Nje mister 240 vjecar...

Shko poshtė

Nje mister 240 vjecar...

Mesazh  Luli prej 03.10.14 16:20

Eshte nje rebus qe ka pothuaj 240 vjet,qe ngelet ne kuadrin e mistereve..

Njė koleksion i specieve te ndryshme kafshesh tė futura nė enė qelqi nga gryka e ngushte e shisheve ne forme hinke,jane realizuar nga frat Fourcault,''babai''i koleksioneve parmigiane.Foto ku tregohen kafshet brenda shisheve
te futura nga ana e poshteme e tyre

Prej 200 vjetesh, askush nuk ka qenė nė gjendje tė shpjegojnė se si prifti FOURCAULT ka arritur ti realizoje keto koleksione te nje mynyre krejt te habiteshme.


Kavanozi ose shishja,quajeni si te doni,eshte me gryke shume te ngushte ne krahasim me madhesine e kafshes qe eshte futur brenda,per tu ruajtur ne formaline.

Kafshėt jane ruajtur tė pėrkryera pėr dy shekuj nė kavanoza qelqi,me gryke hyrje te ngushte.

Ornitologjisti frat Jean Baptiste FOURCAULT ka mbledhur me dhjetra kafshe per koleksion nė fund tė vitit 1766 dhe askush nuk mund tė kuptojnė se si ai i vendosi ato ne tilla ene.


Davide Csermely, drejtori i Muzeut tė Historisė Natyrore tė Parmės "Fourcault - deklaron se "FOURCAULT ka marre te fshehtėn e koleksionit te tij nė varr."
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi