Zbulim i mistershėm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund tė quhet Ylli i Davidit!

Shko poshtė

Zbulim i mistershėm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund tė quhet Ylli i Davidit!

Mesazh  Muneer prej 17.10.14 22:19Zbulim i mistershėm arkeologjik: Illyricum Sacrum nuk mund tė quhet Ylli i Davidit!

Artefakti dhe eksponati mė i rėndėsishėm arkeologjik i gjetur nė Kosovė mbetet “Hyjnesha nė Fron”, njė statujė e argjilės me madhėsi 18 centimetra. Ėshtė gjetur nė rrethin e Prishtinės. Llogaritet se ėshtė e vjetėr pėrafėrsisht 5.500 vite dhe ka qenė vepėr e ilirėve, fisit tė dardanėve qė ka banuar nė atė rajon.

Forma e kėsaj statuje ėshtė shfrytėzuar pėr ta krijuar stemėn e Komunės sė Prishtinės qė pėrdoret edhe sot si simbol zyrtar. Se sa e rėndėsishme ėshtė “Hyjnesha nė fron” dhe ēfarė domethėnie ka, nuk ėshtė ndonjė pyetje qė ka ndikim nė tė tashmen dhe tė ardhmen, pos asaj se ėshtė njė fakt qė dėshmon se aty ka ekzistuar njė civilizim antik i fisit tė dardanėve.

Nė kėtė punim tė cilin po e paraqesim nė formė shumė tė shkurtuar dhe me tė dhėna sipėrfaqėsore pėr shkak tė rėndėsisė sė jashtėzakonshme qė ka zbulimi nė tė cilin bazohet, sjellim dėshmi arkeologjike nga terreni pėr tė ashtuquajturin Yllin e Davidit, Lulen e Jetės, dhe Pemėn e Jetės tė gjetura sė bashku nė njė guri tė gdhendur mermeri tė madhėsisė 1 metėr tė gjatė, dhe 30 centimetra tė gjerė nė tė gjitha anėt. Vjetersia e ketij artefakti eshte perafersisht 4 500 vite.

Tani eshte koha qe te hiqet nga perdorimi i ashtuquajturi Ylli i "Davidit" sepse nuk ka te beje fare as me David, e as me hebrenj. Hebrenjet nga ana e tyre e pranojne se eshte adaptuar (pra vjedhur) nga ta, por puna nuk duhet te ndalet ketu - termi Ylli i "Davidit" duhet te hicet nga cdo fjalor. Kush di anglisht, mund ta lexoni te verteten nga zulimi arkeologjik per kete Yll, dhe e shihni se si institucionet e Kosoves nuk po marrin masa per zhvillimin e njeres prej degeve me fitimprurese te turizmit
avatar
Muneer

سلام موعد المغرب

187


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi