Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  DaniEL prej 29.10.14 2:16

avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

historia e moisiut

Mesazh  renato 2411 prej 30.10.14 14:01

a e ke lexuar historin e moisiut??   kjo histori ndofta do te bej ta mendosh nje her se jezukrishti nuk esht zoti po nje profet i zotit,   po shkruaj dicka te shkurter nga historia e moisiut,   nga mendimi se gjith mon zoti moisiut i vliste vet dhe jo me anen e engjjve si shum profet te tjer,  moisiu gjith mon i degjonte zerin zotit po jo ta shikonte prandaj ai njeher ju lut zotit tja munconte kte gje (te shikonte zotin jo vertem ti degjonte zerin)

 i gjith meshirshmi i tha o mojsi ti nuk munt te me shikosh mua po un per te bindur ty shikoje ate koder (nje koder diku larg qe e shikon kundruall) un atije do te shfaq nje pjes te drites time nese kodra qendron ne vent ate her ti do te mund te me shikosh mua,  dhe kur zoti filloi te shfaqte driten e tije kodra u be copa e moisiut nga ajo qe perjetoi ran te fiket, dhe kur u perment e kuptoi se kishte ber gabim

 zoti esht nje qenie shum e fuqishme dhe trupi i njeriut esht organike shum e dobet per te perballuar madherin e tije, ate her si ka munci qe zoti te qendronte ne trupin e nje njeriu kur as malet nuk i rezistuan dot madheris e tije, jezukrishti ishte thjesht nje mbrekulli e zotit esht nje soj sikur ai te krijonte nje fare gruri apo cfar do dhe ta mbillte ku te deshironte
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  IndigoStar prej 30.10.14 21:40

renato 2411 shkruajti:a e ke lexuar historin e moisiut??   kjo histori ndofta do te bej ta mendosh nje her se jezukrishti nuk esht zoti po nje profet i zotit,   po shkruaj dicka te shkurter nga historia e moisiut,   nga mendimi se gjith mon zoti moisiut i vliste vet dhe jo me anen e engjjve si shum profet te tjer,  moisiu gjith mon i degjonte zerin zotit po jo ta shikonte prandaj ai njeher ju lut zotit tja munconte kte gje (te shikonte zotin jo vertem ti degjonte zerin)

 i gjith meshirshmi i tha o mojsi ti nuk munt te me shikosh mua po un per te bindur ty shikoje ate koder (nje koder diku larg qe e shikon kundruall) un atije do te shfaq nje pjes te drites time nese kodra qendron ne vent ate her ti do te mund te me shikosh mua,  dhe kur zoti filloi te shfaqte driten e tije kodra u be copa e moisiut nga ajo qe perjetoi ran te fiket, dhe kur u perment e kuptoi se kishte ber gabim

 zoti esht nje qenie shum e fuqishme dhe trupi i njeriut esht organike shum e dobet per te perballuar madherin e tije, ate her si ka munci qe zoti te qendronte ne trupin e nje njeriu kur as malet nuk i rezistuan dot madheris e tije, jezukrishti ishte thjesht nje mbrekulli e zotit esht nje soj sikur ai te krijonte nje fare gruri apo cfar do dhe ta mbillte ku te deshironte

jam shume shume shume dakort me ju
avatar
IndigoStar

The starting point of all achievement is desire - Napoleon Hill -


82


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  DaniEL prej 31.10.14 1:16

renato 2411 shkruajti:a e ke lexuar historin e moisiut??   kjo histori ndofta do te bej ta mendosh nje her se jezukrishti nuk esht zoti po nje profet i zotit,   po shkruaj dicka te shkurter nga historia e moisiut,   nga mendimi se gjith mon zoti moisiut i vliste vet dhe jo me anen e engjjve si shum profet te tjer,  moisiu gjith mon i degjonte zerin zotit po jo ta shikonte prandaj ai njeher ju lut zotit tja munconte kte gje (te shikonte zotin jo vertem ti degjonte zerin)

 i gjith meshirshmi i tha o mojsi ti nuk munt te me shikosh mua po un per te bindur ty shikoje ate koder (nje koder diku larg qe e shikon kundruall) un atije do te shfaq nje pjes te drites time nese kodra qendron ne vent ate her ti do te mund te me shikosh mua,  dhe kur zoti filloi te shfaqte driten e tije kodra u be copa e moisiut nga ajo qe perjetoi ran te fiket, dhe kur u perment e kuptoi se kishte ber gabim

 zoti esht nje qenie shum e fuqishme dhe trupi i njeriut esht organike shum e dobet per te perballuar madherin e tije, ate her si ka munci qe zoti te qendronte ne trupin e nje njeriu kur as malet nuk i rezistuan dot madheris e tije, jezukrishti ishte thjesht nje mbrekulli e zotit esht nje soj sikur ai te krijonte nje fare gruri apo cfar do dhe ta mbillte ku te deshironte

RENATO 2411 Nuk e vendos ti se kush eshte Zoti por e vendos Zoti se kush eshte Zoti.

avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

gjykimi jot

Mesazh  renato 2411 prej 31.10.14 2:10

ai esht vetem mendimi dhe gjykimi jot udhe te mbar ne mendime dhe gjykimetne tua.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  DaniEL prej 31.10.14 15:53

renato 2411 shkruajti:ai esht vetem mendimi dhe gjykimi jot udhe te mbar ne mendime dhe gjykimetne tua.

Po pra ate po them une qe ti leme mendimet tona dhe paragjykimet tona dhe ti drejtohemi Zotit te vertete qe te konfirmoj te verteten se kush eshte Zoti. ti je mysliman apo jo se keshtu dukesh na shkrimi?? une jam i krishtere. ti thua qe Jezusi eshte vetem profet. kur se une them qe Jezusi eshte edhe profet edhe Zot. ti mbron pikpamjen tende une timen dhe nuk je i pari mysliman qe diskutoj dhe as i fundit. por kam vene re qe nuk funksionojne keshtu gjerat duke mbrojtur paragjykimet e njeri tjetrit. pse e them nuk funksionon keshtu e para sepse Zoti i vertete nuk ka nevoje per apologji ose per mbrojtjen tone sepse ai eshte Zot dhe mbron vetveten e tij perkundrazi ne kemi nevoje per mbrojten e tij sepse jemi krijesa te dobta dhe ai eshte Krijusi. Si muslimanet dhe te krishteret e nxjernin Zotin te paafte per te mbrojtur veten me apologjine tone duke debatuar para ateisteve dhe jobesimtareve. prandaj lere Zoti te tregoj vet veten se kush eshte ne vetem mund te lutemi qe ai te veproj per veten e vet. ne duhet ti leme paragjykimet si the dhe vete ti. une kam bindjen e palekundur qe besoj ne nje Zot te gjalle qe vepron dhe jo ne nje Zot te vdekur dhe ti nese beson ne nje Zot te gjalle qe vepron lere te shfaqi vetveten dhe te tregoje vetveten se kush eshte ne kemi detyre te kerkojme ate dhe te lutemi Zoti ka detyren e tij qe te veproj. besoj se jemi te qarte ne kete pike
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nuk mohova zotin, un i perkulem zotit te vertet dhe te vetem, jo krijesave te tije!.

Mesazh  renato 2411 prej 31.10.14 17:35

un nuk thash se skam nevoj per ndimen e zotit as esht i vdekur apo i pa aft, po them se jezukrishti ishte i derguar i zotit, zoti thot une nuk kam nevoj per ndermjetes i pa nevejshen vet vetiu. e pranoj se jam mysliman dhe nuk e kam zgjedhur as nga llafet e te tjerve as nga librat as nga familjam, po esht dicka qe kam perjetuar dhe disa gjera i di me fakte, nuk jam ktu per te kritikuar te tjeret as per te mbushur mendjen, po nuk besoj se esht larg dita qe e verteta do dali hapur.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  55 prej 31.10.14 17:58

Ne Kuran thuhet se Romanet e kryqezuan Jezusin ne aparenc por nuk e vrane. Ai nuk vdiq. U fut ne varr dhe u ngrit nga varri. Njesoj si apokrifet dhe gnostiket.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

nuk thuet ashtu!

Mesazh  renato 2411 prej 31.10.14 19:34

mesiguri ta kan then, mere kuranin dhe lexohe vet dhe mir, thuet dhe ata i kurdisen nje dredhi pet ta vrar dhe ne e shpetuam nga keqbersit, e vetmja gje qe zoti nuk ka shpjeguar se si e shpetoi jezusin nga dredhia vetem thuet atyre u duk sikur zun ate, ate her i bie qe zoti te shpetoj zotin pa kuptim, lere fare kte muhabet vella.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  55 prej 31.10.14 21:12

Ti thua Ali Imran 54; pa shiko En Nisae 157 -se pranoni sakrificen e Jezusit si gnostiket.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


318


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  DaniEL prej 31.10.14 21:54

RENATO 2411 Sic ta shpejgova edhe me larte nuk ja vlen qe te debatojme sepse nuk funksionon keshtu sic ta shpejgova me larte une mund te kem nje mal me argumenta dhe ti mund te kesh nje mal me argumenta pa fund por nuk funksionon keshtu eshte e kote madje dhe atesistet dhe jobesimtaret kane argumenta pa fund dhe ndaj po them une mund te them shume argumenta e ti mund te thuash shume argumenta por nuk funksionon keshtu per te gjitha palet. ti mire ben qe thua bindjen tende por nuk mund te behet me mbush mendje. eshte Zoti ai qe i zbulon vetveten dhe te verteten. ne si te krishtere kemi per detyre ti shpallim ungjillin cdo njeriu ne bote kjo eshte pjesa jone pastaj eshte puna e Zotit te punoj ne jeten e njerzve. une kete kam arritur te kuptoj qe debatet nuk kan zgjidhur pune asnjehere keshtu e gjykoj une te pakten. gjithashtu falenderoj Little Professor per mbeshtetjen ka dhe me shume ragumenta per gabimet ne kuran por nuk dua ti hyj keti diskutimi por megjithate me qense po kembengul une po te jap dy faqe ubi aty do te gjesh pergjigje mjafueshem. kliko keto faqet 1-http://www.answering-islam.org/shqip.html dhe 2-http://pergjigje.org
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

79


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

zoti

Mesazh  Ushtari i krishtit prej 16.04.15 18:43

zoti eshte nje mister qe askush smundet ta zgjidh
avatar
Ushtari i krishtit

345


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Fshehtesia e Zotit (The hiddenness of God)

Mesazh  Amarisham prej 19.04.15 19:00

Soul Traveler shkruajti:Ne Kuran thuhet se Romanet e kryqezuan  Jezusin ne aparenc por nuk e vrane. Ai nuk vdiq. U fut ne varr dhe u ngrit nga varri. Njesoj si apokrifet dhe gnostiket.

Ne Kuran nuk shkruhet DIĒKA e tille, dhe nuk njeh nje personazh me emrin Jezus por Isa.
avatar
Amarisham

24


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi