Pse jemi tė interesuar pėr tė fshehtėn - Ezoterikėn?

Shko poshtė

Pse jemi tė interesuar pėr tė fshehtėn - Ezoterikėn?

Mesazh  Berti69 prej 16.10.14 22:25Disa nga pėrvoja qė duken tė zakonshme, dalja nga mėrzitja, nga rutina, tė tjerėt pėr shkak se ėshtė "nė modė", tė tjerėt sepse kanė lexuar diēka, etj.

Por, disa sepse diēka i shtynė drejt tentativės  pėr tė kuptuar gjėrat  vetė.

Kjo ėshtė  e papėrshkrueshme. Kjo "makinė e brendshme" ėshtė tashmė njė shenjė se faza "zero" e materjes, mė e dendura,  qė na udhėheq drejt joevulimit ėshtė tejkaluar.

Kjo nevojė pėr tė kuptuar, rreth asaj qė na rrethon, pėr sensin e Jetės dhe pėr jetėn e  vet, duke mos qenė tė kėnaqur as nga feja dhe as nga shkenca, i shtynė drejt ezoterikės me shpresė se do ti gjejmė pėrgjigjet e pyetjet tona, tė kėsaj "kėrkese tė brendshme", pak a shumė tė pavetėdijshėm nė momentin kur ajo fillon tė aktivizohet.

Pika e nisjes ėshtė Besimi. Dhe gjithashtu njė formė e besimit pėr tė angazhuar nė kėtė Rrugė.

Por sė shpejti, nė shtigjet e vazhdimėsisė, ky besim duhet gradualisht t'i hap rrugė dhe vend Njohurisė. Kjo duhet patjetėr sepse pėrndryshe ajo mund tė ēojė nė pranimin e tė gjitha supersticioneve dhe absurditeve.

Unė do tė vė kėtu gradualisht njė sėrė parimesh, rregulla nė qoftė se ju preferoni, njė rrugė tė sigurt dhe tė shkallėzuar.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi tė interesuar pėr tė fshehtėn - Ezoterikėn?

Mesazh  Berti69 prej 18.10.14 0:44

Sė pari, koncepti i KARMA-sė.

"Njeriu mund tė shpresojė qė tė bėhet zot i natyrės, vetėm duke iu bindur ligjeve tė saja"
F. Bacon

Nė tė vėrtetė, siē shprehet shumė mirė autori  koncepti i Karmės ėshtė pėrgjithėsisht i kuptuar keq. Strukturat e brendshme mendore nė mėnyrė efektive e errėsojnė dritėn.

Kjo pengesė e vėrtetė mendore ėshtė rezultat i njė grumbullim, qė nga fėmijėria e hershme, koncepte tė gabuara fizike dhe intelektuale, sidomos konceptet e sė mirės dhe sė keqes.

Morali fetar luajti njė rol vendimtar nė kėtė botėkuptimin, duke pėrfshirė edhe konceptin e mėkatit, ligjet dhe zakonet tė cilat ne i kemi trashėguar, por kriteret e tilla janė krejtėsisht tė huaja pėr "Drejtėsinė" universale.

Kjo vjen nga njė arsye e thjeshtė: Ligjet e Perėndisė janė manifestuar nė ligjet e natyrės qė janė nė thelb tė paprekshme. Njeriu, ēfarėdo qoftė ai, nuk mund t'i shkel kėto ligje, sepse kapacitetet e tij janė tė pėrcaktuara nga ligjet e natyrės!

I vetmi mėkat i vėrtetė do tė ishte pėr tė tentuar pėr tė dalur jashtė kėsaj kornize. Diēka e pamundur pėr njerėzit.

Por, nė brendėsi tė kėsaj kornize, Njeriu mund tė veprojė nė pėrputhje apo tė mos pajtohet  me nevojat e tė Bėrit tė tij.
Kėto janė zgjedhjet e tij, nė tė kundėrt e tij pėr tu Bėrė, nė mėnyrė paradoksale, kjo do ta pėrcaktojė atė.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi tė interesuar pėr tė fshehtėn - Ezoterikėn?

Mesazh  Arsenic prej 15.09.15 1:36

Disave ju vjen nga brendesia pa e kerkuar fare.
avatar
Arsenic

70


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Pse jemi tė interesuar pėr tė fshehtėn - Ezoterikėn?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi