Shpirti jeton pas vdekjes, bota jonė e zbehtė

Shko poshtė

Shpirti jeton pas vdekjes, bota jonė e zbehtė

Mesazh  Siroco prej 27.10.14 21:37Gruaja qė u kthye nė Tokė si njė flutur

Neurokriurgu Eben Alexander ishte skeptik pėr ccdo njeri qė tregonte se kishte pėrjetuar jetėn pas vdekjes. Por mė vonė ai pati njė pėrvojė tė ngjashme pasi ra nė njė gjendje kome. Nė librin e tij tė fundit “Harta e Parajsės”, Alexandėr, i cili ka punuar pėr 25 vjet nė Harvard Medical School , shpjegon se ka vetėm njė gjė qė vazhdon pasi ne vdesim; dashuria.

Shkenca ende nuk mund tė shpjegojė jetėn pas vdekjes. Sipas tyre vdekja ėshtė fundi dhe se jeta pas saj ėshtė njė gėnjeshtėr qė ia themi vetes dhe fėmijėve tanė.

“Nė karrrierėn time 25-vjeccare si njė akademik neuro-shkencėtar, studimi i trurit, mė ccoi nė pėrfundimin se jeta pas vdekjes ėshtė njė iluzion i trurit, derisa unė vetė pėrjetova njė udhėtim nė pėrtej jetėn, pasi rashė nė njė gjendje kome. Tani kam njė pikėpamje krejtėisht tė ndryshme, “jeta pas vdekjes ekziston”. Nėse shkenca nuk e njeh kėtė gjė po bėn dy gabime tė mėdha”,- thote neuro-shkencėtari Alexander.

Shkenca nuk mund tė provojė ekzistencėn e tė dashurve tuaj qė kanė vdekur. Por ashtu si ne mund tė ndiejmė shpirtin prapa syve, ne mund tė ndjejmė afėr nesh praninė e tė dashurėve qė kemi humbur.

Dhe ndonjėherė ata shfaqen nė mėnyrat mė tė jashtėzakonshme. Imazhi i njė fluture ishte shumė i rėndėsishėm pėr mua, gjatė pėrvojės sime pranė vdekjes.

Unė isha duke lundruar nė njė luginė tė gjelbėruar dhe njė dritė e artė vezullonte ngado. Unė nuk isha nė formė time njerėzore.

Madje nuk kisha asnjė formė mbi tė gjitha . Isha nė njė moment ndriccimi kur nė krah mė ulet njė flutur. Kjo mė bėri qė kujtesa ime tė kthehet pas kur kisha marrė njė letėr nga njė burrė i quajtur Don, i cili ishte tepėr i pikėlluar pasi gruaja e tij vdiq pas 21 vitesh martesė. ajo ishte njė grua shumė shpirtėrore.

Pasi ajo vdiq, ishte shumė e dhimbshme pėr Don pėr tė qėndruar nė shtėpi qė ata kishin ndarė bashkė pėr shumė vite.

Njė mbrėmje ai u ul nė kopshtin e tij dhe aty pa njė flutur monark, e cila ėshtė njė gjė e pazakontė nė Amerikėn e Veriut. Flutura qėndroi nė shtėpinė e Don pėr disa ditė, derisa ai vendosi tė largohej nga shtėpia. Por kur po shihte gjėrat personale tė gruas sė tij tė vdekur, Lorraine ai pa se shumė nga bizhutė e saj, kapakėt e librave dhe rrobat kishin flutura tė stampura.

Flutura monark vazhdonte tė fluturonte rreth shtėpisė kur Don vendosi tė ikte pėrfundimisht. Pas dy javėsh nė shtėpinė e tij tė re, Don ishte gati tė hidhte hirin e gruas sė tij dhe foli me njė shokė, i cili kishte 13 hektarė tokė tė paprekur ku ai mund tė shpėrndante hirin. Pasi shkoi tek shtėpia e shokut Don, filloi tė kėrkonte vendin ideal ku tė hidhte hirin. Ai e kuptoi se kishte gjetur vendin e duhur kur pa sėrish fluturėn monark tė fluturonte rreth gjetheve tė pemėve.

Dhe sėrish kur e kapi trishtimi pas dy javėve shkoi tek pema ku kishte hedhur hirin dhe aty sheh sėrish fluturėn me krah tė shndritshėm.

“Kur unė pėrjetova gjendjen time tė komas, ishte njė gjendje sa e re pėr mua po dhe aq familjare nė tė njėjtėn kohė.

Unė ndjeva qė kam qenė atje mė parė, jo si njeri sicc jam tani, Eben Alexander, por si njė qenie shpirtėrore, qė kisha qenė nė atė gjendje pėr njė kohė tė gjatė para se tė merrja kėtė formė njerėzore. Kur elementėt tokėsor qė pėrbėjnė trupin tim tė zhduken, unė do tė kthehem pėrsėri nė gjendjen time shpirtėrore.

Ajo qė unė di ėshtė se bota e pėrtejme ėshtė plot emocion, me njė ngrohtėsi qė ėshtė mė shumė se thjesht fizike. Dhe kėto emocione janė kaq paharrueshėm tė gjallė, ekzistojnė me njė intensitet qė e bėn botėn tonė tė zakonshme tė duket e zbehtė”, tregon neuro-shkencėtari nė librin e tij pas pėrvojės sė komas.

Ajo qė ndodh nė koma vazhdon tė mbetet njė mister pėr gjithė neuro-shkencėtar me atė ccfarė ndodh me njeriun. Jo pak njerėz qė janė ktheyr nga koma tregojnė pėr parajsėn apo zgjohen shpesh duke folur gjuhė tė tjera, ose duke ndryshuar profesione, duke mos njohur tė afėrmit etj. Tė gjitha tė pashpjeguara shkencėrisht.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi