SHIK-u: Si u tradhtua Adem Jashari tek serbėt?

Shko poshtė

SHIK-u: Si u tradhtua Adem Jashari tek serbėt?

Mesazh  trigonkos prej 06.10.14 1:02

‘Sokol, shteti shqiptar na shiti tek shkjau…”. Dėshmia e ish-Nėnkolonelit tė SHIK-ut, Sokol Poga: Si u tradhtua Adem Jashari. Dekonspirimet te serbėt. Berisha dhe sekreti i celulave tė para tė UĒK-sė… Ēfarė i ka thėnė Adem Jashari nėnkolonelit tė SHIK-ut Poga, gjatė njė takimi nė ‘93 nė Tiranė me Kadri Veselin qė pas luftės drejtoi shėrbimet sekrete tė Kosovės. Njė pėrgjigje e Berishės kur Kelmendėt, Krasniqi e Ali Ahmeti e pyetėn hapur nėse do ta mbėshteste apo jo luftėn.

Eshte intervistuar njė nga dėshmitarėt e takimeve tė para nė Tiranė dhe stėrvitjeve tė fshehta tė 87 tė parėve tė UĒK-sė nė Elbasan e Dajt. I autorizoi Ramiz Alia apo Sali Berisha kėto stėrvitje… Roli i Gazidedes nė survejimet dhe dekonspirimet. Dėshmia e Pogės pėr urdhėrin e fshehtė pėr kosovarėt qė hynė nė Shqipėri nga ‘93 nė ‘96: “Ishte urdhėr i Gazidedes, shoqėroheshin nė komisariate, sbatoheshin praktikat e UDB-sė pėr “biseda informative”. Adem Jashari dhe 87 tė tjerė pėr dy muaj, nė vitin 1991, u pėrgatitėn ushtarakisht nė Shqipėri. Ata kanė zhvilluar mė pas dhe nė Tiranė aktivitet tė rėndėsishėm pėr ēėshtjen kosovare. Dėshmia e sotme nė DITA ėshtė nga njė njohės i hershėm i kėtij aktiviteti qė pohon se Berisha dhe shėrbimi i atėhershėm sekret i Shqipėrisė kanė punuar kundėr celulave tė para tė UĒK-sė, madje i kanė dekonspiruar ato tek serbėt. Akuzat e rėnda bėhen nga Nėnkoloneli (R) i SHIK, Sokol Poga. Mė poshtė, intervista qė DITA zhvilloi dje me z.Poga.

Zoti Sokol! Nė Shqipėri, nė vitin 1991 janė pėrgatitur dy grupe themelues e luftėtarė tė UĒK-sė, ai i Zahir Pajazitit dhe Adem Jasharit. Ju jeni ndėr personat mė tė informuar pėr pėrgatitjen dhe fatin e tyre tė mėtejshėm. Asnjėherė nuk ėshtė folur hapur pėr atė periudhė. Ēfarė ka ndodhur?

- Po. Grupi i Adem Jasharit ėshtė i dyti qė ėshtė pėrgatitur nė Shqipėri. I pari ėshtė grupi i Zahir Pajazitit. Grupi i Zahir Pajazitit ėshtė pėrgatitur nė Elbasan, ndėrsa grupi i Adem Jasharit ėshtė pėrgatitur nė Tiranė, pėrkatėsisht nė Surrel, nė malin e Dajtit. Grupi i Adem Jasharit pėrbėhej nga 34 vetė. Grupi i Pajazitit kishte 54 vetė. Tė dy kėta grupe janė pėrgatitur nga njė muaj secili, pėrkatėsisht nė tetor-dhjetor tė vitit 1991.

Nga kush u pėrgatit grupi i Adem Jasharit?

- Grupi i Adem Jasharit u pėrgatit nga Hysen Ymeri, Agron Dhimarko, Ylli Mici dhe Kastriot Hoxha. Ky i fundit ishte komandanti i repartit. Pėr tė ruajtur sekretin dhe misionin e tij, grupi u nis ilegalisht nga Kosova nėpėrmjet njė itinerari tė veēantė…

Grupi, 34 vetė, u nda nė nėn grupe, u nis nga Kosova, nė drejtim tė Shkupit. Aty, me avion u nisėn pėr nė Zvicėr. Qė nga Zvicra, me tren, erdhėn nė Bari tė Italisė. Nga Italia, me traget erdhėn nė Durrės, dhe nga Durrėsi nė Tiranė. Nė Tiranė u stabilizuan nė Shtėpinė e Oficerėve (Enti Social Kulturor i Ushtrisė) qė ndodhet pranė godinės sė Ministrisė sė Jashtme.

Ēfarė pėrfshinte programi i stėrvitjes pėr kėtė grup?

- Mė saktėsisht e dinė ata qė bėnė pėrgatitjen e tyre. Por sigurisht, trajnimi i tyre konsistonte nė pėrgatitjen e zjarrit, nė pėrgatitjen fizike, luftės guerile dhe elementė tė tjerė tė luftimit nė terrenit etj… Secili inspektor, nga ata qė pėrmenda mė sipėr, jepte lėndėn e tij.

Ėshtė pėrfolur qė grupet e para dhe mė vonė edhe aktivistė tė tjerė tė UĒK-sė janė dekonspiruar nga Tirana zyrtare tek qeveria serbe. Ēfarė mund tė na thoni ju si njohės i kėtij problem?

- Jo vetėm qė ėshtė pėrfolur, por kjo ėshtė plotėsisht e saktė. Janė dekonspiruar qė nė kohėn e pėrgatitjes prej dhjetorit 91 si edhe mė pas nga drejtuesit e shtetit pas marsit 92, me president Sali Berishėn dhe nga shėrbimi i Bashkim Gazidedes… Kjo, siē thashė edhe mė lart, pati dhe pasoja. Pati pasoja tė rėnda jo vetėm pėr luftėtarėt, por dhe pėr misionin qė ata kishin marrė pėrsipėr tė realizonin…

A keni folur ju, ose a ju ka folur juve Adem Jashari vetė pėr raste konkrete dekonspirimesh?

- Nė vitin 1993, duke qenė nė ilegalitet, Adem Jashari erdhi nė Shqipėri. Ai erdhi tė takojė vėllain e tij. Rifatin, qė vinte nga Gjermania. Dhe, ndėrkohė, mori pjesė edhe nė ceremoninė e diplomimit tė njėrit nga anėtarėt e celulave tė UĒK-sė, Kadri Veselit, qė studionte nė Tiranė, i cili gjatė luftės ishte shefi i G-2(ZKZ,), ndėrsa pas luftės, ishte shefi i shėrbimit sekret tė Kosovės.

Ademi mė tha: ”Sokol! Mė vjen keq, mė dhemb nė shpirt. Na ka dekonspiruar shteti shqiptar, na shiti tek shkjau!”, Na tregoi mė pas me hollėsi rrethimin qė i kishin bėrė atij nė shtėpi, ēarjen e rrethimit si dhe peripecitė qė kishin hequr dhe shokėt e tij tė stėrvitur nė Tiranė… Bėhet fjalė pėr rrethimin qė ka ndodhur kur grupi i Adem Jasharit qė ishte i fundit, mbaroi programin e pėrgatitjes nė Shqipėri. Njė pjesė e mirė e kėtij grupi, u kthye nė Kosovė, ndėrsa njė pjesė tjetėr,iku nė emigracion nė vende tė tjera tė Europės nga kishin ardhur. Adem Jashari dhe tė tjerėt qė u kthyen nė Kosovė, menjėherė u pėrballėn me dekonspirimin e bėrė. Me tė vajtur nė shtėpi Ademi, tek Jasharajt shkoi policia serbe natėn e vitit tė ri. Pati njė luftim tė ashpėr, Adem Jashari, vėllai i tij Hamza dhe babai i tij Shabani, mundėn ta ēajnė rrethimin. Si pasojė e dekonspirimit tė bėrė nga drejtuesit e shtetit amė e njėjta gjė ndodhi dhe me elementėt e tjerė, tė cilėt, u detyruan tė lėnė Kosovėn dhe tė kėrkojnė azil politik nė shtete perėndimore si nė Zvicėr, Gjermani, Austri, etj…

Vetė Ademi qėndroi nė ilegalitet. Shpesh herė vinte dhe nė shtėpinė e tij nė Prekaz. Kur rrezikohej rreptas, shkonte nė njė bazė tė tij tė sigurt nė Shkup, tek I.Sh. (me pseudonimin ‘Gishti’, nga qė kishte njė gisht tė prerė), me tė cilin Ademi kishte qenė nė njė grup gjatė stėrvitjes nė Shqipėri.

Me Hashim ThacinMe kė kontaktonte tjetėr Adem Jashari nė Shqipėri?

- Megjithėse e kishin tė ndaluar tė lėviznin nė vende tė pa kontrolluara, Adem Jashari e shokėt e tij, gjatė kohės qė pėrgatiteshin nė Tiranė, zhvillonin dhe njė aktivitet tė gjerė nė interes tė objektivit pėr tė cilin pėrgatiteshin. Ademi, edhe kohė mė parė, kishte kontakte me njerėz qė vinin ilegalisht nė perėndim pėr probleme tė ēėshtjes kosovare. Kėshtu qė ai merrte kontakte kur ata vinin nė Shqipėri. Tė tillė ishin Fehmi Lladrovci, Isa Demiri, Alush Sala, Sefė Morina, etj…

Ju keni qenė vetė nė kėto takime?

Nė shumė nga kėta takime isha i pranishėm edhe unė.

Ku bėheshin takimet?

Takimet tona bėheshin edhe nė Tiranė, edhe nė Durrės. Nė Durrės kemi qėndruar tek shtėpia katėr katėshe e Ramė Sylmetės, nga Kėrēina e Gjakovės, por qė ishte me banim nė Zvicėr. Kjo shtėpi u shfrytėzua nga ana jonė si njė bazė e rėndėsishme UĒK-sė, si para, ashtu dhe gjatė luftės nė Kosovė.

Dmth SHIK-u shqiptar i survejonte gjatė qėndrimit nė Shqipėri dhe i dekonspironte?

-Po. Veēanėrisht kur nė krye tė SHIK-ut erdhi Gazidede qė urdhėroi survejim nė ēdo hap qė hidhnin. Kryesisht nga viti 1993 e nė vazhdim, aktiviteti i aktivistėve kosovar erdhi nė rritje. Po u sjell shkurt njė shembull tjetėr dekonspirimi ndėr tė parėt, atė tė Zahir Pajazitit. Pajaziti sapo kaloi kufirin, u arrestua nga serbėt dhe u mbajt njė muaj nė burg.

Si ėshtė e mundur qė edhe u lejuan grupet nga Kosova tė pėrgatiteshin nė Shqipėri dhe pėrndiqeshin dhe dekonspiroheshin?

-Duhet tė dini qė marrėveshja pėr pėrgatitjen e luftėtarėve tė UĒK-sė ėshtė bėrė me Ramiz Alinė qė nė fillim, e jo me Sali Berishėn… Ėshtė e qartė nė dokumente, qė do hapen kur t’u vijė koha qė Berisha, nė pikat kulmore, nuk ka qenė pro lėvizjeve paraprake, fillim luftės dhe luftės nė Kosovė… Dhe meqė e prekėt kėtė pikė, dua tė theksoj kėtu njė nga periudhat mė tė vėshtira, atė tė viteve 1993-1996, kohė nė tė cilėn qindra e mijėra kosovarė vuajtėn pasojat e njė urdhėri absurd nga qeveria e shtetit amė…

Cili ishte ky urdhėr?

-Hapja e Shqipėrisė, solli njė dėshirė legjitime tė kosovarėve pėr tė prekur tokėn amė. Pėr kėtė, ata shpesh ata kalonin ilegalisht kufirin. Por pėrkundėr kėsaj dėshire e kėtij malli, ata pėrfundonin nė komisariatet e policisė tė Kukėsit, Tropojės, Dibrės, si pasojė e njė urdhri absurd. Urdhėri i qeverisė ishte qė gjithė kosovarėt qė vijnė nė Shqipėri, tė shoqėroheshin nė polici, tė merreshin nė pyetje apo siē thuhej nė urdhėr, pėr “Bisedė informative”. Kjo ishte njė praktikė e njohur e UDB-sė jugosllave.Unė dhe kolegėt e mi tė profesionit, konfirmojmė se nė ballė pėr zbatimin e kėtij urdhri absurd, ishte Bashkim Gazidede e shik-asit e tij… Kjo praktikė u ndoq nė vitet 1993-1996. Shumė kosovarė u rrezikuan jo pak nga ky urdhėr…

Po lidhur me ‘dashurinė’ e Berishės pėr FARK, Rugovėn e Bukoshin ēfarė dini ju? -Unė nuk dua tė zgjatem e tė komentoj mė gjatė kėtė. Do tė tregoj vetėm njė fakt. Ishte fundi i vitit 1995 apo fillimi i vitit 1996. Njė grup i pėrbėrė nga Faslli Veliu(‘Daja’), Ali Ahmeti, Gafurr Elshani, Jakup Krasniqi, Muhamet Kelmendi, Ibrahim Kelmendi e Xhavit Haliti, bėnė njė takim me Presidentin Sali Berisha nė Tiranė, pėrkatėsisht nė hotel ‘Tirana’. Nė thelb, nė pėrmbushje tė misionit, ata i kėrkuan Berishės:’Nė situatėn qė ėshtė Kosova, ne kemi vendosur dhe do i shpallim luftė Serbisė! Ju, do tė na mbėshtesni?”. Berisha u pėrgjigj duke u fshehur pas Rugovės: “Rugova, deri tani, ėshtė kundėr kėsaj ideje, vetėm nėse pranon Rugova….!” – ishte pėrgjigja. Nė kėto kushte, grupi i mėsipėrm, i zhgėnjyer iku, por nuk hoqi dorė nga misioni: Shpallja e luftės dhe ēlirimi i Kosovės!.

KUSH ĖSHTĖ NĖNKOLONEL SOKOL POGA

Sokol Poga ėshtė lindur nė njė familje tė njohur pėr tradita atdhetare nė Has nė vitin 1955. Pas pėrfundimit tė Shkollės sė Mesme tė Kulturės nė Tiranė, arsimin e lartė e kreu nė Shkollėn e Ministrisė sė Brendshme. Pėr 28 vjet ka punuar nė detyra tė rėndėsishme nė kėtė institucion, ku 15 vite nė Zbulim dhe 13 vite tė tjera nė Ja… Sokol PogaKundėrzbulim. Prej vitesh, me gradėn e Nėnkolonelit, ėshtė nė rezervė. Familjarisht ka mbėshtetur qė nė nisje lėvizjet e para, organizimin e strukturave tė UĒK-sė dhe luftėn pėr ēlirimin e Kosovės. Personalisht, si ushtarak, pas vitit 1990 e deri nė ēlirimin e Kosovės, sė bashku me drejtues tė luftės e drejtues tė shtetit tė sotėm nė Kosovė, ka dhėnė njė kontribut tė shquar nė front dhe nė prapavijė tė kėsaj lufte. Ėshtė vlerėsuar me shumė dekorata e mirėnjohje shtetėrore si nė Kosovė, ashtu dhe nė Shqipėri. (Dita) Intervistoi Kujtim Borici)./standardi.info
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

40


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi