Ushtria Ēlirimtare e Ēamerise, loja agjenturore e Greqisė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Ushtria Ēlirimtare e Ēamerise, loja agjenturore e Greqisė

Mesazh  trigonkos prej 23.10.14 20:06

Si u krijua organizata e famshme nė Jug tė Shqipėrisė. Shqiptari nga Holanda qė u kap dhe u rekrutua nė Janinė. Zbulimi grek dhe kundėrzbulimi shqiptar nė lojė me njėri-tjetrin. Si u zbuluan autorėt dhe pse nuk u arrestuan nga SHISH-i shqiptar.

Historia e krijimit, shpalljes dhe hedhjes nė veprim tė Ushtrisė pėr Ēlirimin e Ēamėrisė nė vitin 2005, nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė lojė e ndyrė agjenturore. Persona tė sjellė nė Shqipėri nga shėrbimet sekrete greke, tė veshur me petkun e patriotizmit, arritėn tė rekrutonin tė tjerė ekstremistė nacionalistė tė cilėt, duke menduar se po punonin pėr kombin, nė tė vėrtetė bėnin lojėn e Athinės.

Ushtria e Ēlirimit tė Ēamėrisė e cila u formua nė vitin 2005, nė dukje kopjonte simotrat e saj nė Kosovė dhe Maqedoni. Si qėndronte e vėrteta e kėsaj ushtrie e cila pėrfshiu disa agjenci tė rėndėsishme spiunazhi ballkanike, evropiane dhe vetė CIA-n amerikane.

UĒĒ NĖ VEPRIM

E ashtuquajtura Ushtri Ēlirimtare e Ēamėrisė kishte kryer disa vepra nė Greqi, duke shpėrndarė nė qytetin e Janinės fletushka pėr ēlirimin e Ēamėrisė nga Greqia, kishte vendosur disa eksplozivė qė shpėrthyen pa ndonjė dėm pranė shtyllave elektrike tė tensionit tė lartė si dhe tė tjera. Mė nė fund, nė vitin 2006 ajo doli nė ekranet e televizioneve greke me flamurin shqiptar si dhe persona tė maskuar qė mbanin nė krahėt e tyre automatikėt Kallashnikovė, prodhim shqiptar.

Nė gjuhėn greke ata lexuan njė komunikatė ku i bėhej thirrje shqiptarėve si dhe ēamėve tė Greqisė qė tė bashkoheshin dhe tė fillonin luftėn pėr lirinė e Ēamėrisė. Pjesė nga kjo shfaqje dhanė tė gjitha televizionet greke si dhe tė gjitha gazetat. Ato u transmetuan edhe nga televizionet shqiptare dhe opinioni mbarėkombėtar mori njoftimin e krijimit tė frontit tė tretė, siē do tė ishte fronti kundėr Greqisė. Si qėndron e vėrteta? Kush fshihej prapa kėsaj tė ashtuquajturės ushtri pėr ēlirimin e Ēamėrisė?

KONIUKTURAT

Ėshtė pikėrisht koha kur ēėshtja e Kosovės ishte vėnė nė diskutim pėr njė pavarėsi tė plotė dhe krijimin e shtetit mė tė ri nė Evropė. Ėshtė viti 2006. E gjithė diplomacia serbe si dhe shėrbimet sekrete tė saj, tė ndihmuara nga ato ruse, po bėnin tė pamundurėn qė tė ndalonin pavarėsinė e Kosovės dhe, me tė gjitha mjetet, kėrkonin njė shkak qė do tė tėrhiqte vėmendjen e opinionit politik dhe shoqėror.

Fakt ėshtė se Serbia ishte bėrė turpi i Evropės dhe se imazhi i saj ishte pothuaj i njėjtė me Gjermaninė e Adolf Hitlerit pas luftės sė humbur tė saj me 1945. Kjo pėr shkak tė krimeve ēnjerėzore qė Serbia kishte kryer mbi popujt e tjerė ballkanas.

Ishte koha qė dhe vetė ky shtet kriminelėsh tė indoktrinuar tė ndahej nė Republikėn e Beogradit, atė tė Vojvodinės, si dhe pjesėn jugore qė pėrfshinte Nishin, Vranjėn si dhe pjesė tė tjera me serbofolės. Novi Pazari si dhe Bujanovci, Medvegja me pjesėt e tjera qė quhet Kosova Lindore t’i bashkėngjitej Republikės sė Kosovės.

HOLANDEZĖT

Nė ndihmė tė “kanibalėve te Ballkanit” u vunė shėrbimet sekrete greke, duke pėrfituar nga njė rastėsi e ēuditshme. Tre qytetarė holandez qė kishin shkuar pėr pushime nė ishullin e Kretės nė Greqi, po filmonin njė bazė ushtarake greke pranė qytetit Suda tė kėtij ishulli. Ata, edhe pse tė fshehur, ishin diktuar nga shėrbimi i sigurimit tė kėsaj baze dhe menjėherė u arrestuan.

Pasi u bė verifikimi i pasaportave dhe u identifikuan, ata u dėrguan menjėherė nė Athinė pėr t’u gjykuar. Dy nga kėta qytetarė tė Holandės u liruan, kurse i treti u dėrgua pėr rigjykim nė qytetin e Janinės, qendra e Epirit tė Jugut, sipas grekėve. Pas njė gjykimi tė shpejtė, edhe kėtė person e lenė tė lirė.

SPIUNI SHQIPTAR

Kush ishte ky holandez qė shpėtoi pa u dėnuar nga gjykatat greke tė cilat, nė kėto raste, pėr spiunazh tė dėnojnė jo me pak se pesė vjet burgim? Ky qytetar holandez, me iniciale F. L. nuk ishte tjetėr veē njė qytetar me kombėsi shqiptare, lindur dhe rritur nė Republikėn e Shqipėrisė dhe qė ishte larguar nga Shqipėria nė vitin 1994. Ai ishte martuar me njė vajzė holandeze dhe kishte dy fėmijė dhe jetonte nė Amsterdam, pasi kishte fituar edhe shtetėsinė holandeze. Aty kishin hapur dhe njė zyre juridike dhe komerciale.

Para largimit nga Shqipėria, ai banonte nė qytetin e Vlorės dhe me origjinė ishte nga krahina e Ēamėrisė, qė sot e kanė grekėt. Babai i tij kishte qenė kontingjent i agjenturės greke dhe ishte survejuar pėr vite me radhė nga Sigurimi i Shtetit. Kėta tė fundit e kishin marrė nė lidhje agjenturore kundėr spiunazhit grek nė kohėn e diktaturės, duke e detyruar tė luante dopio rol.

Holandezo-shqiptari kishte marrė pjesė nė demonstrata sė bashku me shqiptarė tė tjerė nėpėr Evropė pėr tė drejtat e Kosovės si dhe nė kėrkesat e bashkėkombėsve tė tij pėr rikthimin e ēamėve shqiptarė nė atdheun e tyre tė dytė, nė Greqi. Nė tė gjitha kėto demonstrata ai fotografonte dhe filmonte njerėzit me radikale si dhe ata qė udhėhiqnin kėto manifestime dhe demonstrata pėr llogari tė njė agjencie spiunazhi tė rėndėsishme. Nė vitin 1999 ai, me armė nė dorė, kishte luftuar pėr ēlirimin e Kosovės nė formacionet luftarake tė UĒK-sė, tė drejtuara nga Ramush Haradinaj.

REKRUTIMI

Shėrbimi Informativ grek EIP (Eleniki Iperisia Pliroforia ) pėr Shqipėrinė e Jugut ose Vorio-Epirin, sipas grekėve, e ka qendrėn e vet nė qytetin e Janinės nė veri tė Greqisė. Gjatė inskenimit tė gjyqit tė qytetarit F. L., kėto shėrbime inteligjente greke i propozuan atij qė tė bashkėpunonte me kėtė shėrbim armik tė vendit tonė nė drejtim tė krijimit tė njė organizate tė ashtuquajtur patriotike me tendencė tė ēlirimit tė trojeve shqiptare tė Ēamėrisė nė Greqi si dhe provokimin e njė lufte nė territorin grek.

Ato e porositėn qė tė mblidhte rreth vetes njerėz patriotė, tė cilėt vėrtet besonin se njė luftė e provokuar nga shqiptarėt nė territoret greke do tė tėrhiqte vėmendjen e amerikanėve dhe se kėta do tė bėnin diēka pėr tė drejtat e shqiptarėve tė Ēamėrisė qė banojnė nė Shqipėri. Nė kėto kushte, F. L., filloi punėn pėr tė gjetur kontingjentet mė radikalė nė territorin e Shqipėrisė, duke shpeshtuar vizitat nė qytetin e Vlorės, nė atė tė Fierit si dhe qytete tė tjera tė vendit tonė.

KUNDĖRZBULIMI

Fatmirėsisht Shėrbimi Sekret Shqiptar (SHISH) kishte mundur tė rekrutonte disa funksionarė tė rėndėsishėm tė shėrbimeve inteligjente greke pėr Epirin e Veriut, tė cilėt qysh nė fillesėn e rekrutimit tė F. L-sė u vunė nė dijeni dhe kėshtu kishin me se njė vit qė survejonin agjentin grek, i cili prej kohėsh punonte edhe pėr njė agjenci tjetėr spiunazhi. Sipas njė funksionari tė spiunazhit grek qė punonte pėr llogari tė Shqipėrisė, F.L-sė pėr kėtė organizim i ishte premtuar 200.000 euro.

Njė nga detyrat kryesore qė i ishin ngarkuar ishte ajo e daljes me njė proklamatė nga ana e UĒĒ pėr luftė kundėr Greqisė, nė njė moment deciziv pėr Kosovėn. Kjo do tė bėnte qė diplomacia greke tė ngrinte zėrin pėr provokimet qė i vinin nga Shqipėria, ku jo pak nė kėtė ngjarje ishin pėrfshirė edhe disa shqiptarė tė Kosovės dhe ku ishte pėrmendur edhe komandanti Ramush Haradinaj. Nė kėtė rast, grekėt vrisnin dy zogj. Njėra ishte provokimi shqiptar pėr Ēamėrinė dhe e dyta ishte implikimi i Kosovės nė ēėshtjet greke. Kėshtu i jepej njė armė e fuqishme Serbisė kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

AKSIONI

Dhe kėshtu, pasi bėri pėr vete disa shqiptarė, nė detyrėn agjenturiale qė mori nga shėrbimi sekret grek, F.L. dhe disa shokė, improvizojnė njė skenė me flamur shqiptar dhe armė dhe nė gjuhėn greke lexojnė thirrjen pėr luftė dhe ēlirimin e Ēamėrisė si dhe kthimin e gjithė shqiptarėve tė kėsaj zone nė trojet e tyre aty. Kasetėn qysh tė nesėrmen e nisin nė qytetin e Janinės dhe shėrbimet sekrete greke, nėpėrmjet internetit si dhe stacioneve televizive greke, e publikuan nė tė gjithė botėn.

Shėrbimi sekret shqiptar bėri ēmos t’i arrestonte kėta agjentė tė Greqisė sė bashku me tė tjerėt, por vetė ndėrhyrja e agjentėve potencialė grekė nė Janinė, qė punonin pėr llogari tė Shqipėrisė, nuk lejuan tė ndodhte kjo gjė, pasi mund tė dekonspiroheshin dhe kėshtu Shėrbimi Inteligjent shqiptar do tė dėmtohej nė mėnyrė tė pariparueshme.

Ky material ėshtė marrė me shkurtime nga libri “Kosova ėshtė imja” nė versionin e botimit tė tretė i cili pritet tė dalė nė botim nė muajt e ardhshėm nė Prishtinė

SPIUNAZHI

Platforma greke kundėr Shqipėrisė

Faktikisht grekėt nė drejtim tė Shqipėrisė kishin njė platformė spiunazhi nė disa drejtime dhe qė i kanė edhe sot. Qendrat e spiunazhit janė tė ndara nė disa zona tė veriut tė Greqisė me destinacion Shqipėrinė e Jugut ose Vorio-Epirin. Ata veprojnė nėpėrmjet rekrutimit dhe ndihmės ekonomike tė tregtarėve-shtetas shqiptarė me kombėsi gjiftoelene tė Dropullit.

Te rekrutimit dhe komprometimit tė politikanėve shqiptarė nė favor tė interesave greke, siē janė hapja pa kuptim e shkollave greke pa kėrkuar mė parė ato shqipe nė Greqi ku banojnė rreth njė milion shqiptarė duke greqizuar Shqipėrinė, skllavėrimin e ekonomisė shqiptare nga greket tė cilėt nxjerrin fitime me miliarda eurosh pėr ta, pėrkrahja e elementit armik dhe terrorist me tendenca tė rrezikshme pėr integritetin territorial tė shtetit shqiptar si dhe shumė tė tjera si kėto.

Nė kėto raste, kėta politikanė nuk ėshtė e nevojshme tė rekrutohen me deklarata pėr bashkėpunim agjenturor, por me privilegje pėr tė zbatuar strategjinė greke karshi Kombit tonė. Rruga e tretė ėshtė nėpėrmjet shkombėtarizimit tė shqiptarėve tė Shqipėrisė brenda Greqisė si dhe pėrpunimi psikologjik i tyre, duke iu mohuar gjuhėn shqipe fėmijėve shqiptarė aty si dhe historinė e kombit tė tyre, si dhe tė tjera tė njė strategjie mbi 100-vjeēare kundėr nesh.


Nga Ilir Malindi
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

121


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi