Fillet e luftes se sherbimeve sekrete serbe per coptimin e trojeve shqiptare.

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Fillet e luftes se sherbimeve sekrete serbe per coptimin e trojeve shqiptare.

Mesazh  trigonkos prej 13.10.14 18:14
--------------------------------------------------------------------------------
Planet pėr shfarrosjen e shqiptarėve ishin pėrpunuar ne prag tė “ clirimit” tė vendit nga Sfetozar Vukmanoviq Tempo

Krahas akteve tė shėmtuara, qarqet e pushteti serb tė instaluare nė Kosovė shkaktuan “ zijėn e bukės”, pastaj aksionet pėr mbledhjen e armėve tė dedikuara vetėm pėr popullsinė shqiptare , qe shėrbente si pretekst pėr t`I torturuar dhe pėr t`I eleminuar kuadrot qe kishin orientim te paster kombetar

Veprimet e sherbimeve sekrete serbe per dekompozimin e trojeve perms rrjeteve agjenturore dhe kordinimit te luftes se ftohet me tipet e luftes speciale dhe te asaj mediale , jane vrejtur edhe gjate L uftes se Dyte Boterore, permes te cillave eshte perqar populli yne dhe ka kaluar ne nje lufte te hapur me permasa vllavrasese. Faktikisht, fillete ketyre perpjekjeve te agjentura ve serbe datojne edhe me heret, porn e kete rast ne doti trajtojme veqanarisht qe nga formimi I Parties Koumuniste te Shqiperise, deshtimi I Konferences se Mukjes e Konferences se Bojanit dhe Luften qe kan zhvilluar qarqet komuniste ne bashkimin me intruktoret e PKJ-se, te cilet kishin ardhur per ta ndihmuar PKSH-ne.
Te “deleguarit” e PKJ-sė , inskenuan dhe trilluan tė gjitha prapėsitė qė ndodhėn mes nesh.
Veprimtaria e tyre pėr njė kohė tė gjat nė Shqipėri ua mundėsoi tė bėjne nje varg skandalesh ne hapesiren mbareshqiptare.
Ne mbarim te luftes, qarqet shoveniste serbe, tashme te rigrupuara se bashku ne brigadat partizene, komuniste e cetike, filluan aksionet per shfarrosjen dhe asimilimin e popullit tone net e gjitha drejtimet. Duke ia mohuar luften qe zhvillohej kunder fashizmit, e me pas duke aneksuar kosoven si pjes te serbise, duke I vrar, keqtrajtuar e burgosur masovikisht. Nje kohesisht duke ua mohuar kulturen, duke hapur shkolla turke me qellim te identifikimit te popullit shqipetar si turq, apo pakices turke, duke ia mohuar shkollimin ne gjuhen amtare edhe duke I ber presion per ti shperngulur masovikisht per ne Turqi, me qellim rikonolizimit dhe tjetersimit te structures se popullsis se kosoves.
Krahas ketyre akteve te shumtuara, qarqet e pushtetit serb te intaluara ne kosove shkaktuan “zijen e bukes”, pastaj aksioni per mbledhjen e armeve te dedikuara vetem per popullsin shqipetare, qe sherbente si pretekst per t`I torturuar dhe per t`I eliminuar kuandrot qe kishin orientim te paster komebetar.
Ē`eshte me keq, u zhduken edhe u vrane pothuajse te gjitha kuadrot qe ishin te njohura edhe ndekometarisht dhe mbani pozita me te larta te kohes. E gjith kjo u be sipas nje plani, per te cilin dinte vetem elita shovene serbe e kohes.
Perpunimi I planeve per shfarrosjen e popullit shqipetar ishte bere ne prag te “clirimit” te vendit nga Sfetozar Vukmanoviq- Tempo, I cili njihet si njeri nga gjelatet e popullit tone. Tempo ishte nder ata qe zbatonin planet gjenocidiale kunder shqiptareve te mbetur jasht territorit te Shetit Shqiptar.
Autoritet kryesor per zbatimin e keti “plani” me kompetenca te pa kufizuara, ka qene Pavle Joviqeviqi, ish- Sekretar I Komitetit Krahinor Te PKJ-se per Kosoven, Mitromilkoviq, anetar I Komitetit Qendror te PK per Kosoven e Rrafshit te Dugagjinit, Kolonel Savo Derleviqi, Komandant I Shtabit Ushtarak per Kosoven e Rrafshin e Dugagjinit.
Te lartcekurit kishin hartuar nje komplot sekret per zhdukjen massive te shqiptareve ne Kosove.
Vlene te ceket se te shqiptaret e mbetur ne kuader te Republikes se Maqedonise, per zbatimin e platforms gjenocidiale dhe shfarrosjen e shqiptareve qe jetonin ne trojet etnike, ishin caktuar: LLazar Kolishevski, Kryeminister I Maqedonis, pastaj gjenerallejtenand Cvetko Uzunovski, I cili mbante postin e ministrit te Puneve te Brendeshme te Maqedonise. Ne keto projekte makabre kunder popullit shqiptar ndihme te jashtzakonshme kan dhene gjenerallejtnand Mihal Apostollski dhe komandanti I Koparmates maqedonase Savo Joksimoviqi.
Ne zhdukjen e shqiptareve ne mase dhe shfarrosja e tyre ne permasa kolektive, psa viti 1944/1945 u dallua edhe Spasije Gjakoviqi, I cili drejtonte grupet speciale te OZN-es, per likujdimin e kuandrove shqipetare, I ndihmuar edhe nga Gjoko Pajkoviqi, kuader I larte I parties dhe shtetit. Po ashtu, nuk harrohen krimet dhe tmerret e bera ne Drenice e rrethine, por edhe ne ter rajonit e Dugagjnit, gjat viteve 1949-1957, nga *drejtuesit e UDB-se, Ēeda Tapolloviqi (kolonel) dhe Ēeda Mujovqi, qe te dy z/v shefa te UDB-se krahinore, te ngarkuar nga qarqet me te larta te Jugosllavise per t`iu shaktuar sa me shum deme dhe vuajtje shqipetareve.
Ne keto periudha u dallua per te keq edhe njeri nga udheheqesit me te larte te Jugosllavise se dikurshme, Aleksander Rankoviqi, I cili ishte njeri nga pasuesit me besnik te organizates famekeqe terroriste serbe “Cerrna Ruka” nen urdherat e te cilit punonin edhe Dushan Mugosha dhe Spasoje Gjakoviqi.
Strukturat e teilla shteterrore bene krime, vrasje ne mase dhe spastrime koletive mbi popullin shqipetar, icili, cmimin e lirise e pagoi shume shtrenjete se te gjith popujt tjere qe jetonin ne bashkesine jugosllave, duke dhene 6200 deshmore nga radhet e 55000 luftetareve, sa ishin te angazhuar ne radhen e Ushtrise Nacionalclirimtare te Kosoves.
Por, kjo liri e pritur nuk ishte asgje me shum pos nje roberi e re.
Projektet per asimilimin e shqiptareve u bene ne dy faza. E para kishte filluar ne prag te mbarimit te luftes, kurese e dyta pas luftes.
Realizimin e keti porjekti te shqiptaret e maqedonise e kishin marre persiper ndihmesministrat e OZN-se: Savo Joksimoviq e Marko Jeliseje, Pavle Joksimoviq e Moitro Milkoviq, te cilet digjnin, grabitnin e plaqkitnin nga nje vend ne tjetrin duke iu dhene urdher edhe veglave te tyre qe te bejne masakra e terror. Te lartcekurit kishin urdheruar te beheshin vrasje dhe masakra edhe neper rrethe ku merrnin pjes shefat e OZN-se lokale, sekretaret e komiteteve te partise, komandantet e brigadave e bataljoneve, por edhe njesite speciale te perzgjedhura nga OZN-a.
Kurse, nder oficeret dhe drejtuesit tjere te pushteti qe morren pjese ne krime kuder popullit shqipetar, pos te tjereve, ishin edhe Bashko Ēekiqi, Millutin Paviqeviqi, Vllado Popoviqi (icily njihet si likujdator I shume shqipetareve dhe kuadrove patriotike te gjilanit me rrethine), pastaj Gjoka Pajkoviqi, Bogolub Radiqi dhe Vllado Dashiqi, officer te UDB-se. Keta, me theks te vecante, u dalluan per keqtrajtimin e popullit shqipetar ne aksionin per mbledhjen e armeve, aksion ky I njohur ne popull si “aksioni I armeve”, ne krye te te cilit qendonte vete Aleksander Rankoviqi, bashkpunetoret e te cilit s`lan gje pa bere mbi popullin e pa fajshum te Rrafshit te Dugagjinit dhe per gjithesisht ne hapesirat te mbetura nen Jugosllavi.
Duke I pare keto padrejtes, gjenocidin, terrorin e vrasjet ne mase qe beheshin para syve te udheheqesise shqipetare, ne muajin nentor te vitit 1944, ata krijuan nje komision shqipetar, icilir perbehej nga Aqif Lleshi, me vone deputet ne Ansamblene Federative te Jugosllavise ne Beograd, Nexhat Agolli, nenkryeminister I Maqedonise dhe Rexhp Zajani.
Ata shkuan te LLazar Kolishevski, icili me vone de to jet kryeminister I Maqedonise, per t`u ankuar lidhur me masakrat dhe terrorin qe po ushtrohej mbi popullin shqipetar. Kolishevski icili ishte edhe komandant I koparmates se I-r maqedonase. Delegacionin shqipetar Apostolski e priti me keto fjale: “kjo nuk eshte gje, eshte nje pastrim qe bejme ne kuader te punes dhe keshtu dote vazhdojme. Ju pot e doni ankohuni me lart”.
Ishte kjo kohe kur prej Kumanoves e Tetoves, ne nentorin e vitit 1944, ishin pushaktuar mese 1000 shqipetare pa iu bere gjygj fare. Edhe ne Mitrovice kur ka hyre brigade e lV e “Kosmetit” jane pushkatuar mbi 2000 shqipetare, vetem nga qyteti.
Kurse gjat hyrjes se forcave partizane per te
Dyten here ne qytetin e Gjilanit, ishin pushkatuar pa gjygj mbi 1000 shqipetare. Ndersa, me rastin e “clirimit” te qyteteve, veqanarisht ne Gjilan me rrethine, mendohet te jene vrare 8000 shqipetare. Ne organizimin e kesaj masakre kan marre pjese Sima Mileniqi, Vllado Popoviqi, Lubo Shotra etj. Kjo gjendje ishte perseritur net e gjitha qytetet e Kosoves. P.sh: Ne Skenderaj ishin gjetur mbi 250 vete te mbytur me sopata e bajoneta, te cilet I kishin mbytur burgjeve dhe I kishin hedhur ne periferi te qytetit. Ne kete periudhe mbi 200 shqipetare te tjere ishin pushkatuar ne vendin e quajtur “Taukbashqe” ne Prishtine, Shum prej tyre atdhetar ne ze.


Planet pėr shafrrosje pėrfshijnė likujdimet e figurave tė larta

Ne vitin 1944 ne stacionin e Monopolit te duhanit ne Tetove, qarqet e OZN-se kishin mbyllur brenda mbi 10 000 shqipetare ne mensin e te cileve kishte edhe pleq, gra e femije. Vetem brenda nje nate u pushkatuan mbi 1200 vete, kurse te nesermen u pushkatuan edhe 20 te tjere

Oficeret e OZN-se kishin zgjedhur mbi 5000 djem shqipetar te cilet I moren kinse per t`I inkuadruar ne brigadat partizane, perkatesisht ne brigaden e lV te Maqedonise ne Shkup. I inkuadruan permes kolonelit Marko Jelivic ne bashkpunimin me oficeret tjere te divizioneve maqedonasase. 300 prej ketyre djemeve, qe nga ajo dite I zhduken pa gjurme. Ne vitin 1944 ne stacionin e Monopolit te duhanit ne Tetove, qarqet e OZN-se kishin mbyllur brenda mbi 10 000 shqipetare ne mensin e te cileve kishte edhe pleq, gra e femije. Vetem brenda nje nate u pushkatuan mbi 1200 vete, kurse te nesermen u pushkatuan edhe 20 te tjere.
Gjat ati viti vetem ne fshatin Zajas te Korces OZN-a vraku 320 shqipetare. Me 26.11.1944, ne Gostivar OZN-a pushkatoi, pa ndonje arsye me shum se 20 shqipetar te pa fajshem. Keto vrasje u bene me urdher te shefit te atehershem te OZN-se se Gostivarit, Tafik Andro Grueski nga fshati Mavrove, icili me vone sherbeu si oficer ne Ministrine e Puneve te Brendeshme te Maqedonise. Bashkpunetor ne ket vrasje ka patur komandanitn e atehershem te komabdes se vendit te Gostivarit, Mitko LLiev.
Edhe Kazerma e Gostivarit, ka fundi I vitit 1944 ishte shenderruar ne burg nga OZN-a. Atje kishin burgosur me shum se 5000 shqipetar, njerez te ma fajshem te marre nga fshatrat e rrethines se gostivarit. Ne muajin nentor, vetem brenda nje dhjetediteshi, jane pushkatuar me shum se 300 prej tyre. Titistet I nxirrnin jasht qytetit, I detyronin t`I hapnin vete varret e tyre edhe pastaj I pushkatonin oficeret te zgjedhur apostafat per kete pune nga OZN-a. Dy oficeret me te dalluar ne kete krim ishin Lupce Gjinevski nga rrethi I Kercoves dhe Petro Kitanovski.

KQ I PKJ-se, harton projektet per ndarjen administrative te pushtetit ne Kosove

Per ta mbajtur nen sundimin dhe per ta shkomebetarizuar e asimiluar ne afat sa me te shkurter popullin shqipetar, ne fund te janarit te vitit 1945, KQ I PKJ-se, kishte hartuar dy projekte per ndarje administrative te pushtetit ne Kosove e ne Rrafsin e Dugagjinit. Projekti I pare parashihte qe rrethet Mitrovice, Drenice, Vuqiterrn, Podujeve, Prishtine, Lipjan, Ferizaj, Gjilan e Kamenice te vareshin nga RS e Serbise, kurse Rrafshi I Dugagjinit me rrethet e sotshme Istog, Pej, Gjakove, Rahovec, Prizeren, Dragasg e suharek te vareshin nga RS e Malit te Zi. Nderkaq ne porjektin e dyte, qarqet shoveniste serbe kishin parapar, qe krahina e Kosoves dhe Rrafshit te Dugagjinit t`I aneksoheshin Serbise edhe te shpalleshin “ krahine autonome”. Sic dihet, ne qershore te vitit 1945 u mblosh Kuvendi Krahinor I Keshillit Nacionalclirimtar. Vet sekretari Gjako Pajkoviqi propozoi qe krahina e Kosoves dhe Rrafshi I Dugagjinit te bashkohen me R te Serbise.Mjerisht, ky porpozi u perhaps nga Fadil Hoxha, Ismet Shaqiri, Hehmet Hoxha, Xhavit Nimani etj. Qe ne muajin korrik, Kosova u vu tersesisht nen administrim ushtarak.
Pas kesaj, perparsi e veqant iu menjėherė dhe serbizimit ne gjykatat e qarqeve. Me urdher te drejtperdrejt te Dushan Mugoshes, u hoq gjyqi krahinor, dhe u ben kater gjukatar qarqesh si ne Peje, Prizren,Prishtin dhe ne Gjilan – me qender ne Ferizaj, me q’rast u caktua qe te kater kryetaret te gjyqeve te jen serbomalazeze. Keta ishin : Peter Shoshkiq,Dragan Jakiq,Vojo Stankoviq,dhe Sfetozar Nediq. Kuptohet, edhe ne trevat tjera shqipetare si ne Maqedoni,Mal te Zi etj., titullaret e gjykatave ishin serbomalazeze.
Ne kete kohe, Gjoko Pajkoviqi, nenkryetra i Keshillit Krahinor bashke me Pavle Joviqeviqin,sekretar ,ai imponuan Keshillin Popullor dy vendime. Njeri vendim ishte heqja e deputeteve Lljaz Cingu , Hysen Thaqi dhe Hilmi Zatriqi nga posti i deputetve, me akuzat e trilluara se “kane lishje me bandat e arratisura “, apo me “armiqte e popullit “ vendimet u merituan menjeher. Ne vend te tyre zgjodhen du sebomalazeze dhe nje shqiptar – Sinan Hasani,I cili u zgjodh ne Keshillin Krahinor , ne mbledhjen e dyte te Asambles Krahirore, te mbajtur me 30 dhjetor 1945. Pas ketij, komunistet shqipetar te Kosoves dhe te trevave te mbetura nen Jugosllvi ,iu pershtaten situates se re. Nje pjese e tyre dalgadale u bene vegla te verteta ne duart e OZN-es, ndihmuanne terrorizmin e popullit te vet.Te tjeret u futen struktuarat e pushtetit dhe ndihmuan konslodimin e tij. Nje pjese tjeter qe nuk u binden u likuiduan fizikisht, u ndeshkuan me burgje shume vjeqare duke eliminuar nga skena politike.
Ē`eshte me keq: me popullin tone ndodhi nja gje e tmerrshme dhe ende e pashpjegueshme shkencerish. Nga viti 1944 deri 1950, u vran, u persekutuan dhe u zhduken komplet elita e udheheqesve, duke mos I kursyer as ata qe luftuan ne anen a partise komuniste te Serbise, as ata qe luftuan kunder parise te tyre. Pre e ketyre makinacioneve kishte rene Emin Duraku, aneter i Byrose se Komitetit Krehinor te Kosoves , I cili ishte derguar nga PKSH ne Kosove si njeri nder kuadrat me te forta.Fillimisht u kritikua nga Boro Vukmiroviq dhe Pvle Juviqeviq per “shovenizmin” dhe “irridentizem”, e pastaj iu kurdis nje prite net e cilin u plagos, dhe pas 13 ditesh vdes ne spitalin e Prizerenit nga naglizhencat e njerezve te vijes paritake.Ne rrethanat e tilla vritet edhe Zenel Hajdini, ilcii per vite me radhe mbajti gjalle rezistencen ne trevat shqipetare ne Medvegje, Jabllanice e Tupelle. Edhe ky ishte goditur sipas nje skenari te pergaditur me heret. Qellohet pas shpine nga pushka e komisarit te tije gjat nje perleshje me forcat cetnike. Eliminimi I kuadrave atdhetare shqipetare, menjanimi dhe diskualifikimi I tyre nga ana e PKJ-se, vazhdonte me nje mjeshtri te kurdisur nga vet shteti dhe organet sekrete te shteti serb qe aso kohe kishin filluar te njihet si “Jugosllavi e re”.
Dushan Mugosha dhe rrethi I tije I perdorte edhe disa struktura brendashqipeiatre, per te ngjallur armiqesine permes thashethemeve, meqellim te nxitjes se vllavrasjes edhe armiqesimit te shqipetareve mes veti. Behet fjale per njerezit qe kishin te hapur disa kanale agjenturore ne sherbim te linjave anglezo-gjermano-jugosllavo-italiane, net e cilat kishin qasje edhe organet e OZN-es permes kanaleve te veta.
Njekohesisht, Mugosha dhe stafi I tije mbante lidhje te rregullat dhe I koordinonin veprimet me formacionet cetnike te Drazha Mihajloviqit.

Nė mėnyre sistematike likuidohen intelektualet shqipetarė

Qysh me pare, kuadrat politike shqipetare likuidoheshin ne rrethana te dyshimta duke I perdorur te gjitha format e mundeshme, madje, duke kooperuar edhe me gestapon dhe sherbimin sekret Italian. Mė 08.04.1944, u arrestua nga gestapoja Xhevdet Doda, icili ishte denoncuar nga fqinji I ti serb.
Denoncuesi kishte detyra te larta ne celulat e partise, por punonte dhe me organet e gestapop. Prapa shpine u likuidua po ate vit edhe komisari edhe patrioti I shquar Meriman Braha. Me nje mjeshtri te madhe u realizua edhe asgjesimi I njerit nder shtyllat e luftes, Hajdar Dushi, likuidimi I te cilit u be ne Kalane e Dodes, me 22.09.1944. Ne Konferencen e Bojanit, Hajdar Dushi, kishte shtruar aq fuqishem edhe ne menyre bindese ceshtjen e bashkimit kombetar me Shqiperine.
Fatin e kuadrave te lartcekura e pesuan edhe Sadik Pozhegu dhe Rashit Deda, te cileve, Dushan Mugosha ua kishte pergaditur kurthet e fshehta per te rene ne to. Viktime e ketyre kurthave dhe e terrorit ndaj kuadrave shqipetare kishte rene edhe veprintari dhe patrioti I shquar Abdullah Presheva, te cilin e helmojne dhe me pas vdes ne spitali e Shkupit.
Nga repartet e OZN-es u likujdua edhe Emrush Miftari, atdhetar dhe luftetar I paepur per mbrojtjen e shqipetareve nga cetniket sherbomalazeze. Ne vitin 1943, kishte ngirtu zerin kuder masakrimit te mbi 3000 burrave, grave dhe femijeve ne krahinen e Bihorit, dhe kerkonte me ngulm zbatimin e vendimeve te Bujanit.
Emrush Miftari, nga qarqet e Shtabit Krahinor u konsiderua si “anarchist” dhe “bashkpunetor I sherbimit britanik”. Per keto arsyeje Emrush Miftari u arrestua ne fillim te vitit 1945 dhe I zhduk nga grupi sekret I OZN-es. Ket grup ne rastin konkret, e drejtonte Spasoje Gjakoviqi, icili Emrush Miftarit nuk ia la as gjurme varri.
Per shkak qe nuk iu nenshtrua tradhetis jugosllave dhe nuk ra ne grackat e saj, nga organet e OZN-es, u likuidua edhe Arsim Luzha nga Drenica, ilici me par kishe shkuar ne Beograd ne kuader te nje delegacioni te shqipetareve te Kosoves per te diskutuar me Titon rreth fatit te kosoves. Pas ati takimi, me 09.04.1945, gazeta “BORBA” e Beogradit, shkruante se “ Kuvendi I Serbise e miratoi ”deshiren” e popujve te Kosoves per aneksimin e saj - Serbise’’.
Duke theksuar se pothuajse gjysma e atyre delegateve (nente prej tyre), qe kishin marre pjese ne takimin me Titon, per te diskutuar per ceshtjen e Kosoves, me vone ishin zhdukur pa gjurme pa varr…
Ne kete kohe Rifat Berisha si z/v kryetar I Keshillit Krahinore dhe Kryetar I Frontit Popullor, dote vritet tradhetisht nga organet e OZN-es, ne qershor te vitit 1949. Trupi I ketij vigani u gjet I vrare ne breg te lumit Puhoc te Gjakoves, bashke me trupat e Islam Brahimit edhe Mustaf Berishes, te vrae tradhetisht nga njesiti I UDB-se icili drejtohej Ēeda Topalloviqi dhe bashpunetori I tije Ismajl Gajraku. Edhe vrasjet e Hajdar Dushit, Rashit Osmanit dhe Sadit Pozhegut e kane nismen pikerisht te tradhetia serbomadhe.
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi