Mesazhet e koduara ne skulpturen e selise se C.I.A - as

Shko poshtė

Mesazhet e koduara ne skulpturen e selise se C.I.A - as

Mesazh  Luli prej 03.10.14 16:17

Pėr mė shumė se 15 vjet, amatore dhe profesioniste,kanė qenė tė habitur nga kodifikimi i skulpturės nė selinė e CIA-s nė Langley,

Skulptura pėrmban njė pllake bakri dhe ne te jane shkruar kater mesazhe te koduara gjatė pasazheve.Pasazhet tė koduara mbeten te pazgjidhura pėr tetė vjet, deri sa njė analist i CIA-s deshifroi tre prej tyre nė vitin 1999.Por mesazhi i katėrt ėshtė ende njė mister.

Skulptori Jim Sanborn pretendon tė jetė i vetmi njeri i gjallė qė e di se si ta deshifroi mesazhin e fundit.. Kur mesazhi i Kryptar u instalua nė 1990, Sanborn kishte ne dorė njė zarf qė pėrmbante zgjidhje e saj tė atėhershėm,tė vulosur nga drejtori i CIA, William Webster.

Por Sanborn tani thotė se ne letrėn e mbajtur,kishte informata tė rėndėsishme pėr zgjidhjen e enigmės.

Mesazhi i parė i koduar..fjala kyc PALIMPSEST .. ..... i ckoduar thotė: "Mes drites se pakte dhe mungeses se dritės shtrihet nje nuancė e holle e iluzionit


Measzhi i dyte i koduar..fjala kyc..ABSHISE .. i cili ėshtė i pasuar me koordinata gjeografike, sugjeron nje lokacion me bazė ne selinė e CIA-s ku thuhet:
"Ai eshte krejtėsisht i padukshėm.Si ėshtė e mundur kjo..!?

Ata pėrdoren fushen magnetike te Tokės. Tė dhėnat janė mbledhur dhe transmetuar ne njė vend tė panjohur. Ne Langley e dinė pėr kėtė? ” Ata duhet ta kishin ''varrosur'' ate diku atje "

Mesazhi i tretė ėshtė i bazuar nė njė ditar te bėrė nga arkeologu Howard Carter nė 1922, nė ditėn qė ai zbuloi varrin e faraonit egjiptian Tutankhamun.

Atje lexohet:
"Me jane dredhur duart kur kam bėrė njė shkelje tė vogėl nė cepin e sipėrm te majtė. Dhe pastaj,me zgjerimin e njė vrimė tė vogėl, kam futur nje qiri dhe ajri i ngrohtė ne dhome ka shkaktuar flakė,e qe andej me vone ka dale nje mjegull. Mund tė shikoni ndonjė gjė? " Se c'nenkupton ky mesazh ekspertet nuk japin asnje spiegim.

Ekspertėt thonė se mesazhi i katėrt ėshtė shkruar me njė kod mė komplekse se tė tre tė parėt, i projektuar pėr modelet e maskimit te letrave qe zakonisht kėrkohet ne te tilla misione..

Nuk ka cregullim nė rendintjen e 97-karaktereve te mesazhit pėrfundimtar, e cila fillon me njė pikėpyetje fillestare.

Duke marrė parasysh skupturen e kodifikuar te Selise se CIAas,Sanborn, i cili nuk ka pasur trajnime nė dekodimin e mesazheve, thotė se ai bashkėpunoi me njė shkrimtar tė shquar nė fiction per ckodimin e tekstit te kodifikuar.

Pastaj ka punuar me njė zyrtar tė CIA-s encryption nė pension pėr katėr muaj pėr tė krijuar kodin. Ai insiston se kodi mund tė zgjidhet dhe se se do tė duhen vetėm disa kohe pėr ta pėr ta deshifruar Kryptosin.

avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi