Njerėzit qė besojnė tek ėngjėjt hasin mė pak rreziqe!

Shko poshtė

Njerėzit qė besojnė tek ėngjėjt hasin mė pak rreziqe!

Mesazh  Berti69 prej 30.09.14 0:52Studimi nga Universiteti York nė Kanada pėrmes njė studimi zbuloi se si besimi ndikon nė marrjen pėrsipėr tė rreziqeve nė jetė.

Ekspertėt parashikuan se njerėzit qė besojnė nė ėngjėjt ruajtės do tė ndėrmerrnin mė shumė rreziqe, por ata zbuluan se besimtarėt kanė mė pak gjasa pėr tė rrezikuar nė situata tė ndryshme.

Kjo mund tė ndodhė pasi ata e pėrdorin engjėllin si njė mekanizėm pėr tė pėrballuar frikėn dhe ankthin e tyre, mbi rreziqet e perceptuara nė mjedisin pėrreth, thonė ekspertėt.

Tė dhėna nga studimi
Gati njė e treta e britanikėve – 29 pėr qind – besojnė se njė engjėll mbrojtės ėshtė gjithmonė duke u kujdesur mbi , sipas hulumtimit tė botuar nė vitin 2010.
Njė numėr pak mė i lartė – 31 pėr qind – pranoi se besojnė nė engjėj, ndėrsa njė nė 20 njerėz thanė se kanė parė apo kanė dėgjuar pėr nėj ėngėll tė vėrtetė.

Vetėm 17 pėr qind thanė se nuk janė tė sigurt se ēfarė tė besojnė.
Londra kishte nivelet mė tė larta tė besimtarėve nė 40 pėr qind.

Sondazhi tregoi se 45 pėr qind e njerėzve tė intervistuar nga Oksford dhe 43 pėr qind nga Hull besonin se kanė njė engjėll mbrojtės. Kjo shifėr ra nė 16 pėr qind pėr ata qė u intervsituan nė Edinburg dhe Plymouth.
avatar
Berti69

"Si ėshtė lartė, ashtu ėshtė edhe poshtė, e si ėshtė poshtė, ashtu ėshtė edhe lart"


434


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi