Si tė bėheni person mė pozitiv?

Shko poshtė

Si tė bėheni person mė pozitiv?

Mesazh  Luli prej 24.10.14 13:38Njerėzit pozitivė nuk janė tė tillė vetėm pėr shkak tė faktorėve tė jashtėm. Njerėzit e tillė kanė gjithashtu probleme, por pėrballen me to ndryshe nga njerėzit negativė. Nėse doni tė mėsoni se si tė krijoni energji pozitive, provoni kėto mėnyra nga tė cilat do tė bėheni menjėherė mė pozitiv.

Jeni mirėnjohės:
Nėse pėr nga natyra nuk jeni person mirėnjohės, por gjithmonė vėshtroni anėn negative tė ngjarjeve, pėrpiquni tė mbani njė ditar nė lidhje me atė se kur jeni mirėnjohės. Ēdo natė ndani disa minuta dhe shkruani atė qė ju ka bėrė tė qeshni gjatė ditės, ēfarė ju bėn tė lumtur dhe ēfarė leksioni keni mėsuar. Nėse kjo bėhet rregullisht, ndjenja e mirėnjohjes do tė ndodhė natyrisht dhe do tė jeni person shumė mė pozitiv.

Meditoni:
Meditimi sjell njė ndjenjė tė qetė, rrit intuitėn tuaj dhe zbut mendjen. Filloni meditimin duke marrė frymė thellė, vetėm disa minuta nė fillim ose nė fund tė ēdo dite dhe do tė shihni se sa larg do tė t’ju shpie kjo. Nėse nuk keni pėrvojė pėr kėtė, mund tė blini njė libėr ose tė shikoni njė video nė lidhje me meditimin.

Ndryshoni perspektivėn:
Nė vend se tė pėrqendroheni nė tė gjitha gjėrat qė nuk ju shkojnė pėr dore dhe nė tė gjitha dėshtimet, pėrpiquni qė tė gjitha ato t’i shikoni me njė kėndvėshtrim tjetėr. Nė tė gjitha tė kėqijat ka diēka tė mirė dhe zakonisht janė pėrvojat dhe mėsimet qė kemi nxjerrė prej tyre. Mendoni se ēfarė ėshtė ajo qė keni mėsuari nga njė humbje? Nė kėtė mėnyrė do t’i konsideroni tė gjitha mė pozitivisht.

Krahasohuni vetėm me vetveten:
Nga krahasimet me njerėz tė tjerė nuk do tė fitoni asgjė tė mirė. Nė vend tė kėsaj, shikoni tė tjerėt me admirim, pasi ne tė gjithė jemi aq tė ndryshėm dhe harroni krahasimet. Nėse duhet tė krahasoheni me dikė, atėherė krahasohuni me veten tuaj. Mundohuni tė jeni gjithmonė njė person mė i mirė dhe mė i lumtur se sa qė keni qenė dje. Kjo ėshtė mėnyra e vetme pėr lumturinė e vėrtetė.

Kaloni kohė nė natyrė:
Nuk ka rėndėsi se ku jetoni, natyra do t’ju ndihmojė pėr tė ēlodhur mendjen tuaj. Sa herė qė ndjeheni keq dhe negativ, dilni nė njė shėtitje dhe shijoni mrekullitė dhe bukurinė e natyrės. Vetėm pesė minuta nė natyrė mund tė ndihmojė gjendjen shpirtėrore, prandaj merrni frymė thellė dhe qeshuni.

Bėni diēka me bujari:
Njė nga mėnyrat mė tė mira qė nė ēast tė ndjeheni tė lumtur dhe mė pozitiv, ėshtė qė tė bėni ndonjė gjė tė mirė dhe fisnike pa ndonjė arsye tė dukshme ose pėrfitim. Do tė habiteni se sa shpejt mund tė rritet niveli i energjisė dhe humorit tė mirė. Edhe diēka e vogėl, siē ėshtė njė buzėqeshja ndaj ndonjė kalimtari tė rastit, mund tė bėjė qė ju dhe ai person tė ndjeheni mė mirė.

Buzėqeshni:
Gjithmonė mund tė gjeni disa minuta pėr tė qeshur. Nėse qeshni me miqtė, buzėqeshni nė prani tė panjohurve, kjo me siguri do tė pėrmirėsojė gjendjen shpirtėrore. Me kalimin e moshės, harrojmė se jeta duhet tė jetė argėtuese dhe fillojmė tė kuptojmė gjithēka shumė seriozisht. Prandaj mos harroni se jeta duhet tė jetė frymėzim pozitiv pėr juve.

Shmangni shprehitė e kėqija:
A ka diēka qė e bėni dhe do tė dėshironit pėr tė ndaluar? Ndoshta konsumoni shumė ėmbėlsira ose kaloni shumė kohė para televizorit ose kompjuterit? Edhe pse ėshtė vėshtirė pėr tė hequr qafe kėto shprehi, tė paktėn mund tė provoni. Provoni njė ditė tė plotė pėr tė shpenzuar pa kėto zakone dhe shikoni se ēfarė ndodh. Ndoshta e kuptoni se ju nė tė vėrtetė jeni mė tė lumtur kur nuk veproni si mė parė.

Ėndėrrimet:
A ka diēka qė dėshironi me tė vėrtet? Ndoshta do tė donit tė bėheni njė shkrimtar i njohur dhe tė ndihmoni njerėzit me kėshillat e juaja? A keni ndonjė ėndėrr tjetėr? Ēfarėdo qoftė ajo, lejoni veten qė tė relaksoheni dhe nėnshtrohuni ndaj kėtyre ėndėrrimeve. Paramendoni se keni arritur tashmė atė qė keni synuar, ndihuni tė trazuar dhe tė lumtur, si dhe pėrjetoni tė gjitha kėto emocione. Mendimi i dėshiruar dhe ėndėrrimi mund tė ndihmojė nė motivim qė tė vazhdoni tė punoni drejt qėllimit tuaj.

Kėshilla 1:

Nė vend se tė pėrqendroheni nė tė gjitha gjėrat qė nuk ju shkojnė pėr dore dhe nė tė gjitha dėshtimet, pėrpiquni qė tė gjitha ato t’i shikoni me njė kėndvėshtrim tjetėr.

Kėshilla 2:

Gjithmonė mund tė gjeni disa minuta pėr tė qeshur. Nėse qeshni me miqtė, buzėqeshni nė prani tė tė panjohurve, kjo me siguri do tė pėrmirėsojė gjendjen shpirtėrore.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi