Ēipa vdekjeprurese per te kontrolluar njerzit e se ardhmes

Shko poshtė

Ēipa vdekjeprurese per te kontrolluar njerzit e se ardhmes

Mesazh  Equinox prej 30.09.14 10:43Vjen ajo qe pritej prej shume kohesh…SHBA ka si synim qė deri mė 2017-ėn ēdo individ i saj tė jetė pajisur me RFID chip

Gjenerata e re RFID / GPS teknologjike i lejon instaluesit tė aktivizojė njė dozė vdekjeprurėse cianidi nė ēdo moment qė ai e konsideron tė nevojshme. Qeveria e SHBA-ve, ka si synim qė deri mė 2017-ėn tė ketė pajisur qytetarėt e saj me RFID chip.

Sipas specialistėve, chip-i RFID, ka aftėsi aktivizuese nė distancė me anė tė telekomandės, nė ēdo moment e ēdo kohė.

Kjo teknologji, pas stadit eksperimental tashmė ėshtė e disponueshme pėr autoritetet pėrkatėse, si dhe ėshtė e pajisur me njė sėrė metodash dhe detajesh, qė nga pulset magnetike deri tek mini-doza me cianid.
Niveli tjetėr, nė teknologjinė RFID i lejon qeverisė (dhe atyre tė cilėt e kanė ideuar, mbėshtetur dhe i favorizon ky projekt) tė… ‘shfarosin’ apo tė ‘vrasin’ cilindo duan kurdoherė.

Ky ėshtė njė realitet i ri, pėr tė cilin askush nuk mund tė jetė i sigurt se qeveritė pėrkatėse tė vendeve tė tyre nuk do ta aplikojnė kėtė metodė duke pajisur popullatėn me chip-a tė tillė.

Senati Amerikan, dėshiron dhe po programon tė votojė njė projektligj, i cili do tė detyrojė tė gjithė qytetarėt amerikanė tė pajisen me RFID chip.

Dhe kjo nuk do vonojė, pasi sipas tyre duhet qė deri mė 2017-ėn tė gjithė qytetarėt amerikanė tė jenė pajisur me tė.
avatar
Equinox

220


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēipa vdekjeprurese per te kontrolluar njerzit e se ardhmes

Mesazh  Zattoo prej 11.03.15 9:47

Ēipi nėn lėkurė qė shėrben si pajisje identifikimiNė kompleksin e zyrave tė hapur rishtazi, Epicenter, nė qendėr tė Stokholmit, punonjėsit nuk kanė me nevojė pėr pajime identifikimi ose kode kalimi pėr tė hapur dyert.

Sė fundmi njė mikrocip ėshtė implantuar nė dorėn e tyre dhe ky mikrocip luan edhe rolin e kėtyre pajimeve.

Frekuenca e identifikimit radio, ose cipi RFID ėshtė i pėrbėrė nga xham pyrex dhe pėrmban njė antenė dhe mikrocip, pa patur nevojė pėr bateri.

Ai i lejon mbajtėsit tė hapė dyer, tė operojė njė fotokopje ose tė shikojė nė detajet e kontakteve pėrmes njė smartfoni.

Bashkė themeluesi dhe CEO i kompleksit tė zyrave hi tech, e cila ėshtė edhe shtėpi e kompanive inovative qoftė tė vogla apo tė mėdha, Patrick Mesterton, thotė se ėshtė vendndodhja ideale pėr tė testuar njė teknologji tė tillė.

Cipi ėshtė i njė madhėsie sa njė kokrrize orizi, ėshtė pothuajse 12 milimetra nė madhėsi.

Vendoset pėrmes njė shiringe dhe dėrgon njė kod RFID, kėshtu qė ėshtė njė pajisje identifikimi qė mund tė komunikojė me objektet rreth jush.

Kėshtu qė, kėtu ju mund tė hapni dyert duke pėrdorur cipin tuaj, ju mund tė bėni printime tė sigurta nga printerėt tonė me cipin tuaj por ju mundet gjithashtu tė komunikoni me telefonin tuaj mobil duke dėrguar kartėn tuaj tė biznesit ndaj individėve qė ju takoni, shpjegon ai.

Teksa rangu i pėrfitimeve aktuale qė cipi ofron ėshtė veēanėrisht i limituar, prodhuesit e tij thonė se synimi ėshtė tė eksplorojnė pėrdorimet e mundshme dhe pėr tė parė se si shėrbimet dhe produktet mund tė zhvillohen pėrreth kėsaj teknologjie.

Shpresohet, qė nė tė ardhmen, punonjėsit e pajisur me cipin do tė jenė tė aftė tė blejnė ushqimin nė kantinė sikurse gjithashtu tė bėjnė edhe kontrolle shėndeti.

Disa nga zonat e pėrdorimit nė tė ardhmen, mendoj unė, sikurse nė cdo gjė sot, ku ju duhet tė pėrdorni njė kod ose njė karte ose njė celės, madje edhe nė zona pagese.

Unė mendoj, gjithashtu, pėr arsye tė kujdesit shėndetėsor, se ju mund tė komunikoni me doktorin tuaj dhe ju mund tė merrni tė dhėna mbi ēfarė hani dhe mbi gjėndjen tuaj fizike, thotė Patrick Mesterton.

Sigurisht, qė vendosja e cipit ėshtė tėrėsisht vullnetare dhe sipas prodhuesve tė tij, tėrėsisht i sigurtė.

Por, nje ēėshtje e tille ngre shqetėsime mes grupeve tė lirisė civile, tė cilėt shqetėsohen se njė teknologji e tillė nuk ėshtė e siguruar nga hakerėt dhe mund tė pėrdoret pa patur miratimin e pėrdoruesit pėr tė gjurmuar vendndodhjen e tij dhe pėr tė patur akses nė informacione private.
avatar
Zattoo

626


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēipa vdekjeprurese per te kontrolluar njerzit e se ardhmes

Mesazh  Siroco prej 12.10.15 15:13Tronditėse: Mė shumė se 30% e amerikanėve kanė ēipa nė trupin e tyre!

Nė njė studim tronditės, tė bėrė tash vonė, ėshtė konstatuar se 1 nė 3 amerikanė tė testuar, kanė nė trupin e tyre njė ēip tė identifikimit me anė tė frekuencės sė valėve tė radios, apo shkurt RFID, duke mos pasur vetė haber pėr njė gjė tė tillė.

Nė njė publikim tė Institutit tė Uajomingut pėr teknologji, (WIT), thuhet se doktorėt kanė testuar 2955 amerikanė nga vende tė ndryshme tė SHBA-sė dhe nga shtresa tė ndryshme shoqėrore. Ata ishin zhveshur lakuriq dhe ishin analizuar se a janė nė trup ndonjė ēip RFID.

Pėrndryshe, kėta ēipa janė pėrdorur me tė madhe nė ekologjinė e kafshėve tė egra, pėr tė pėrcjellė kafshėt dhe pėr t’i detektuar mė lehtė, por tani del se dikush kėtė ēip ua ka implantuar edhe njerėzve. Athua kush? Dhe, pėr ēfarė arsyesh?
avatar
Siroco

Unė e dėgjoj kėngėn e zogut jo pėr zėrin e tij, por per heshtjen qė vjen pas.


214


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēipa vdekjeprurese per te kontrolluar njerzit e se ardhmes

Mesazh  elektronika prej 13.10.15 21:10

Si shume e rite numrin e njerezve te paisur me R.F.I.D nese jaane 1 ne 3 i bie te jene me shume se 100.000.000 njerez dhe e gjitha kjo  pa dijenine e tyre!??
Kam pershtypjen se ke hyre ne faqe te papergjegjeshme qe botojne te tilla brockulla. E mendon se cdo te ndodhte ne U.S.A po te ishte kjo statistike zyrtare. Kur atje per nje djegie nga kafeja e nxehte per te cilen nuk eshte paralajmeruar klienti i drejtohet gjykates. Pastaj emertimi "vdekjeprures" kush eshte vrare me mikrocip dhe sa milion eshte numri i tyre, perse i vrasin, duhet te kete nje arsye. Apo ashtu kot per qejf. ku i ke statistikat, ku e ke marre burimin e ketij informacioni. Te lutem shkruaj linkun.
avatar
elektronika

Pervoja me e bukur qe na eshte dhene per te jetuar eshte vete misteri i jetes.....
Kur linde, po qaje, dhe gjithe te tjeret rreth teje po qeshnin.....
Jetoje jeten, ne menyre te tille, qe kur te vije momenti i fundit,
ti te jesh duke qeshur dhe gjithe te tjeret rreth teje te jene duke qare..........63


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Ēipa vdekjeprurese per te kontrolluar njerzit e se ardhmes

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi