Mungesa e gjumit rrit rrezikun e kujtimeve false

Shko poshtė

Mungesa e gjumit rrit rrezikun e kujtimeve false

Mesazh  Berti69 prej 30.09.14 1:07Njė kėrkim i ri kėshillon se mungesa e gjumit mund tė rrisė rrezikun e individėve tė preken nga kujtimet e pavėrteta.

Kėrkuesit nga Universiteti i Kalifornisė dhe Universiteti Shtetėror i Miēiganit thanė se ata qė nuk flenė mjaftueshėm kanė mė tepėr gjasa tė kujtojnė informacione false, sesa ata qė flenė mjaftueshėm.

Nė studim u pėrfshinė 104 pjesėmarrės, tė cilėt ishin studentė. Nė pėrfundim tė eksperimenteve, u arrit konkluzioni se pesė orė gjumė ose mė pak ishin tė lidhura me formimin e kujtimeve false.

Nga ana tjetėr, shkencėtarėt kanė zbuluar se shtatė orė gjumė janė ideale pėr trupin dhe se mė tepėr se tetė orė ēojnė nė lodhje tė organizmit.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi