Si tė largoni energjinė negative nga shtėpia

Shko poshtė

Si tė largoni energjinė negative nga shtėpia

Mesazh  gjilanasi prej 13.10.14 10:35Mėnyra se si ndiheni, jetoni dhe veproni shkaktojnė njė lirimin tė energjisė nė shtėpi. Ju ndėrveproni me kėtė energji, jetoni nė tė dhe kjo ndikon nė tė menduarit dhe emocione dhe nė shėndetin fizik. Ndėrtimi i energjisė negative nė njė shtėpi mund tė shkaktojė ose tė intensifikojė probleme nė marrėdhėnie, pagjumėsi, probleme kronike shėndetėsore, depresion, ankth, ose njė cikėl tė pėrsėritur tė ēėshtjeve financiare apo profesionale.

Pjesa mė e madhe e shtėpive nuk pastrohen nga energjia negative.

Shumica e njerėzve e vlerėsojnė qė jetojnė nė njė mjedis tė pastėr fizikisht dhe sigurohen qė e bėjnė kėtė. Nė shumė raste, pastrimi i shtėpisė tuaj nga energjia negative pėrmirėson ndjeshėm cilėsinė e jetės duke siguruar qė jeni duke jetuar nė njė mjedis harmonik tė energjisė qė mbėshtet mirėqenien tuaj.

Por si tė largoni energjinė negative nga shtėpia?

Minimizoni konfliktet, maksimizoni dashurinė

Konfliktet e zgjatura nė marrėdhėnie mund tė kenė njė efekt tė madh nė energjinė e njė shtėpi. Kuptoni se problemet nė marrėdhėnie janė nė lojė. Pėrpiquni pėr tė minimizuar konfliktet e vjetra dhe tė zgjidhni argumentet nė shtėpi me shpejtėsi. Qesh shpesh. Shiko pėr mundėsitė pėr tė kaluar kohė me gjithė familjen sė bashku nė shtėpinė tuaj nė njė mėnyrė pozitive dhe tė dashur.

Minimizoni pėrdorimin e pajisjeve elektrike

Si televizori, kompjuteri, tabletėt, telefonat dhe pajisjet e lojrave qojnė njė dridhje negative nė shtėpinė tonė. Nėse jeni tė rrethuar vazhdimisht nga pajisjet elektronike, konsideroni mėnyrat pėr tė kontrolluar sasinė e kohės qė kaloni nė to. Limitoni pėrdorimin e kompjuterit gjatė natės, sidomos nė njė dhomė tė errėt, zėvendėsoni kanalet e lajmeve televizive me muzikė tė kėndshme. Ėshtė e rėndėsishme, megjithatė, jo tė bėheni shumė fanatik pėr kėto ēėshtje, si fanatizmi mund tė rrisė nivelin e frikės, duke ju bėrė mė negative dhe irriton njerėzit rreth jush.

Ndizni qirinj

Vendosni qirinj tė ndezura nė dhomat kryesore tė shtėpisė. Ata do tė krijojnė njė ambient mė relaksues dhe do tė duket sikur thithin tė gjithė negativitetin tuaj.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė largoni energjinė negative nga shtėpia

Mesazh  gjilanasi prej 23.11.14 1:15

Pastroni shtėpinė nga energjia negative

Njerėzit e lashtė kanė jetuar nė harmoni me natyrėn ashtuqė kanė qenė tė vetėdijshėm pėr energjinė qė i rrethon. Qysh atėherė janė zhvilluar shumė teknika pėr pastrimin e negativitetit. Sipas rregullave tė lashta tė Feng-Shui hapėsirėn duhet nganjėherė pastruar nga energjitė e grumbulluara.

Kusht i rėndėsishėm pėr “njė pamje tė mirė” tė ēdo hapėsire ėshtė rregullimi dhe pastėrtia e saj. Gjegjėsisht, gjatė kohės nė shtėpi mblidhet energji tė cilėn kohė pas kohe duhet liruar dhe pastruar.

Hapi i parė pėr pastrimin e shtėpisė ėshtė nxjerrja e gjėrave tė panevojshme dhe rregullimi i rrėmujės , kurse hapi i dytė bazohet nė ‘pastrimin energjetik’ me tė cilin largohen mbeturinat e mbledhura tė energjisė tė cilat janė pasojė e emocioneve negative, ngjarjeve, mendimeve dhe stresit. Mendoni mirė se gjithēka qė ndodhė nė hapėsirėn ku jetoni nė njė mėnyrė ‘thithet’ edhe nga muret, sendet, mobiljet.

Nganjėherė thjeshtė mundė ta ndjeni energjinė negative nė hapėsirėn tuaj. Nėse ndjeheni i lodhur apo vėshtirė i gjeni gjėrat nėpėr shtėpi, kėto janė disa nga shenjat se ėshtė koha pėr ta pastruar hapėsirėn nė tė cilėn jetoni. Ekzistojnė shumė mėnyra se si ta pastroni shtėpinė tuaj nga energjia e keqe, ashtuqė nė vijim po ju zbulojmė disa nga ato.

Ndėgjoni muzikė ēlodhėse

Njė nga mėnyrat pėr pastrimin e shtėpisė suaj nga energjia negative ėshtė qė tė lėshoni muzikė me zė tė lartė. Sipas besimit tradicional kinez, zhurma mundė t’i thyej disa shembuj tė caktuar tė energjisė. Muzika pozitive me ritmin e saj dhe porositė e forta ndikon nė mėnyrė qė energjia negative tė shpėrndahet dhe zhduket. Pėrveē kėsaj, kjo muzikė ėshtė e mirė edhe pėr shpirtin tonė sepse nxitė mendimet pozitive dhe emocionet. Pra, kėndoni, luani dhe nxirrni mendimet e kėqija.

Hiqni qafe gjėrat e vjetra dhe tė panevojshme

Ekziston besimi se energjia e grumbulluar ėshtė robėruar nė gjėrat e vjetra, veēanėrisht nėse janė tė shumta. Vėrtetė, disa gjėra nga e kaluara mundė tė kenė akoma emocionet qė keni ndjerė kur i keni pėrdorur ato, si pikėllimi, depresioni, tėrbimi, … Me disa gjėra janė tė lidhura edhe kujtime tė caktuara, varėsisht nga tregimet qė fshihen pas tyre, veēanėrisht nėse ato gjėra nuk ju takojnė juve. Pra, a dėshironi ta largoni energjinė negative, lironi shtėpinė tuaj nga gjėra tė tilla.

Zhvendosni mobiljet

Riorganizimi i mobiljeve ėshtė gjė e mirė sepse na ndihmon tė balancojmė nivelin e energjisė nė dhomė. Sipas rregullave tė Feng – Shusė, mobiljet nė dhomė duhet tė rradhiten ashtuqė tė mbetet sa mė tepėr hapėsirė e lirė qė energjia tė mundė lirshėm tė qarkullojė.

Kripa e detit

Sipas disa besimeve tradicionale, kripa e detit ėshtė e shkėlqyer pėr pastrimin e vibracioneve negative. Nėse ndjeni se nė shtėpinė tuaj ėshtė grumbulluar energji e keqe, merrni kripėn e detit dhe shpėrndani nėpėr skajet e shtėpisė dhe nė oborrin rreth shtėpisė. Gjithashtu, kripėn mundė ta pėrzieni me pak ujė tė ngrohtė dhe me kėtė tė lani dyshemenė.

Pastroni qilimat

Pastrimi me sherbelė ėshtė e zakonshme te shumė popuj tė indijanėve. Kjo pėrfshin djeg’jen e bimėve, sepse konsiderohet se tymi ėshtė jashtėzakonisht i dobishėm pėr pastrimin e dhomės dhe pėr dėbimin e fantazmave. A doni tė pastroni zonėn ku jetoni, nė njė tas ndezni disa gjethe sherbele dhe ecni nėpėr shtėpi, nė mėnyrė qė tymi tė pastrojė ēdo dhomė nga energjia e keqe dhe e akumuluar.

Pastroni hyrjen e shtėpisė

Hapi tjetėr pėr pastrimin e vendbanimit bazohet nė pastrimin e eksterierit. Me pastrimin e oborrit, balkonit apo tarracės ėshtė e mundur tė hiqen mbeturinat e jashtme tė cilat mund tė pėrmbajnė energji tė keqe. Duke hedhur mbeturinat nė koshin e plehrave energjia e akumuluar do tė eliminohet.
avatar
gjilanasi

383


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė largoni energjinė negative nga shtėpia

Mesazh  Siroco prej 19.07.17 13:22

Megjithate kur hasim me energji me te forte negative keto nuk funksionojne, duhet thirrur ndonje specialist per largimin e tyre.
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Si tė largoni energjinė negative nga shtėpia

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi