Si mbėrriti Janullatos nė krye tė Kishės Autoqefale tė Shqipėrisė

Shko poshtė

Si mbėrriti Janullatos nė krye tė Kishės Autoqefale tė Shqipėrisė

Mesazh  Berti69 prej 05.10.14 22:12

Shumė pak dihet se si mbėrriti Anastas Janullatos nė krye tė Kishės Autoqefale tė Shqipėrisė, por opinioni shpesh herė ka lexuar akuza se atė e solli ish-kryetarit tė Shqipėrisė Ramiz Alia ose Sali Berisha.Ardhja e z.Anastas nė Shqipėri ėshtė sa enigmatike dhe e njohur. Ishin rrethanat e kohės dhe e shkuara e tij nė rini qė e solli me marrėveshje pėrkohėsisht z.Janullatos nė krye tė Kishės Autoqefale tė Shqipėrisė pėr riorganizimine saj. Ai erdhi me njė marrėveshje midis dy vendeve tė nėnshkruar nė fillim tė vitit 1991, nė ishullin e Korfuzit.

Nė njė intervistė shumė vite mė parė akademiku z.Ylli Popa ka deklaruar se ka qenė viti 1991, kur ndodhej nė Athinė pėr ēėshtjen e refugjatėve politik nė Greqi si pėrfaqėsues i Forumit pėr tė Drejtave tė Njeriut dhe u takua pėr herė tė parė me Anastas Janullatosin. Mė tej, akademiku Popa thotė se ishte takuar pak kohė mė parė edhe me At Artur Liolin pėr tė diskutuar pėr Kishėn Ortodokse Shqiptare sepse akademiku nuk kishte asnjė njohje rreth probleme tė kishės.

Por, unė nuk besoj qė njė Akademik dhe njė personalitet i njohur siē ishte z.Ylli Popa dhe me lidhje shumė tė forta me pushtetin e ortodoksinė tė mos kishte njohje se ēfarė po ndodhte me Kishėn Ortodokse tė Shqipėrisė. Kjo deklaratė e tij mė duket sa ironike dhe qesharake. Pra, duke u ndodhur nė Athinė akademiku Popa i bėnė njė vizitė nė shtėpi peshkop Anastasit nė tė njėjtėn ditė ku ministrat e jashtėm tė Shqipėrisė z.Muhamed Kapllani dhe ai i Greqisė, Kryeministri i sotėm z.Andoni Samaras nėnshkruan marrėveshjen qė z.Janullatosi tė vihet nė krye tė kishės ortodokse tė Shqipėrisė. Besoj qė nuk ka qenė rastėsi vizita e z.Popa nė tė njėjtė ditė kur ministrat e jashtėm tė dy vendeve vendosin Anastas Janullatosin nė krye tė kishės sonė, ashtu siē nuk ėshtė rastėsi qė kjo marrėveshje u nėnshkrua nė ishullin e Korfuzit. (Mė 1914, qeveritarėt shqiptar nė Korfuz nėnshkruan shpallej e Autonomisė sė Vorio Epirit, pasi forcat paramilitare dhe ushtarake tė mbretėrisė sė Greqisė kishin pushtuar jugun e Shqipėrisė. Me marrėveshjet e tilla tė riciklimit historik Greqia i rikujtoj shqiptarėve se grekėt kanė mbetur po ato grek tė dikurshėm qė kanė si projekt primar aneksimin e jugut).

Takimi i z.Muhamed Kapllani me z.Andoni Samaras ėshtė bėrė 27.6.1991, nė Korfuz ku marrėveshja qė Greqia i pranonte refugjatėt shqiptar me statutin ekonomik dhe jo politik u nėnshkruar si haraē pėr pranimi e z.Anastas Janullatosit si drejtues i pėrkohshėm nė Kishėn Ortodokse tė Shqipėrisė. Ishte koha kur Shqipėria kalonte ēaste tė vėshtira, ku z.Nano ishte vetėm disa muaj Kryeministėr dhe pasuesi i tij z.Ylli Bufi nuk i rezistojė psikologjikisht krizės ekonomike dhe deklaroj pėr njė ēast deklarojė se Shqipėria kishte vetėm 6 ditė bukė. Pra, nė gjendje kaq tė rėndė qė kalonte Shqipėria, Greqia pėrfitoj duke i vėnė kushte tė rėnda pėr lejimin e refugjatėve ekonomik qė mund tė punon ilegalisht.

Pėr ardhjen nė krye tė kishės Autoqefale tė Shqipėrisė tė Anastas Janullatosit kanė gisht Ramiz Alia, Fatos Nano, Muhamed Kapllani, Ylli Popa, at Artur Lioni dhe Sali Berisha, tė cilėt pasi pranuan me marrėveshje qė z.Janullatos tė jetė drejtues i pėrkohshėm pėr riorganizimin e Kishės Autoqefale tė Shqipėrisė, disa vite mė vonė i dhanė atij statutin e pėrjetshėm si Kryepeshkop i Kishės Autoqefale tė Republikės sė Shqipėrisė, duke shkelur me tė dyja kėmbėt atė qė kishin nėnshkruar nė Korfuz  mė 1991. Njė mėkat nė lidhje me forcimin e pozicionit tė z.Janullatos ka edhe ish-kryetari i Republikės sė Shqipėrisė z.Rexhep Meidani pėr tė cilin thuhet se ka nėnshkruar dhėnien e shtetėsisė shqiptare Kryepeshkop Anastasit. Besoj se historia do tua japi vendin qė meritojnė mė tej tė gjithėve pavarėsisht se ēfarė mendojnė sot kėta aktorė tė kėqinj tė botės sė politikės sė tranzicionit. Nuk ėshtė rastėsi takimi me Ylli Popėn nė shtėpinė e Kryepeshkop Anastasit, ashtu siē nuk janė rastėsi shumė gjėra tė tjera qė lidhen me ardhjen nė Shqipėri tė Anastas Gjerasimo Janullatosit.

Ndoshta ishin kushtet e rėnda ekonomike dhe politike qė politikanė e fillim tė viteve 1990, nėnshkruan marrėveshjen e pėrkohshme pėr drejtimin e Kishės Ortodokse tė Shqipėrisė nga njė klerik grek, ishin pozicionet e forta politike nė Greqi nė ato vite qė gėzonte peshkop Anastasi qė e sollėm aq fuqishėm nė Shqipėrisė sepse ai kishte miqėsi tė ngushtė me kryeministrin grek Kostandin Miēotaqin, me ministrin e jashtėm, Andoni Samaras, Petro Moliviatin, i cili ishte Sekretari i Pėrgjithshėm i Presidentit tė Greqisė dhe ka qenė shok klase nė shkollėn dy vjeēare ushtarake me Anastasin (1952-1954). Peshkop Anastasi ishte edhe njė ferr nėpėrkėmbėt e kryepeshkopit tė Greqisė z.Serafin i cili nuk e simpatizonte aspak atė. Pėr shumė vite derisa nė krye tė Kishės Ortodokse tė Greqisė ishte z.Serafin, Anastasi nuk e fitoj asnjėherė titullin Mitropolit.

Por sot Shqipėria ėshtė mė mirė politikisht dhe ekonomikisht se nė fillimet e viteve 1990, shumė shqiptar ortodoks mund ta drejtojnė tashme Kishėn Autoqefale tė Shqipėrisė, do tė ishte  nė nder tė Kryepeshkop Anastasit qė tė largohet nga ky post me krenari sepse nėse ai largohet nga ligjet e natyrės, figura e kėtij kleriku tė imponuar herė do ndriēohet edhe herė do tė errėsohet duke krijuar probleme midis ortodoksėve shqiptar. Ndoshta pas vdekjes do jetė vetė figura e tij qė mund tė rrėnojė atė qė ai e riorganizoj prej kaq shumė vitesh.

Vėrej: Shkrimi nuk ka qėllime politike dhe fetare, por bėhet pėr tė ndriēuar anėn historike tė ngjarjeve, pėr tė thėnė tė vėrtetėn, atė tė vėrtetė qė duhet tė mėsojė njeriu dhe jo gėnjeshtrėn historike qė shkruhet nga politika.

Arben Llalla
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi