Rruga e dorės sė majtė dhe rruga e dorės sė djathtė

Shko poshtė

Rruga e dorės sė majtė dhe rruga e dorės sė djathtė

Mesazh  Berti69 prej 18.10.14 1:28
Termi rruga e dorės sė majtė dhe rruga e dorės sė djathtė i referohet njė dualiteti logjik mes dy llojeve tė ndryshme tė praktikave shpirtėrore, qoftė fetare si hinduizmi apo nė atė okulte.

Nga pikėpamja simbolike, rruga e dorės sė djathtė ėshtė asimiluar me tė mirėn dhe e keqja me rrugėn e dorės sė majtė, e cila gjithashtu jep njė kundėrshtim mes magjisė sė bardhė (dora e djathtė) dhe magjia e zezė (dora e majtė).

Nga pikėpamja e Inicimit, ezoterizmi i djathtė bazohet nė arsye, njohuri ndėrsa ai i majtė nė zemėr, mirėsi.

Klasifikimi

Pėrdorimi mė modern i njeh fetė qė pėrqėndrohen nė adhurimin tė njė apo mė shumė hyjnive dhe respektimi i kodeve strikte morale si rrugė e dorės sė djathtė; ndėrsa fetė qė kanė vlera tė qėllimeve personale janė nė rrugėn e dorės sė majtė.

Termi "rruga e dorės sė majtė", ėshtė pėrdorur kryesisht nga Helena Blavatsky (1831 - 1891) pėr tė pėrshkruar "vėllezėrit e hijes" qė praktikojnė magjinė e zezė.

Nė Tantrizėm

Tantra ėshtė njė traditė ezoterike indiane qė vjen nga hinduizmi dhe budizmi. Praktikuesit e Tantrės ndahen nė dy rrugė tė ndryshme: dakshinachara dhe vamachara, fjalė tė pėrkthyera nga sanskritishtja respektivisht si rruga e dorės sė djathtė dhe rruga e dorės sė majtė.

Dakshinachara pėrbėhet nga praktikat tradicionale tė hinduizmit si asketizmi dhe meditimi, ndėrsa Vamachara pėrfshin praktikat rituale, konsumimi i alkoolit ose gjėrave toksike, sakrificat e kafshėve dhe konsumi i mishit.

Tantra e dorės sė djathtė sublimon ndjenjat e dashurisė apo pulsionet seksuale, ndėrsa ajo e dorės sė majtė ritualizon praktikat seksuale dhe pėrdor kėnaqėsi trupore.

Kritika

Disa autorė kanė pikėpamje tė tjera kundėshtuese: pėr poetin Fernando Pessoa, e majta e dijes ėshtė shkenca, arsyetimi, spekulimi intelektual ndėrsa ana e djathė: dituria okulte, intuita, spekulimet mistike dhe kabbalistike.

explorerunivers
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rruga e dorės sė majtė dhe rruga e dorės sė djathtė

Mesazh  Hagel prej 13.11.14 22:15

Ne okultizmin perendimor, rruga e dores sė djathte do te thote rruga magjike ne te cilen praktikuesi mbetet i nenshtruar ndaj Zotit dhe kerkon shperberjen e egos se tij per tu bashkuar plotesisht me Hyjnoren.
Kulmi i kesaj rruge nuk eshte mosrimisherimi ose per tu misheruar per te ndihmuar te tjeret qe te kthehen te Burimi. Nje forme e magjise se krishtere lidhet drejtperdrejt me rrugen e dores se djathte.

Rruga e dores se majte eshte individualiste, hulumtim evolucioni dhe ruajtja e egos. Me ane te shtriganise se larte, rruga ogurzeze ka per qellim te ēoje individin nė hyjnizimin e vetes ku asnje force superiore nuk do ta kete vendin siper tij dhe te jetoje perjetesisht. Kjo eshte nje rruge e evolucionit personal shpesh e lidhur me Luciferizmin. Mes Luciferizmit dhe Satanizmit, gjendet rruga e Inicimit Vampirik apo Magjik.Ne kete rruge nuk ka rregulla morale.
Rruga e dores se majte eshte e lidhur zakonisht ne kontakt me demonet ose me arketipet e zinj.
Ne inicimin Satanik, demoni do te jete partner dhe mjeshter, ndersa te vizioni Luciferian demoni do te jete nje force qe dominohet dhe nenshtrohet.
avatar
Hagel

86


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rruga e dores se Majte dhe te Djathte.

Mesazh  Morgan TheSetting Witch prej 16.11.14 15:02

Ne numerologji dora e majte paraqet dhuntite e lindura, pra vetite qe i jepen njeriut qe nga lindja e tij (keto jane te trashegueshme), ndersa dora e djathte paraqet evolucionin d.m.th qe evoulon nga dita ne dite dhe nuk eshte mbartese e dhuntive dhe fuqive te fshehura, pra, ne kundershtim me te majten.
avatar
Morgan TheSetting Witch

Universe for me is the god who answers me!

58


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Rruga e dorės sė majtė dhe rruga e dorės sė djathtė

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi