Biografia e Kadri Veselit dhe Adem Grabovcit sipas BIA-s serbe

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Biografia e Kadri Veselit dhe Adem Grabovcit sipas BIA-s serbe

Mesazh  trigonkos prej 25.10.14 18:18

Indeksonline ka siguruar njė dokument tė Shėrbimit informativ tė Serbisė, BIA (Security Information Agency). Dokumenti qė ėshtė pėrpiluar nė shtator tė vitit 2003 mban titullin “Terrorizimi shqiptar dhe krimin i organizuar nė Kosovė dhe Metohi”.

Deri mė tas kemi publikuar dy vazhdime tė dokumentit 123 faqesh i cili pėrmend tė gjithė krerėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe besohet se i njėjti i ėshtė dorėzuar institucioneve ndėrkombėtare, pėrfshirė edhe Kėshillit tė Evropės.

Aty janė emrat e Hashim Thaēit, Ramush Haradinajt, Xhavit Halitit, Agim Ēekut dhe 152 krerėve tjerė tė ish UĒK-sė.

Dokumenti i ka gjashtė kapituj, duke nisur nga “organizimi terrorist i ekstremistėve shqiptarė”, pastaj “karateristikat e aktiviteteve tė AKSH-sė”, viktimat e dhunės nė Kosovė dhe Metohi”, “krimi i organizuar”, “roli i emigracionit shqiptar” dhe “faktor pan-islamik”.

Dokumenti i BIA-s ose njė pjesė e tij, besohet se ka rėnė edhe nė duart e ish senatorit zviceran, Dick Marty, i cili e ka hartuar raportin pėr krimet e supozuara tė UĒK-sė. Nga ky raport pritet tė ngritėt aktakuza pėr disa nga udhėheqėsit e UĒK-sė tė cilėt do tė gjykohen nga Gjykata Speciale me seli jashtė vendit. Kjo gjykatė ėshtė themeluar me vendim tė Kuvendi tė Kosovės.

Nė pjesėn e tretė do tė paraqesim biografitė e dy ish krerėve tė UĒK-sė tė pėrshkruar sipas BIA-s.

Biografia e Kadri Veselit – aktualisht nėnkryetar i PDK-sė

23. KADRI (Fazli) Veseli, pseudonimi "Luli" ėshtė i lindur mė 31 maj tė vitit 1967 nė Mitrovicė tė Kosovės.

Nė fund tė viteve tė 80-ta dhe nė fillim tė viteve tė 90-ta ai ishte i pėrfshirė nė aktivitete ilegale tė organizatės NMRK, e cila ishte e lidhur me organizimin e grupeve tė armatosura dhe aksioneve terrorsite.

Nė vitin 1991 ai pėrfundoi trajnimet terroriste nė kampin e ushtrisė nė Shqipėri.

Ai morri pjesė nė sulme terroriste mbi anėtarėt e ministrisė sė punėve tė jashtme tė Sėrbisė , nė stacionin hekurudhor afėr Gllogovcit, ku katėr oficerė policorė ishin mbytur dhe tre ishin lėnduar. Pastaj ai ishte arratisur nė Zvicėrr dhe i ishte siguruar azil politik.

Pas zhvillimit tė forcave ndėrkombėtare nė K&M, Hashim Thaēi e emėroi atė shef tė ECGS-sė, individėt e tė cilės janė direkt tė varur nga PDK-ja, parti lidere qė ka pėrgjegjėsi pėveq tė tjerash pėr vrasjet e bėra pėr ta mbajtur nė pozicionin politik tė Thaēit.

Ai i takon skuadrės kriminale tė organizuar nga Thaēi, i cili ka marrė kontrollin e trafikimit tė armėve.drogės, vajit dhe mallrave tė tjera.

Si anėtar i kėtij grupi tė organizuar kriminal, Veseli kontrollon disa firma qė merren me shitjen e mallrave tė ndryshme dhe vajrave duke pėrfshirė: "Kosovo-petrol", e cila ėshtė mė e rėndėsishmja.
Bashkėpunėtorėt e tij mė tė ngushtė janė: Muhamet Kosova, Feti Bakali, Demir Bitiqi, Xhavit Haliti, etj.

Biografia e Adem Grabovcit – aktualisht Shef i GP tė PDK-sė

ADEM (Azem) GRABOVCI, Pseudonimi "Celi" ka lindur mė 6 prill tė vitit 1960 nė fshatin e quajtur Starodovran tė Istogut.
Pėr shkak tė aktiviteteve tė tij ekstremiste dhe pjesėmarrjes nė demostratat e vitit 1981, ai ishte burgosur me 5 vjet burgim.

Ai ishte larguar nga vendi nė vitin 1990 dhe kishte shkuar nė Zvicėr ku i ishte bashkuar organizatės ilegale NPK dhe ishte zgjedhur si njė ndėr udhėheqėsit e lartė.

Sė bashku me Xhavit Halitin, Emrush Xhemailin dhe Ibrahim e Muhamed Kelmendin, ai morri pjesė nė aktivitete tė propagandės nė Shqipėri dhe nė vende tė tjera tė Evropės perėndimore.

Pas themelimit tė UĒK-sė, ai u bė anėtar i stafit tė pėrgjithshėm nė Zvicėr nė detyrėn e Ai vizitoi K&M disa herė nė mėnyrė ilegale gjatė vitit 1999.

Pas marrėveshjes sė Kumanovės ai ishte zgjedhur ministėr i financave nė qeverinė e vetėshpallur tėKosovės.
Si bashkėpunėtor i afėrt i Hashim Thaēit ai ishte zgjedhur si anėtar i PDK-sė me detyrėn e kontrollimit tė aseteve financiare tė partisė.
Nė tė njejtėn kohė, ai morri pjesė nė aktivitete kriminale nėn kontrollin e Hashim Thaēit.

Nė ditėt nė vazhdim do tė sjellim biografitė e liderėve tjerė tė UĒK-sė sipas Agjencisė Informative serbe (BIA).

Burimi: http://www.indeksonline.net/?FaqeID=2&LajmID=95672

avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi