Hunda mund tė nuhasė edhe vdekjen tuaj

Shko poshtė

Hunda mund tė nuhasė edhe vdekjen tuaj

Mesazh  Berti69 prej 04.10.14 10:03Thonė se duhet t’i besosh nuhatjes, por ndoshta nuk ėshtė hunda ajo qė “njeh” nė tė vėrtetė. Organi i nuhatjes, tė cilin tė gjithė e marrim si tė mirėqenė, mund “tė bėjė” shumė mė tepėr sesa thjesht nuhatja e mbeturinave qė duhen flakur. Hunda mund tė nuhasė edhe vdekjen!

Njė studim i ri tregoi se shqisa e nuhatjes mund tė jetė njė tregues i fuqishėm i jetėgjatėsisė. Kėrkuesit nė Universitetin e Ēikagos e kryen studimin me 3000 burra dhe gra, tė moshave 50-80 vjeē, tė cilėve iu dhanė njė test nuhatjeje. Mė pas, i ndoqėn ata pėr njė periudhė 5-vjeēare, raporton "Huffinton Post".

Subjekteve iu dhanė katėr lloje erėrash dhe iu kėrkua tė njihnin erėrat e pėrditshme, ku pėrfshiheshin era e mentes, portokallies, trėndafilit, lėkurės dhe peshkut. Pas 5 vitesh, njė nė tetė subjekte kishin vdekur dhe parashikuesi mė i madh i vdekjes sė tyre ishte nuhatja.

Afėrsisht 40% e atyre qė kishin dėshtuar nė testin e nuhatjes kishin vdekur, ndėrsa 19% e tyre kishin pasur shenja tė moderuara tė humbjes sė kėsaj shqise. Vetėm 10% e subjekteve me njė shqisė tė shėndetshme tė nuhatjes bėnin pjesė nė “listėn e vdekjes”.

Testet e nuhatjes janė pėrdorur edhe si mjete diagnostike, ndaj mos e lini pas dore shqisėn tuaj tė nuhatjes.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi