Lėvizje tė reja shpirtėrore

Shko poshtė

Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  Admin prej 02.05.08 15:50

LEVIZJA TE REJA RELIGJIOZE / SPIRITUALE NE SHEKULLIN XX

1.New Age (vitet 70 dhe 80):

-Human Potential Movement [pėrqėndrimi ne anėt e forta dhe potencialet e njeriut, zhvillimi i tyre], duke pėrfshirė “est” dhe Scientology
- Psikologjia transpersonale [psikologjia qe pėrfshin sferen spirituale]
- Sherimi i teresishem
- Feminizmi

2.Levizje me prejardhen ne fete aziatike:

- Hinduizmi
- Budizmi
- Fete e Kines
- Fete e Japonise

3.Ezoterika perėndimore (pjesėrisht lėvizje te vjetra te ringjallura) / grupe metafizike:

- Kabala [mistika hebraike]
- Sufizmi
- Teozofia [lėvizje nga fundi i shekullit XIX e themeluar nga Helena Blavatsky, ndikime te forta nga hinduizmi dhe budizmi]
- Antropozofia [e themeluar nga gjermani Rudolf Steiner si reforme te teozofise, shume aktive ne arsim dhe mjekesi]

4.Levizje te reja brenda krishterizmit:

- Levizja pentekostale [rendesia e perjetimit te Frymes se Shenjte]
- Nene Tereza
- „Centering Prayer“ [lutje qe ndihmon njeriun te jete me shume “me vetveten”]

5.Kanalizimi (spiritizmi i ri):

- Edgar Cayce [ne gjumė profetizonte dhe jepte diagnoza te sakta]
- Jane Roberts (kanalizonte nje qenie me emrin Seth)
- Nje Kurs per Mrekulli [psikologia Helen Schucman kanalizonte Jezusin vete]
- Shirley MacLaine [aktore nga Hollywood, libra te suksesshėm per jetėn e saj spirituale]
- Fiat Lux (lėvizje lidhur me njefare Uriela)
- Universelles Leben (Jeta Universale, nga profetja e veteshpallur gjermane Gabriele Wittek)
- Varda Hasselmann [gjermane, ka shkruar libra me kanalizime, por edhe nje roman per nje fis matriarkal ne Indi]

6.Neopaganizmi:

- Carlos Castaneda [mesimet e nje indiani meksikan duke pėrfshirė pėrdorimin e nje kerpurdhe-droge]
- Wicca [levizja e „shtrigave“ ne kuptim te mire; levizje magjike dhe ekologjike, levizje e re me rrenje te vjetra]
- Druidet [besimet e vjetra keltike]
- Satanizmi

7.Levizje te reja te pavarura religjioze/spirituale:

- Bahai [themeluar nga Bahaullah, rrenje ne islam]
- Vereinigungskirche /Kisha e Bashkimit [themeluar nga Moon, e kritikuar shume per shkak te larjeve truri]
- Gurdjieff [mistik me origjine nga Armenia, jete shume interesante, lėvizje e tij pėrfshin muzike dhe lėvizje harmonizuese; Prof. Wilson ka ndjekur kete praktike per disa vite]
- Subud [?] etj.

8.Supermarketi spiritual (edhe per „njerez te pavarur spiritual”, qe ndertojne vete religjionin e tyre individual nga elementet qe gjejnė ne “supermarket”)

9.Interspiritualiteti = vleresimi i te gjitha feve dhe spiritualiteteve

Mund te pėrfshijė elemente nga fete e ndryshme ose kerkimi i Zotit / energjise / inteligjences prapa feve dhe kerkimi i parimeve te pėrbashkėta.

Prof. Erika Wilson

Admin

1141


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  rebelisistemit prej 11.08.11 16:19

Antare te nderuar,kush nga ju ben pjes ne keto levizje te reja religjoze dhe pse?
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  Dimitrov Xhunga prej 12.08.11 13:13

ore rebel,ku te besh pjese mo?Une per vete jo njehere.Mund te lexoj literaturen e tyre thjesht per informacion ose per kureshtje dhe kaq.Me tutje fus ne pune metoden e seleksionimit dhe te filtrimit te gjerave qe te servirien.Ka lloj-lloj materialesh dhe duhet te orientohesh drejt apo jo?
avatar
Dimitrov Xhunga

131


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  ILIRA prej 12.08.11 13:19


Pershendetje rebelisistemit


Mund te na e shpjegosh me qarte ke quan levizje te reja shpirterore dhe pse nuk duhet te anetaresohesh, perse ke futur edhe budizimin hinduizmin ne kete klasifikim kur dihet qe si besime apo si filozofi ato jane shume me te vjetra se fete e tjera.
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  Nikolaos prej 12.08.11 13:22

Ne vendin e tyre keto besime jane te vjetra, por ne vendin tone mund te jene te reja nese dikush do te behej anetar i tyre.
avatar
Nikolaos

"Kthejeni fytyrėn nga Dielli dhe ēdo hije mbetet mbrapa jush"

390


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  rebelisistemit prej 12.08.11 18:40

Artikullin e ka postuar explorer dhe jo une.Besoj se keto levizje po hapen shume ne kete kohe ,se jan ne mode.Mjafton te shikosh vipat e Hollivudit,ose kengetaret aktuale duke filluar me Madonen e deri te LADy Gaga.
avatar
rebelisistemit

Nėsė do tė bėsh armiq, nuk ėshtė e nevojshme qė tė shpallėsh vetėm luftė, mjafton ta thuash tė Vėrtetėn. (Martin Luter King)

110


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  Ufo prej 12.08.11 18:43

[quote="rebelisistemit"]Artikullin e ka postuar explorer dhe jo une.Besoj se keto levizje po hapen shume ne kete kohe ,se jan ne mode.Mjafton te shikosh vipat e Hollivudit,ose kengetaret aktuale duke filluar me Madonen e deri te LADy Gaga.r=orange] Edhe Explorer gabon, s'ėshtė ēudi e madhe kjo ...
avatar
Ufo

149


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  ILIRA prej 12.08.11 19:03

o sory se po hidhemi dege me dege dhe nuk shofim iniciatoret e temave nejse pyetja per antaret e forumit e jotja eshte .
avatar
ILIRA

186


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Lėvizje tė reja shpirtėrore

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi