Shqiptarėt tė tretėt si spiunė nė ish-Jugosllavi

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Shko poshtė

Shqiptarėt tė tretėt si spiunė nė ish-Jugosllavi

Mesazh  trigonkos prej 06.10.14 0:56

Shqiptarėt janė radhitur nė vendin e tretė si spiunė dhe bashkėpunėtor tė shėrbimit sekret jugosllav UDB gjatė periudhės sė socializmit.

Kjo bėhet e ditur sot nė njė shkrim nė tė pėrditshmen maqedonase “Dnevnik”, ku nėnvizohet se gjatė sistemit tė kaluar, shqiptarėt janė radhitur nė vendin e tretė si spiunė, menjėherė pas serbėve dhe kroatėve nė Ish-Jugosllavi.

Gazeta shkruan se ky fakt ndėrlidhet edhe me tė dhėnat e fundit tė Komisionit tė Lustrimit nė Maqedoni ku nga 23 funksionarėt e lustruar, tetė prej tyre kanė dalė shqiptarė.

Gjithashtu bėhet e ditur se njė numėr i madh i viktimave shqiptare janė spiunuar kryesisht nga bashkėkombėsit e tyre bashkėpunėtorė tė shėrbimit sekret.

UDB aktivitetin e saj kryesor gjatė sistemit tė kaluar e kishte pėrqendruar tek shqiptarėt dhe zhvillimin e situatės tė ndėrlidhur me statusin e tyre nė Kosovė, dhe nė ish-republikat e tjera jugosllave.

Analistėt politik kanė theksuar pėr gazetėn se pėr shėrbimet sekrete nė agjendė ka qenė diaspora shqiptare dhe shoqatat e tyre.
avatar
trigonkos

Mos perdor fjal Banale !!!

122


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Shiko temėn e mėparshme Shiko temėn pasuese Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi