A ėshtė i mundur seksi me qenie tė mbinatyrshme?

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A ėshtė i mundur seksi me qenie tė mbinatyrshme?

Mesazh  gjilanasi prej 27.10.14 22:26Shumica mendon se seksi pėrbėn bazėn e ekzistencės dhe vazhdimėsinė e biologjisė komplekse nė planetit tonė. Prandaj, ėshtė totalisht e pavend tė shtrohet pyetja nėse ka ndonjė vend ku nuk ekziston seksi.

Pyetja mund tė tingėllojė absurde dhe ndoshta pak tallėse nė sytė e njerėzve si biologu i evolucionit Richard Dawkins, i cili e refuzon premisėn e ekzistencės sė shpirtit pas vdekjes. Kjo e ka bėrė atė qė tė kritikohet nga shumė mendimtarė. Mirėpo duke lėnė anash skepticizmin pėr momentin, nėse i qėndrojmė besnikė idesė sė Dawkins pėr jetėn e pėrtejme dhe e marrim nė konsideratė atė se ēfarė roli luan seksi nė botėn tonė fizike, kjo ide do tė ishte njė ushtrim interesant.

Seksi luan disa role tė ndryshme qė ndahen nga praktikat e qėllimeve tė zakonshme, madje edhe te disa lloje kafshėsh, si delfinėt. Tek njerėzit, lindja dhe rikrijimi janė ēelėsi i arsyes pėr njė marrėdhėnie seksuale, por seksi ka edhe njė histori tė pėrdorimit si njė ritual dhe simbolizmin qė e lidh njeriun me tė mbinatyrshmen.

Benjamin Walker flet pėr kėtė temė nė librin “Sexuality in Religion and Magic”, ku shkruan: “Nga kohėt antike bashkimi seksual ka qenė i shenjtėruar me simbole tė panumėrta dhe prezantim i kėtij akti ishte njė mit i thellė qė mban tė fshehtė tė vėrtetėn. Arka e Kurorėzimit, Arka e Akacias si shtėpi e drurit nė Tempullin e tė shenjtėve tė tempullit tė Salomonit, pėrmban disa nga gjėrat qė janė shenjtėruar nė gurė e tė cilat, sipas dijetarėve ishte njė simbol i organeve tė meshkujve dhe femrave tė unifikuar. Miti i Eliseut nė Greqinė antike pėrfshin njė rit qė njihet si “Arretoforia” i emėruar kėshtu nė gjuhėn greke qė do tė thotė “bėrja e gjėrave qė nuk duhet tė kujtohen” nė tė cilėn njė kuti pėrmbante njė gur nė formė penisi dhe mitėr tė Perėndeshės Demeter qė ėshtė nė njė vend tė shenjtė. Nė shoqėritė primitive ende besohet nė mėnyrė universale qė gjeneratat e njerėzve lidheshin direkt me fuqitė mbinatyrore. Madje nė kėto shoqėri – dhe ato janė shumė, sipas antropologėve – tė cilėt nuk shqetėsohen pėr lidhjen nė mes tė marrėdhėnieve seksuale dhe shtatzėnisė, akti i ēiftėzimit kishte njė domethėnie speciale qė ndėrlidhej me besimin dhe ndjenjat e frikės”.

Duke hulumtuar nė krejt historinė, fakti qė kemi kėtu njė ndjenjė fetare qė nėnvizon aktet seksuale ėshtė natyrisht shfletim i tė gjitha kulturave dhe praktikave tė tyre. Megjithatė, njė rol i vėrtetueshėm dhe kuptimplotė i kėtyre lojėrave seksuale gjithmonė ka tė bėjė me sub-konshiencėn dhe ndoshta aplikohet nė njė fenomen tė pashpjeguar edhe nė kohėrat moderne.

Seksi me fantazma, pėr shembull, ka qenė shumė i popullarizuar nė kohėrat moderne dhe ėshtė paraqitur edhe nė programe tė ndryshme tė dokumentareve tė zhanrit paranormal. Me theksin kryesor te ideja qė njė fantazmė apo sulm djallėzor seksual (si te filmi i vitit 1982 “The Entity” ku luan aktorja Barbara Hershey) Mbizotėrimi i tė dhėnave tė tilla nė kohėrat moderne padyshim ka shėrbyer si frymėzim pėr shkrimtarin Brad Steiger, i cili shkroi njė libėr tė tėrė pėr marrėdhėniet seksuale me disa shpirtra tė cilat i pėrshkruan si lidhje me jashtėtokėsorė, fantazma tė dashuruara, gra fantazmė dhe ngacmime seksuale nga bota e hijeve.

Vite mė parė, njė grua kishte kontaktuar me njė faqe nė internet, duke thėnė se dėshironte tė tregonte diēka qė ishte “demoralizuese, por pak personale”. Dyshohet, qė nė hezitimin e saj fillestar, se kjo kishte tė bėnte me kėtė fenomen tė natyrės seksuale. Pas disa debateve dhe incidenteve gruaja kishte thėnė qė burri i saj ishte zgjuar nė dy raste tė veēanta dhe se ajo kishte pasur dy marrėdhėnie tė paharrueshme seksuale me tė– madje shumė mė tė mira se me parė – teksa flinte dhe nuk e kishte partnerin nė shtrat. Burri i saj ishte shumė i shqetėsuar pėr kėtė gjė dhe e kishte kėshilluar atė qė tė kėrkonte ndihmė edhe pse ajo nuk kujtonte asgjė rreth ngjarjes.

Njė nga zgjidhjet mė tė shpeshta qė japin psikologėt ndaj ngjarjeve tė tilla ėshtė se kėta persona vuajnė nga paraliza e gjumit. Megjithatė, nė rastin e mėsipėrm, mund tė jetė diēka jashtė intuitės nėse faktorėt e njohur janė kundėr intuitės qė njihen si funksionet qė paraqesin paralizėn trupore derisa njė person fle dhe duket se gjithēka e bėn ėshtė e vėrtetė, madje pėrfshihet edhe nė akte seksuale.

Nga ana tjetėr, melatonina e cila udhėheq ciklet e peridhave tė gjumit, lidhet si me gjumin, edhe me seksin. Prodhimi i saj mund ta stimulojė trupin nė mėnyra tė ndryshme, qė prekin jetėn seksuale dhe ėndrrat. Lidhje tė njėjta shfaqen edhe mes tė shpirtrave tė supozuar dhe cikleve tė gjumit qė raportohen si rrėmbime nga alienėt, tė cilėt me kohė konsiderohen si natyrė seksuale.

Hulumtuesi Paul Deane thekson nė librin e tij “Sex and Paranormal” qė disa raste tė hershme tė kėtilla ku kanė qenė femra nuk kanė tė bėjnė me ndonjė pushtim nga alienėt, por janė pėrshkruar si sulme tė drejtpėrdrejta seksuale. Disa nga elementėt e tjera qė janė paraqitur nė teoritė e tyre fantastike flasin pėr disa qarqe tė UFO-ve, tė cilat thonė se njerėzit janė qenie integalaktike qė frymėzojnė nė bazė tė asaj se si e pėrcaktojnė alienėt.
avatar
gjilanasi

397


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

hahaha

Mesazh  renato 2411 prej 29.10.14 13:27

karshi rraces ton qenka shum i shemtuar na turperove hahaha po ku te ka shkuar mendja, per mendimin tim esht e pa mundur cdo gjallese i esht dhen nje far qe nuk mbin ne tok te huaj me mir largou nga ky mendim mundou te njohesh cilsit e rraces ton njeri per mua jasht toksoret nuk egzistoin! jan vetem shpifje te njerzve te pa ment qe per fat te keq njerzit e tjer mbeshteten dhe besoin ne dokrat e ktyre njerzve.
avatar
renato 2411

Hem hasan Hem ali Hem haxhi bektash veli

13


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi