A janė dy shtetasit e Shqipėrisė autorėt e vrasjeve nė Pejėn e pasluftės?!

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

A janė dy shtetasit e Shqipėrisė autorėt e vrasjeve nė Pejėn e pasluftės?!

Mesazh  trigonkos prej 25.10.14 18:40

Qė nga paslufta nė rajonin e Pejės dhe nė vet qytetin e Pejės kanė ndodhur shumė vrasje, kurse shumica nga ato ende nuk janė zbardhur. Ka pasur spekulime tė shumta sė kush mund t’i ketė kryer kėto vrasje tė rėnda, e qė shpesh janė manifestuar me akuza dhe kundėrakuza mes familjesh.

Nė njė dosje tė vitit 2006 qė thuhet se ėshtė zhdukur nga Gjykata e Pejės, zbardhėn shumė fakte.

Nė kėtė dosje, janė dėshmitė e dy shtetasve tė Shqipėrisė, tė cilėt nė Kosovė dyshohet se kanė kryer vrasje me pagesė pas luftės, derisa janė kapur vetėm nė vitin 2014 nė Suedi.

Bėhet fjalė pėr Kreshnik Haxhiajn i lindur dhe me vendbanim nė Bajram Curr, si dhe Ardian Kolmaka, i lindur dhe me vendbanim nė fshatin Dojan tė Tropojės.

Kėta tė dy ishin arrestuar nė vitin 2006, mirėpo ēuditėrisht ishin liruar disa muaj mė parė, pėr t’u arrestuar sėrish sivjet nė Suedi.

Nė dėshminė e dy tė dyshuarve nga Shqipėria thuhet se ata me iniciativėn e Agim Demirajt kanė ardhur nė Kosovė dhe gjatė rrugės pėr nė Pejė ai (Agim Demiraj) i ka njoftuar se ēfarė pune do tė bėjnė.

Lexojeni se ēfarė kanė dėshmuar ata, ku i kanė marrė paratė dhe armėt dhe ēfarė kanė bėrė, si dhe ēfarė thonė dėshmitarėt pėr kėta dy persona:

Tė pandehurit, Kreshnik dhe Ardian, nė mbrojtjen e tyre pohojnė veprat tė cilat u vihen nė barrė duke shtuar se nuk ka qenė qėllimi jonė qė tė kryejmė veprėn pėr tė cilėn kemi shkuar nė Pejė, por vetėm kemi dashur tė marrim armėt dhe tė hollat.

Ndėrsa i pandehuri Kreshnik sa i pėrket veprės penale nga dispozitivi ll, tė kėsaj aktakuze arsyetohet se nuk kasha tjetėr zgjedhje pos tė gjuaj viktimėn dhe se kam dashur qė ta frikėsoj e jo ta privoj nga jeta.

Veprat me tė cilėn pandehen tė dytė nė mėnyrė identike deklarojnė rreth fakteve qenėsore, duke shpjeguar se me iniciativė tė Agim Demirajt kemi ardhur nė Kosovė gjatė rrugės pėr nė Pejė.

Agimi ka njoftuar se ēfarė pune do tė kryejmė dhe sa do tė paguhemi dhe ato tė holla nga 5000 euro do t’i merrni nga unė Shqipėri, pasi tė kryhet vrasja . Gjithashtu ata pohojnė se nė Pejė kemi arritur rreth orės 19:00 dhe se kur kemi shkuar nė shtėpinė e tė pandehurit Shefqet, aty jemi marrė vesh do tė kryhet gjuajtja nė njė veturė.

Na i kanė dhėnė udhėzimet dhe na kanė dėrguar te vetura pėr identifikim. Pastaj kemi shkuar nė vendin ku kemi pasur tė presim viktimėn, jemi kthyer prapė nė shtėpinė e tė pandehurve Kelmendi, nga i pandehuri Xhevdet, jemi pajisur me armė na e ka dhėnė njė kallash dhe dy revole, 100 euro si dhe njė kartelė pėr tė qenė me ne nė kontakt me ta kur viktima me automjetin qė e indentifikuar tė niset pėr tė ardhur nė drejtim ku e prisnim.

Duke pritur nė vendin e caktuar sipas marrėveshjes sė mėparshme, ishte diku rreth 24:00, afėr nesh kanė ardhur dy persona me motoēikletė. Kanė kėrkuar nga ne qė tė iu tregojmė pasaportat dhe aty i pandehuri Ardian ka ikur nė njė drejtim, ndėrsa pas tij njė njė drejtim tjetėr ka ikur edhe i pandehuri tjetėr Kreshnik dhe ai moment nuk janė takuar mė. I pandehuri Ardian deklaron se pasi u ndamė, mua mė ka ardhur njė veturė Opel ėshtė ndaluar afėr meje dhe me kanė future nė atė veturė dy persona.

Se ka patur njė rol ndėrmjetėsues pėr njė konflikt tė familjes Kelmendi dhe tė njė familje tjetėr qė kėtu nuk ėshtė objekt trajtimi penal, ndėrsa nė prokurori, dėshmitari Visar e mohon kėtė nga frika qė tė mos invovlohet pėr mė shumė vrasje qė kanė ndodhur mė parė nė familjen Kelmendi.

Edhe nė vitin 2000 apo 2001 kanė ndodhur vrasje nė Pejsė, nga vrasės nga Shqipėria, tė cilėt janė kapur dhe dėnuar e qė gjenden nė vuajtje tė dėnimit, e sipas pohimit tė tė pandehurit Ardian, njėri nga ata tė dėnuar ėshtė miku i tė pandehurit Ardian, njėri nga ata tė dėnuar ėshtė miku i tė pandehurit Agim Demiraj, i cili gjendet nė arrati dhe tani i ka sjellė nė Kosovė pėr vrasje dhe tė pandehurit Kreshnik dhe Ardian. /indeksonline/
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi