Fenomene tė ēuditshme natyrore

Shko poshtė

Fenomene tė ēuditshme natyrore

Mesazh  Zattoo prej 27.10.14 23:55

Natyra nuk pushon kurrė tė na surprizojė. Sa herė qė ne mendojmė se i kemi parė tė gjitha, diku nė botė, dikush me njė kamera do tė regjistrojė njė fenomen tė ri tė panjohur natyror ... Dhe nuk janė pak ato qė kamera ka regjistruar deri mė sot! Shikoni mė poshtė dukuritė mė tė ēuditshme, mė “jashtėtokėsore”.

Deti qė shkėlqen

Njė pamje e mahnitshme dhe jo nė vetėm nė njė vend, por nė dy! Valėt e detit shkėlqejnė aq shumė, sikur ndriēojnė, nė plazhin Vaadhoo nė Maldive dhe nė njė plazh nė San Diego nė Kaliforni. Pėr kėtė dukuri tė ēuditėshme “pėrgjegjėse” janė disa mikroorganizma tė cilat kur marrin ngacmime, fillojnė tė shkėlqejnė pėr shkak tė pigmentit luciferin i cili reagon me oksigjenin dhe enzimės lousiferati e cila pėrshpejton kėtė reagim. Kjo dyshe mikroorganizmash ėshtė ” pėrgjegjėse ” edhe pėr ndriēimin fluoreshentė qė kanė disa lloje tė ndryshme gjallesash, tė tilla si kandili i detit dhe xixėllonjat.

Por pjesa mė e mirė ėshtė qė kjo dukuri nuk ėshtė e dėmshme pėr njerėzit. Pra, nėse ju ndodh ndonjėherė qė tė gjeni veten nė vendin e duhur, nė kohėn e duhur, vetėm zhytuni dhe shijojeni.

Lule akulli


Duket si njė skenė e marrė nga filmat Disney .. Qindra “lule akulli” notojnė mbi sipėrfaqe tė mėdha tė detit Arktik, duke krijuar njė pamje tė mrekullueshme. Ky fenomen krijohet mbi difektet qė ekzistojnė nė sipėrfaqen e akullit dhe nė temperatura shumė tė ulėta, nėn zero.

Kėto lule zakonisht formohen nė temperatura tė afėrta me -22 gradė Celsius dhe majat e tyre “vizitohen” nga mikroorganizma tė ndryshėm. Nė fakt, bakteret qė gjenden nė lulet e ngrira, janė mė tė shumtė se sa ato qė gjenden nė ujė tė ftohtė, gjė qė do tė thotė se ēdo “lule akulli”, ėshtė nė thelb njė ekosistem i pėrkohshėm.

Oxhak dėboreEdhe pse duket si oxhaku i njė qyteti tė fshehtė nėntokėsor, nėn akujt e Antarktidės, nė fakt ajo ėshtė njė tymnajė akulli. Njė tymnajė ėshtė njė grykėdalje e cila lejon avullin e njė vullkani tė shpėrndahet nė atmosferė. Zakonisht kėto tymnaja nxjerrin ujė tė nxehtė dhe avuj me njė vrull tė pabesueshėm, qė mund tė arrijnė nė 300 metra.

Megjithatė nė Antarktidė, gjėrat janė ndryshe, pėr shkak tė temperaturės sė ambientit. Grimcat e avullit, kur kalojnė nė kėto grykėdalje dhe duke rėnė nė kontakt me ajrin e ftohtė, ngrijnė, duke krijuar kėshtuoxhaqe prej akulli tė cilėt arrijnė deri nė 30 metra! Njė pamje e pashpjegueshme nė Arktik.

Tani qė ju e dini shpjegimin ndoshta tingėllon llogjike, por ja mendoni reagimin e njė studiuesi i cili pėrballet pėr herė tė pare me kėtė fenomen.

Ylberėt e Hėnės

Njė ylber qė shfaqet natėn? Edhe pse nė pamje tė parė duket si “I bėrė vetė” realiteti ėshtė shumė ndryshe! Njė ylber hėnor ėshtė njė ylber i prodhuar nga drita qė reflektohet nga sipėrfaqja e hėnės dhe jo nga rrezet e diellit. Pėr shkak se drita zakonisht ėshtė shumė e zbehtė pėr sytė e njeriut, ėshtė e vėshtirė qė tė dallohen ngjyrat nė njė ylber hėnor.

Kjo ėshtė mė e lehtė pėr tė parė, kur hėna ėshtė e ndritshme dhe ulėt nė qiell, kur qielli ėshtė shumė i errėt dhe sigurisht kur bie shi. Ky kombinim fenomenesh i bėnė ylberėt hėnor shumė mė tė rrallė se sa ylberėt e prodhuar nga rrezet e diellit.

Cilindra dėbore

Topa dėbore cilindrikė? Pa ndėrhyrjen e dorės sė njeriut? Po, qė tė dyja! Ky ėshtė njė fenomen i motit jashtėzakonisht i rrallė, qė ndodh zakonisht nė Amerikėn e Veriut dhe pjesėn veriore tė Evropės. Pėrgjegjės pėr krijimin e kėtij fenomeni tė ēuditshėm ėshtė era e fuqishme qė ngre nga sipėrfaqja e tokės copa tė vogla dėbore dhe i ftohtė qė shton gjithnjė e mė shumė shtresat e akullit nė sipėrfaqen e tyre.  

Madhėsia e kėtyre topave tė dėborės ėshtė e ndryshme. Ka disa qė ngjajnė si top tenisi, por ka edhe disa tė tjerė qė ngjajnė me shkėmbinj tė mėdhenjė! Natyra krijon njerėzit e saj prej dėbore!

Ylberėt e ZjarritEdhe pse e quhen “Ylber zjarri”, nė tė vėrtetė nuk janė as njėra as tjetra. As ylber dhe natyrisht as zjarre. Ato janė re qė duken si ylber pėr shkak tė ngjyrave tė tyre dhe forms qė ngjan me flakėt. Ndodhin kryesisht gjatė stinės sė verės, nė shumė pjesė tė planetit, kur dielli ėshtė lartė nė horizont, kur ka re tė ulėta nė formė tė sheshtė dhe kur rrezet e diellit bien mbi re nga njė kėnd i veēantė. Shumė kushte tė vėshtira pėr tu plotėsuar tė gjitha bashkė, por nė qoftė se ju jeni me fat dhe e shikoni, mos harroni ta fotografoni.

Akulli i Vdekjes

Quhet Brinicle dhe ėshtė deri tani fenomeni mė i rrezikshėm, mė i frikshėme nga tė gjitha kėto qė lexuat deri tani. Ky ėshtė njė uragan i akullt nėnujorė, i cili sapo arrin nė fund tė detit, fillon tė zgjerohet dhe tė vrasi ēdo gjė qė prek. Si njė dorė e akullt e fatit, si njė magji qė lėshon njė magjistar i keq, ka pėr qėllim ti marr jetėn ēdo krijese qė ka fatin e keq tė gjendet nė rrugėn e tij.

Akulli i vdekjes krijohet nė kushte shumė tė qeta nė oqean, kur ka njė ndryshim tė madh mes temperaturės sė ujit dhe temperaturės sė ajrit.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi