Endrrat edhe gjumi kane kuptim

Shko poshtė

Endrrat edhe gjumi kane kuptim

Mesazh  Luli prej 30.10.14 0:02Eshte e mundur qe endrrat te mos jene dritarja sekrete e deshirave te papermbushura qe Sigmund  Freud ka zbuluar ne1899, por faktet tregojne qe endrrat - ose me mire te themi gjumi - kane lidhje me procesimin e emocioneve humane. Sipas studimeve te reja paraqitur javėn e kaluar ne takimin vjetor te Associated Professional Sleep Societies gjumi i mjaftueshem mund te perforcoje mundesine tone te kuptojme kompleksitetin e emocioneve ne jeten tone te zgjuar. "

nje studim i kohėve te fundit nga Walker dhe kolegėt e tij ekzaminoi se si pushimi – dhe veēanerisht, lėvizja e shpejte e syve (REM) - ndikon aftesite tona per te lexuar emocionet ne fytyrat e njerėzve te tjerė. ne nje analizė te vogėl prej 36 te rriturish, vullnetarėt u pyeten per te interpretuar shprehjet e fytyrės se njerėzve ne fotografi, pas nje gjumi 60 - 90 minutesh apo pa pushim.

Pjesėmarrėsit te cilėt kishin arritur REM (kur ėndėrrojn ndodh me shpesh) gjate dremitjes se tyre ishin ne gjendje me te mirė per te identifikuar shprehjet e emocioneve pozitive si lumturia, tek njerėzit e tjerė, ne krahasim me pjesėmarrėsit qė nuk e kane arritur REM ose nuk kishin fjetur fare. Keta vullnetarė ishin me te ndjeshem ndaj shprehjeve negative, duke perfshirė zemerimin dhe frikėn.

Kėrkime ne te shkuaren nga Walker dhe kolegėt e tij ne Shkollėn Mjekėsore te Harvardit, i cili u botua ne gazeten Current Biology, ka gjetur se ne njerėzit te cilėt ishin privuar nga gjumi, aktiviteti ne lobin paraballor - nje rajon i trurit i perfshire ne kontrollin emocional - u zvogėlua ne menyrė te konsiderueshme. Ai sugjeron se nje pergjigje te ngjashme mund te ndodhin ne te vullnetarėt e privuar, megjithėse ne nje shkallė me te vogėl, dhe se ajo mund te kete rrėnjet e saj ne evolucion. "ne qofte se jeni duke ecur neper xhungėl dhe jeni te lodhur, mund te perfitoni me shume duke qene teper te ndjeshem ndaj efekteve negative", thote ai. Ideja ėshte qė me me pak energji mendore per te harxhuar kot jeni me te vemendshem ndaj gjerave qe ju duken me te rrezikshme per momentin. Ne te kundert, kur jeni te ēlodhur, ju mund te jeni me te ndjeshėm ndaj emocioneve pozitive.

Ekzistenca jone e perditshme ėshte kryesisht e ndikuar nga aftesite tona"per te kuptuar ndėrveprime te shoqėrisė sone, per te kuptuar gjendjen emocionale te dikujt tjeter, per te kuptuar shprehjet ne fytyren e tyre," thote Ninad Gujar, nje zyrtare e larte e studimit.

Gjetjet e reja vene ne pah nje fenomen qe studiuesit e quajne marredhenie dypaleshe midis crregullimeve psikiatrike dhe gjumit te crregullt. "Mjekesia moderne dhe psikiatria kane menduar vazhdimisht se crregullimet psikologjike jane ne bashkepunim me problemet e gjumit," thote Walker. "A ėshte e mundur qė, ne fakt, te jete gjumi i crregullt qe kontribon ne ērregullimin psikiatrik?"
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi