Pėr ekspertė e deputetė, UDB'ja ende ėshtė aktive nė Kosovė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Pėr ekspertė e deputetė, UDB'ja ende ėshtė aktive nė Kosovė

Mesazh  trigonkos prej 13.10.14 0:27

Shėrbimi sekret serb vazhdon tė jetė i pranishėm nė Kosovė. Kėtė fakt po e dėshmojnė veprimet, ku pas shumė vrasjeve nė Kosovė dhe rajon, po dalin tė kenė gisht shėrbimet e fshehta serbe.
Njohės tė ēėshtjeve tė sigurisė dhe deputetė thonė se shumė vrasje edhe para luftės, por edhe pas saj, kanė qenė tė orkestruara nga UDB-ja. Vrasja e tė rinjve serb nė vitin 1998 nė lokalin ‘Panda’ nė Pejė, por edhe vrasja e disa maqedonėve nė Smilkovc kanė karakteristika tė njėjta, duke qenė se tė dyja janė bėrė pėr motive tė nxitjes sė urrejtjes mes popullit shqiptarė dhe popullit serb, pėrkatėsisht atij maqedonas.

Njohėsi i ēėshtjeve tė sigurisė, Naim Maloku, thotė se shėrbimi sekret serb vazhdon tė jetė prezentė nė Kosovė, me veprimet e tyre, por edhe nė vendet e rajonit. Madje, Maloku dyshon edhe nė njė person konkret se ai ėshtė ideatori dhe realizatori i tė tria vrasjeve me motive ndėretnike.

“Unė kisha tėrheq njė paralele, tri vrasje, sipas mendimit tim karakteristike, aq sa kam mundur t’i studiojė dhe informacionit qė kam pasur, por edhe mėnyrės se si janė kryer. Ėshtė vrasja, apo rasti i Paraēinit, kur Aziz Kelmendi, sipas tyre, i vranė njė numėr tė ushtarėve dhe ata zgjedhėn prej tė gjitha komuniteteve nė atė kohė, tė gjitha republikave tė ish Jugosllavisė. Ėshtė vrasja e tė rinjve nė Pejė, nė kafiterin ‘Panda’, nė vitin 1998, dhe vrasja e vitit tė kaluar qė ndodhi nė Smilkovc . Nė kėto tri vrasje unė gjejė shumė karakteristika tė pėrbashkėta, dhe jam i prirė tė besoj dhe jam shumė i bindur qė ėshtė e njėjta kokė qė i ka menduar, planifikuar dhe realizuar”, thotė Maloku.

Ai thotė pėr Kosovapress se shumė vrasje kanė ndodhur nė Kosovė pas luftės, dhe gjithmonė bėheshin para ndonjė date tė rėndėsishme. Sipas Malokut, edhe rasti i vrasjes sė fėmijėve nė Gorazhdec tė komunės sė Pejės, pas luftės, edhe vrasjet nė Lipjan, tė disa serbėve nė ara duke punuar, gjithmonė kėto vrasje kanė ndodhur kur Kosova ka pasur apo ka qenė para ndonjė ngjarje ndėrkombėtare me rėndėsi qė lidhej me Kosovėn. Kjo pasi, pėr vrasjet ua linin fajin shqiptarėve.

Por, se kėto vrasje, kanė mundur tė jenė planifikuar nga UDB-ja, nuk e mohojnė as ish udhėheqės tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, tani deputetėt nė Kuvendin e Kosovės.

Deputeti i Vetėvendosjes, ish anėtari i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, Rexhep Selimi thotė pėr Kosovapress se pushtuesi serb nė Kosovė ka pasur tre mekanizma me tė cilėt ka ushtruar represionin nė Kosovė. Selimi thotė se kėta mekanizma, kanė qenė nė fushėn e sigurisė, ushtria, policia dhe shėrbimi sekret.

“Me pėrfundimin e luftės ne e dimė qė tanket janė tėrhequr nga Kosova, ne e dimė qė edhe policia ėshtė tėrhequr nga stacionet policore ku ka pasur, nė shumicėn e vende tė Kosovės, por nuk ėshtė tėrhequr UDB-ja, pra nuk ėshtė tėrhequr shėrbimi sekret serb, asnjėherė dhe nuk shėnon njė datė qė ėshtė tėrhequr nga Kosova. Madje, pėrkundrazi vetėm sa ėshtė forcuar duke menduar qė ky shėrbim sekret serb nė Kosovė, do t’i zėvendėsoj pak a shumė mungesėn e ushtrisė dhe policisė serbe nė Kosovė. Vetėm sa ėshtė rritur fondi nga ana e Serbisė pėr kėtė shėrbim qė e kryen UDB-ja, tashmė BIA e Serbisė”, tha Selimi.

Sipas tij, shėrbimi sekret serb ėshtė gjysmė legal, nėse jo legal, edhe nė pjesėn veriore, nė Zveqan, Leposaviq, Zobun Potok, dhe se nuk do tė duhej tė pretendonim se ėshtė tėrhequr nga Kosova.

Selimi shprehet se ka disa raste tė veēanta ku pasqyrohen funksionet e UDB-sė nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe rastet e pėrmendura tashmė si ai i “Pandas” si dhe rasteve tjera qė kanė mbetur enigmatike qoftė para luftės, gjatė luftės apo pas saj.

“Madje, mund tė them se shėrbimi sekret serb mė shumė ėshtė i fokusuar jashtė territorit tė Serbisė, siē ėshtė Kosova, Maqedonia, Bosnja apo vende tė tjera, pra ajo me shumė ėshtė e fokusuar tė pėrqendrohet jashtė vendeve, dhe deri me tani mė sė shumti ka qenė e fokusuar kundėr shqiptarėve duke vepruar nė vendet ku kanė jetuar shqiptarėt. Dihet mirė se shqiptarėt janė shumicė nė Kosovė, janė pjesė dėrrmuese nė Maqedoni, dhe nė vende tjera. Pra, aty ku janė shqiptarėt e pėrqendruar aty ėshtė mundur edhe shėrbimi sekret serb tė jetė i pranishėm duke bėrė edhe aktet tė cilat jo rrallė herė kanė mbetur tė padėnueshme, ndėrsa, jo rrallė herė edhe tė pakuptueshme”, deklaroi Selimi.

Edhe Kryetari i Komisionit Parlamentar pėr Punė tė Brendshme dhe Siguri, Ahmet Isufi tha pėr Kosovapress se vrasjet qė kanė ndodhur duhet tė hetohen dhe tė zbulohen saktė se a ka qenė shėrbimi sekret serb mbrapa tyre.

“Gjithmonė, Serbia ka pėrdorė metoda tė tilla pėr njė shekull dhe nuk i ka lėnė metodat e tilla pa i pėrdor, sidomos kur ka qenė nė pyetje pėrēarja e shqiptarėve dhe njė luftė vėlla vrasje e nxitur nga Serbia. Edhe nė tė kaluarėn edhe tani me metodat e ndryshme pėrdor Serbia, dhe qėllimi i institucioneve tona duhet tė jetė qė ato tė zbulohen dhe po ashtu tė demaskohen politikat serbe”, tha Isufi.

Edhe Isufi mendon se shėrbimi sekret serb ėshtė ende aktive, sepse nė veriun e vendit edhe me tutje ka prezencė e cila ėshtė e deklaruar, por sipas tij, institucionet e Kosovės duhet tė punojnė dhe mos tė lejojnė prezencėn e Serbisė nė Kosovė.

Naim Maloku thotė se Kosova do tė ketė probleme tė tilla, derisa ka Serbia ka pretendime ndaj territoreve shqiptare.

“Absolutisht nuk ka logjikė tė mos ketė Serbia brenda territorit tė Kosovės bėrthama ose celula tė shėrbimeve sekrete serbe. Kjo nuk do tė mungoj kurrė, pėr sa tė ėshtė Serbia si shtet, dhe pėrderisa Serbia ende Kosovėn e konsideron dhe do ta konsideroj edhe gjatė si territor tė vetin, dhe si territor qė pėrkohėsisht nuk e ka nėn kontroll, pra gjithmonė Serbia do tė ketė celula dhe njerėz tė paguar qė nė njėfarė forme bėjnė luftė nė destabilizimin e Kosovės”, thotė Maloku.

Kohėve tė fundit pėrmes mediave, kanė dalė edhe ish anėtarė tė UDB-sė, tė cilėt kanė deklaruar se nė Kosovė ka edhe nė politikė, edhe nė institucione punonjės tė shėrbimeve sekrete serbe.
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

120


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi