Te verteta misterioze!

Shko poshtė

Te verteta misterioze!

Mesazh  Luli prej 06.10.14 14:16Te gjithe keni degjuar per Trekendeshin e Bermudeve dhe misteret qe e rrethojne ate. Teorite ne lidhje me kete vend variojne nga ato te arsyeshme e deri tek me qesharaket. Eshte padyshim nje vend i rrethuar me mister. Megjithate, Trekendeshi i Bermudeve nuk eshte i vetmi. Ka edhe 10 vende te tjera neper bote te ngjashem me te.

Malet e Supersticionit jane nje varg malesh te vendosur ne lindje te Feniksit, Arizona.
Sipas legjendes, dikur rreth viteve 1800 nje burre i quajtur Jacob Waltz, zbuloi nje miniere floriri qe tashme njihet me emrin Miniera e Arit e Humbur e Gjermanit.

Ai e mbajti vendndodhjen e minieres te fshehte deri ne shtratin e tij te vdekjes, ne te cilin ai e ka thene ose jo (varet nga varianti i historise qe po lexoni) dikujt sekretin e tij.
Megjithate, miniera nuk eshte gjetur pavaresisht ekspeditave te pafund. Disa thone qe shpirtrat e atyre qe kane humbur jeten duke kerkuar minieren vertiten ende neper keto male.

Nderkohe ka edhe nga ata qe besojne qe hyrja per ne ferr eshte e vendosur ne keto male.
A e keni pyetur veten nese kishte nje trekendesh Bermudash ne hapesire? Jo? Atehere ndoshta po e mendoni tani dhe pergjigja eshte qe ka. Kjo quhet Anomalia e Atlantikut Jugor. Kjo eshte zona ku rripi i rrezatimit i njohur si rripi Van Allen i Tokes i afrohet me shume siperfaqes se Tokes.

Eshte nje zone e vendosur vetem pak larg bregut te Brazilit, dhe eshte pergjegjese per probleme te shumta me satelitet dhe anijet kozmike, qe nga prishja e programeve te tyre e deri tek mbyllja fare e funksionimit te tyre. Teleskopi Hubble eshte i fikur dhe nuk regjistron vezhgime kur kalon neper te (gje qe ndodh 5 here ne dite).
Megjithate nuk jane vetem probleme teknike. Disa astronaute raportojne qe ata shohin yje qe bien ne fushen e tyre vizive nderkohe qe kalojne atje.
Arsyeja e ketyre problemeve nuk kuptohet plotesisht. Dyshimi kryesor eshte qe nivelet e larta te rrezatimit qe mblidhen ne anomaline, por shkencetaret nuk jane te sigurt se si apo se pse ndodh kjo gje.

Jo i kenaqur vetem me pak individe qe ishin zhdukur, Liqeni Anjikuni vendosi qe te coje gjerat ne nje nivel tjeter, dhe te behet pergjegjes per zhdukjen e nje fshati te tere. Gjithcka ka ndodhur ne nentor 1930, kur dikush me emrin Joe Labelle po kerkonte nje strehe per naten.
Labelle e njihte fshatin Inuit, popullsia e te cilit varionte nga 30-2000, varet se cilin variant degjoni. Ai shkoi deri atje dhe ngeli i habitur – fshataret nuk ishin ne asnje vend.

Cdo gje tjeter, duke perfshire edhe ushqimet e armet ishin lene pas. Labelle i coi nje telegram RCMP dhe filloi nje hetim. Ne vendin ku beheshin varrimet u zbulua qe te pakten nje prej varreve ishte hapur, dhe jo nga kafshet, dhe ishte boshatisur. Per me teper, rreth 300 kembe nga fshati, trupat e rreth 7 qenve te slitave u gjeten, te cilet kishin ngordhur nga uria edhe pse ne fshat kishte dyqane ushqimi te hapura.
Disa versione te historise raportojne edhe drita te cuditshme mbi liqen rreth kohes se zhdukjes.

Cfare ka ndodhur? Ka pasur nga deklaratat me te ndryshme ne lidhje me arsyen e zhdukjes, duke perfshire edhe alienet, fantazmat, e edhe vampiret.

Deti i Djallit ose Trekendeshi i Dragoit eshte nje zone ne Oqeanin Paqesor qe eshte i mbushur me ngjarje te cuditshme. Prane brigjeve te Japonise, ka qene vendi i deklaratave te panumerta per fenomene te pashpjegueshme, duke perfshire anomali magnetike, objekte dhe drita te pashpjegueshme, dhe sigurisht edhe zhdukje misterioze.

Zona eshte e konsideruar si e rrezikshme nga autoritetet e peshkimit japonez. Nje histori tregon qe ne vitin 1952 qeveria japoneze ka cuar nje mjet kerkimi per te hetuar misteret e Detit te Djallit, raporton bota.al, transmeton Telegrafi.
Kuptohet qe mjeti i kerkimit dhe ekuipazhi i tij prej 31 personash nuk u pane me. Nje histori tjeter tregon per perpjekjet e Kublai Khan per te pushtuar Japonine duke kaluar neper Detin e Djallit, e duke humbur te pakten 40000 njerez ne keto perpjekje.
Nderkohe teori te ndryshme hidhen ne lidhje me ate se cfare ndodh aty: qe nga alienet, deri ne dyer per ne universe paralele. Disa sugjerojne qe aktiviteti i larte vullkanik ne rajon eshte pergjegjes per disa prej zhdukjeve.

Ferma Bigelow, me pare e njohur si Ferma Skinwalker dhe Ferma Sherman, eshte nje prone prej 480 akrash ne veriperendim te Utah e qe eshte zone e mbushur me shfaqje UFO-sh, gjymtim kafshesh dhe ngjarje te tjera te cuditshme.
Megjithese ngjarje te cuditshme jane dokumentuar qe ne vitet 1950, disa prej historive me te cuditshme u ndodhen nje cifti fermeresh, Terry dhe Gwen Sherman pasi ata blene fermen ne vitin 1994.

Shermanet ishin vazhdimisht te perndjekur nga ngjarje te frikshme si shfaqje UFO-sh, ngjarje te pashpjegueshme dhe masakrime te pashpjegueshme kafshesh.
Situata ishte aq e padurueshme per ta, sa ne vitin 1996 ata ia shiten fermen e tyre Robert Bigelow, themeluesit te National Institute for Discovery Science, i cili deshironte te studionte misteret qe rrethonin fermen. Bigelow eshte pronar i fermes edhe ne ditet e sotme dhe NIDS i mban shume te fshehta zbulimet e tyre.

Point Pleasant (Pika e kendshme) me siguri qe eshte quajtur me vend keshtu ne nje fare pike, por tani eshte i mbushur me tregime te ngjarjeve misterioze dhe te frikshme dhe emri i tij tani nuk eshte gje tjeter vetem nje aliteracion ironik.
Me e njohura prej ketyre ngjarjeve perfshine nje krijese te njohur si Mothman, qe thuhet se ka terrorizuar komunitetin e Virginia-s Perendimore qe nga nentori 1966 e deri ne dhjetor 1967.

Me shume se 100 qytetare te ndryshem te Point Pleasant jane deshmitare okulare te kesaj krijese te tmerrshme.
Mothman qe kane qene subjekt i nje libri dhe nje filmi, dhe qe ka statujen e tij ne Poin Pleasant, ka pasur shume shpjegime te ndryshme. Disa besojne qe eshte nje jashtetokesor, ndersa ka te tjere qe besojne qe eshte nje mutant.
Cfaredo te kete qene, raportimet per Mothman-in ndaluan pasi Ura e Argjendte u shemb ne 15 dhjetor te vitit 1967 duke vrare 46 persona dhe qe beri qe shume te besonin se ngjarjet te ishin te lidhura ne nje fare menyre.
Pervec Mothman-it, edhe shume perralla te tjera paranormale nga Point Pleasant perfshijne shfaqje te UFO-ve dhe raportime te te ashtuquajturve “Burra me te Zeza”.

Trekendeshi Michigan eshte nje tjeter trekendesh gjeografik, i vendosur ne mes te Liqenit Michigan.
Gjithashtu edhe ky trekendesh eshte nje vend ku ka shume zhdukje te jeteve ujore dhe tokesore.
Disa prej me te famshmeve perfshijne:
Kapiteni Donner; ne 28 prill 1937, kapiteni George R. Donner i O.M. McFarland ishte duke u kthyer nga Erie, Pensilvani ne Port Washington, Wisconsin, dhe duhet te kalonte permes trekendeshit.

Sipas historise, ai ishte shume i lodhur dhe u kthye ne kabinen e tij, duke lene dike tjeter qe ta zgjonte kur te afroheshin prane destinacionit. Rreth tre ore me vone, kur personi tjeter shkoi ta lajmeronte si e kishte porositur, Donner nuk ishte ne kabinen e tij. Nuk ishte as neper anije. U be nje kerkim shume i thelle por kapiteni Donner nuk u gjet asnjehere.
Fluturimi 2501; ne 23 qershor 1950, Fluturimi Northwest Airlines 2501 ishte duke u kthyer nga New York ne Minneapolis ne duart e pilotit me eksperience Robert C. Lind, dhe kishte ne te 58 pasagjere.

Per shkak te motit te keq, kur avioni ishte prane Chicago, ai ndryshoi rruge dhe duhej te kalonte mbi Liqenin Michigan.
Rreth mesnates, Lind kerkoi leje qe te shkonte nga lartesia 3500 ft ne 2500 ft, pa shpjeguar arsyen.
Kerkesa e tij nuk u pranua dhe ky ishte komunikimi i fundit i bere me Fluturimin 2501. Pozicioni i tij i fundit i njohur ka qene ne Trekendeshin Michigan.

Nderkohe qe burimet variojne ne lidhje me cfare eshte gjetur nga Fluturimi 2501 (disa thone qe nuk eshte gjetur asgje, ndersa te tjera qe jane gjetur mbetje qe lundronin te pjeseve si pjese ulesesh e gjera te tilla), duket e qarte qe avioni eshte perplasur ne uje. E cuditshme eshte ne fakt qe avioni ishte ne gjendje shume te mire dhe ne duar shume te afta ne momentin e zhdukjes.
Per me teper, pavaresisht se kerkime behen akoma cdo vit, as trupi i avionit nuk eshte gjetur dhe as mbetje njerezore nuk kane arritur te zbulohen.

Lugina San Luis, ne Koloradon jugore, eshte nje zone ku ka pasur shume fenomene te pashpjegueshme duke perfshire ketu edhe shume shfaqje UFO-sh dhe qindra gjymtime kafshesh te fermave.
Shfaqjet e UFO-ve jane aq te zakonshme sa nje grua e quajtur Judy Messoline ka vendosur edhe nje kulle vezhgimi te UFO-ve ne pronen e saj, qe ka vezhguar me shume se 50 shfaqje te UFO-ve vetem qe nga viti 2000. Disa prej ketyre jane pare nga shume njerez ne te njejten kohe.

Per skeptiket e UFO-ve, duhet te jene me interesante tregimet per gjymtimet e kafsheve ne ate zone.
Ato filluan ne vitin 1967, me nje kale te quajtur Snippy. Snippy u gjet nje mengjes me trurin qe i mungonte, dhe me kockat e qafes plotesisht te pastruara. Qe atehere, qindra, per te mos thene mijera gjymtime te pashpjegueshme kafshesh kane ndodhur ne ate rajon, duke pasur shume gjera te perbashketa – fillimisht, nuk ka asnjehere asnje gjurme gjaku prane kafsheve, dhe kafshet jane te gjitha te demtuara me prerje te sakta, qe dallohet qe nuk eshte veper e kafsheve grabitqare.

Dhe si perfundim, te gjitha gjymtimet u ndodhin brenda nates krijesave qe jane te shendetshme.
Hetimet qe jane bere per keto incidente nuk kane nxjerre deri tani asnje rezultat, por ato vazhdojne edhe ne ditet e sotme.

Disa fermere raportojne qe kane pare drita te cuditshme ne qiell netet perpara se te gjejne nje kafshe te gjymtuar, duke bere keshtu qe te kete nga ata qe besojne qe ne keto ngjarje jane te perfshire jashtetokesoret.
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi