė, mendimet dhe ndjenjat tona janė tė pambrojtura dhe shumė gjėra qė nė jetėn reale nuk mund t’i shprehin, ose kemi frikė, ato na paraqiten nė njė ėndėrr.

Nė vazhdim do tė paraqesim ėndrrat tė cilat asnjėherė nuk duhet t’i injoroni.

Ėndėrroni veten duke fluturuar:
Kėto janė ėndrra tė zakonshme dhe flasin pėr vetėbesimin tonė. Momenti kyē nė ėndėrr ėshtė kur ngrihemi nga toka. Nė momentin qė e bėjmė kėtė, kemi fituar limitet tona. Fluturimi nuk pėrfshihet nė aftėsinė e njeriut normal, prandaj, kur fluturojmė, ne e njohim ndjenjėn tonė tė pushtetit, apo ndoshta, mungesėn e tij.

Ushqimi:
Kur ėndėrrojmė ushqimin, kemi tė bėjmė me dėshirat e paplotėsuara. Nėse nuk jemi tė kėnaqur me jetėn, pėrpiqemi nė gjumė pėr tė kėnaqur oreksin tonė. Ēdo lloj i ushqimit mund tė ketė njė kuptim tė veēantė qė pėrcaktohet kryesisht nga ngjyra dhe forma e ushqimit. Arra, pėr shembull, paraqet aftėsitė tona mendore, ndėrsa mango, zakonisht ndėrlidhet me epshin.

Ikja nga dikush:
Kjo tregon se jeni nė njė gjendje tensioni dhe frike, sepse jeni tė pambrojtur. Dikush ose diēka po kėrcėnon tė ju rrezikojė fizikisht dhe pėr kėtė arsye duhet tė ikni. Mėnyra e ikjes pasqyron mėnyrėn se si e pėrballoni presionin dhe stresin nė gjendje tė zgjuar. Nėse dikush ju ndjek nė gjumė, kjo mund tė thotė se jeni duke u pėrpjekur pėr tė shmangur konfrontimin.

Gjėrat misterioze:
Gjėrat e tillė si kryqi, njėbrirėshi, hyjnia fisnore, etj, nė njė ėndėrr, do tė thotė se ndjeni njė zbrazėti shpirtėrore, ose pėrpiqeni pėr pushtet mė tė madh. Ndoshta nė jetėn tuaj ka diēka qė fshihet prej jush. Ju e ndieni atė nė njė ėndėrr dhe mendoni t’i jepni atij njė domethėnie tė veēantė.

Lakuriq nė njė ėndėrr:
Nėse keni ėndėrruar qė jeni tė zhveshur, ajo mund tė ketė kuptime tė ndryshme nė varėsi tė situatės jetėsore nė tė cilėn gjendeni. Rrobat gjithmonė simbolizojnė shpėrbėrjen, fshehtėsinė, sepse njeriu ėshtė e vetmja krijesė qė fshihet nėn veshje. Nėse tė gjithė rreth jush janė tė veshur dhe ju lakuriq, kjo do tė thotė qė jeni tė pambrojtur dhe qė keni nevojė pėr pėrkrahjen e tė tjerėve. Lakuriqėsia nė ėndėrr gjithashtu mund tė thotė qė ju fshihni diēka pėr veten tuaj dhe keni frikė qė tė tjerėt do tė zbulojnė sekretin tuaj. Megjithatė, nga ana tjetėr, kjo mund tė thotė se nuk keni asgjė pėr tė fshehur nga tė tjerėt dhe vetėm dėshironi tė jeni nė qendėr tė vėmendjes.

Kafshėt:
Kafshėt nė ėndėrr kanė njė kuptim tė veēantė nė varėsi tė asaj se pėr ēfarė kafshe bėhet fjalė. Nė pėrgjithėsi, kafsha paraqet ose njė pjesė tė personalitetit tuaj, ose shpresat tuaja dhe frikėn. Nėse ėndėrroni ndonjė kafshė tė egėr, kjo ndoshta ka tė bėjė me pjesėn e ndėrgjegjes dhe personalitetit tuaj. Nėse ėshtė fjala pėr kafshė shtėpiake, atėherė bėhet fjalė pėr mohimin e ndėrgjegjes tuaj, ose tė njė kafshe tė veēantė qė ka njė vend tė veēantė nė jetėn tuaj. Nėse ajo kafshė flet nė gjumin tuaj, atėherė kjo paraqet njohuri tė fshehura tė cilat nuk mund tė arrihen me mjete konvencionale.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi