CIA ka bashkėpunuar me 1000 spiunė nazistė gjatė Luftės sė Ftohtė

Shko poshtė

CIA ka bashkėpunuar me 1000 spiunė nazistė gjatė Luftės sė Ftohtė

Mesazh  Jon prej 29.10.14 22:18Nė dekadat pas Luftės sė Dytė Botėrore, CIA dhe agjenci tė tjera amerikane punėsuan tė paktėn 1000 nazistė si spiunė dhe informues dhe deri nė vitet ’90 tentonin t’i fshihnin kėto lidhje.

Nė kulimin e Luftės sė Ftohtė nė vitet ’50, forcat e sigurisė dhe agjencitė amerikane, si FBI dhe CIA rekrutuan tė paktėn 1000 nazistė nga tė gjitha rangjet, duke pėrfshirė edhe ato mė tė lartat – si “burime” sekrete antisovjetike, informon ‘The New York Times’ duke iu referuar regjistrave tė krimeve tė luftės tė deklasifikuar sė fundmi.

Liderėt e inteligjencės amerikane besonin se nazistėt kishin njė inteligjencė pėr t’u vlerėsuar dhe kjo ishte mė e vlefshme se ajo qė njė oficer e konsideroi “dėshtim moral”.

Pėr mė tepėr regjistrat zbulojnė se njė ish zyrtar i Schutzstaffel (NS) u punėsua nga inteligjenca amerikane edhe pasi ishte dėnuar pėr “krime lufte”. Njė tjetėr fakt interesant qė zbulojnė kėto regjistra ėshtė qė nė vitin 1994 CIA i bėri presion prokurorėve qė t’i jepnin fund njė hetimi nė lidhje me njė ish spiun nė periferi tė Bostonit tė implikuar nė masakrėn qė nazistėt bėnė kundėr dhjetėra mijėra hebrenjve nė Lituani.

Provat e pėrfshirjes sė qeverisė amerikane me spiunėt nazistė filluan tė njiheshin nė vitet ’70, zbulon gazeta amerikane. Nė vitin 1980, zyrtarėt e FBI-sė nuk kanė pranuar tė dėshmojnė rreth ‘gjahut ndaj nazistėve’ para Departamentit amerikan tė Drejtėsisė nė lidhje me spiunėt e tyre gjerman, por mė pas, FBI kishte informacione tė konfirmuara, se 16 ish-nazistė kishin punuar pėr CIA-n.

Megjithatė mijėra arkiva tė deklasifikuar dhe intervista me funksionarėt e qeverisė aktuale dhe tė tjera tė mėparshme tregojnė se rekrutimi i nazistėve ishte shumė mė i pėrhapur se sa mendohej mė parė dhe se zyrtarėt tentuan t’i fshinin ato lidhje pėr tė paktėn gjysmė shekulli qė pas Luftės sė dytė Botėrore.

Norman Goda, historian nė Universitetin e Floridas, i cili ėshtė duke punuar me dokumentet e klasifikuara, pohon se marrėdhėniet midis CIA-s dhe nazistėve ishin edhe mė tė larta, por qė dokumentet e shumta do tė mbeten mister.

“Zyrtarėt amerikanė kanė punėsuar nė mėnyrė direkte, ose indirekte ish-nazistė, ndėrsa bashkėpunėtorėt e tyre kanė pranuar se kishin marrė pjesė nė krime gjatė luftės”, tha Goda, i cili shtoi se asnjė nga ish-nazistėt, tė cilėt ishin spiun tė CIA-s, tanimė nuk ėshtė gjallė.

/gazetadita/
avatar
Jon

1163


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi