A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Shko poshtė

A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  Zattoo prej 26.09.14 16:13Suksesi i filmit Avatar nė vitin 2009 tregon se tė apasionuarit pas kinemasė e vlerėsojnė dallimin mes 2D dhe 3D dhe janė gati tė paguajnė pak mė shumė pėr tė dytėn. Shumica prej nesh jemi mėsuar tė shohim 2D. Edhe pse karakteristikat nė ekran duket sikur kanė thellėsi dhe cilėsi, nė fakta pamja ėshtė e sheshtė. Por kur vendosim syzet 3D, shohim njė botė qė ka formė, njė botė ku mund tė ecim. Mund tė imagjinojmė ekzistencėn nė kėtė lloj bote, sepse jetojmė nė njė tė tillė. Gjėrat nė jetėn tonė tė pėrditshme kanė gjatėsi, gjerėsi dhe lartėsi. Por pėr dikė qė e ka njohur jetėn vetėm nė dy dimensione, 3D do tė ishte e pamundur tė kuptohej. Dhe sipas shumė studimeve, kjo ėshtė arsyeja pėrse ne nuk e shohim dimensionin e katėrt, apo cdo lloj dimensioni pėrtej tij. Fizikanėt punojnė me supozimin se ka tė paktėn 10 dimensione, por shumica prej nesh nuk do i shohė asnjėherė. Sepse ne e njohim jetėn vetėm nė 3D, kėshtu qė truri ynė nuk kupton si tė shohė pėr mė tepėr.

Nė vitin 1884, Edvin Abot botoi njė roman qė pėrshkruan tė parit e dimensioneve pėrtej tonit. Tek “Romancė e shumė dimensioneve”, ai pėrshkruan jetėn e njė katrori nė njė botė dy dimensionale. Jeta nė 2D nėnkupton qė katrori ėshtė i rrethuar nga rrathė, trekėndėsha dhe katėrkėndėsha, por gjithė sa sheh katrori janė vija tė tjera. Njė ditė, katrorin e viziton njė sferė. Nė pamje tė parė, sfera i duket thjeshtė si njė rreth katrorit tonė, dhe katrori nuk mundet ta kuptojė se cfarė i thota sfera, kur i pėrshkruan atij objektet tredimensionalė. Me kalimin e kohės, sfera e merr katrorin nė botėn tredimensionale, dhe ky nis tė kuptojė. Tani ai nuk sheh vetėm vija, por forma qė kanė thellėsi. I inkurajuar, katrori e pyet sferėn se cfarė ekziston pėrtej botės tredimensionale; sfera shastiset. Ajo nuk mundet tė kuptojė njė botė pėrtej kėsaj, dhe kjo vlen edhe pėr lexuesin. Truri ynė nuk ėshtė stėrvitur tė shohė gjėra tė tjera vec botės sonė, dhe do tė duhet dicka nga njė tjetėr dimension qė tė na bėjė tė kuptojmė.Po cili ėshtė ky dimension tjetėr? Mistikėt e shihnin si njė vend ku jetonin shpirtėrat, pėrderisa nuk ishin tė lidhur prej rregullave tokėsore. Nė teorinė e tij tė relativitetit, Einsteini quante dimension tė katėrt kohėn, por shtonte se koha ėshtė e pandashme nga hapėsira. Tė afeksionuarit pas fantashkencės mund ta njohin kėtė bashkim si hapėsirė-koha, dhe nė tė vėrtetė ideja e njė vazhdimėsie hapėsirė-kohė ėshtė bėrė popullore pėr shekuj tė tėrė prej shkencėtarėve tė fantashkencės. Einsteini e pėrshkruante gravitetin si njė pėrthyerje tė hapėsirė-kohės. Sot, disa fizikanė e pėrshkruajnė dimensionin e katėrt si cdo hapėsirė qė bie pingul mbi njė kub – problemi ėshtė se shumica prej nesh nuk munden tė imagjinojnė dicka qė ėshtė pingule me njė kub.

Studiuesit kanė pėrdorur idetė e Einsteinit pėr tė pėrcaktuar nėse mund tė udhėtojmė nė kohė. Ndėrkohė qė mund tė lėvizim nė cdo drejtim nė botėn tonė 3D, nė kohė ne mund tė ecim vetėm pėrpara. Pra, udhėtimi nė tė kaluarėn ėshtė quajtur pothuajse i pamundur, ndonėse disa studiues kanė ende shpresė pėr tė gjetur vrima qė lidhin pjesė tė ndryshme tė hapėsirė-kohės.

Nėse nuk mundemi ta pėrdorim dimensionin e katėrt pėr udhėtim nė kohė, dhe nuk mund ta shohim atė, atėherė c’kuptim ka tė dimė pėr tė? Kuptimi i kėtyre dimensioneve mė tė lartė ka rėndėsi pėr matematicienėt dhe fizikanėt sepse i ndihmon tė kuptojnė botėn. Pėr shembull, teoria e fijeve mbėshtetet mbi tė paktėn dhjetė dimensione qė mbeten pėr t’u zbuluar. Pėr kėta studiues, pėrgjigjet e problemeve kompleksė tė botės 3 D mund tė gjenden nė dimensionin tjetėr – dhe pėrtej tij.
avatar
Zattoo

627


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  Gvshi prej 22.01.16 22:54

Me sa dij une per ta kuptuar dimensionin e katert njeriu duhet te kete shume pervoj ne shkenc por siq e thash vetem ta Kuptoj sepse te praktikoj eshte per Njeriu te pakten per momentin ende e pamundur sepse teknologjia nuk eshte ne nivelin e duhur dhe jo vetem ne kemi problem me teknologjin por edhe Alienet nuk dojn apo nuk arrijn te kontaktojn ende me ne pasi qe jemi shume larg teknologjis Hypermoderne , te pakten keshtu mendon Dr Stephen Hawking dhe ne qofte se ata do te fillojn kontakt direkt me Njerzimin ateher do te ishim ne rrezik shume te madhe pasi qe kjo do te thonte logjikisht se ata jane me te avancuar se ne sa i perkete teknologjise.Megjithate ne nje fare menyre une mendoj qe dimensioni i katert do te ishte jasht ligjit te natyres , gje qe e bene ende me te pamundur ose me te pabesueshme nje gje te tille.
Dimensioni i katert me qe ra fjala nuk eshte vet Koha por RRUGA e KOHES
me korigjoni nese jam gabim , Faleminderit
avatar
Gvshi

Ne arrijme vetem deri tek Dimensioni i trete qe do te thote se Realiteti eshte shume me i Cuditshem

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  DaniEL prej 22.01.16 23:53

Nuk kap truri, por mund te kapi te gjitha dimensinoet vec se ne "Fryme" ose ne demnsinon "spiritual" sic kane qef ta quajne keta te forumit. Truri eshte i kufizuar dhe madje nuk kap dot as gjerat reale ketu ne toke per trurin ka shume mistere ketu ne toke qe ende nuk ka zgjidhje dhe pergjigje. Fryma eshte e pakufizuar nese di te udhetosh ne fryme mund te arish cdo dimension pa problem.
avatar
DaniEL

Yahushua HaMashiach ėshtė : `` Udha, e Vėrteta dhe Jeta; do ta njihni tė Vėrtetėn dhe e Vėrteta do t`ju bėjė tė Lirė``. Gjoni 14:6 dhe 8:32

49


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  Gvshi prej 23.01.16 1:11

DaniEL shkruajti:Nuk kap truri, por mund te kapi te gjitha dimensinoet vec se ne "Fryme" ose ne demnsinon "spiritual" sic kane qef ta quajne keta te forumit. Truri eshte i kufizuar dhe madje nuk kap dot as gjerat reale ketu ne toke per trurin ka shume mistere ketu ne toke qe ende nuk ka zgjidhje dhe pergjigje. Fryma eshte e pakufizuar nese di te udhetosh ne fryme mund te arish cdo dimension pa problem.
e si mund ta mesoj njeriu nje ritual te tille , pra me fryme dhe ēfarė mendimi ke per mos gjetjen e Anijes dhe airoplaneve ushtarak te zhdukur ne trekendeshin e bermudes

se ne qofte se do te ishte aq e lehte siq thua ti besoj se njeriu do i kishte gjetur ata
avatar
Gvshi

Ne arrijme vetem deri tek Dimensioni i trete qe do te thote se Realiteti eshte shume me i Cuditshem

2


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  Omnipresent13 prej 23.01.16 13:01

truri eshte fizik dhe duhet t'i bindet mendjes apo shpirtit, sido te quhet sps e njejta gje eshte. Truri vepron vetem mbi qelizat e trupit tuaj fizik npm sist. nervor. Ajo mendje e afte, di sesi te veproje mbi trurin e vet e mandej te kontrolloje si te doje qelizat, pra fushen EM te tyre, pra te te gjithe trupit. E keshtu ju mund te zoteroni telekinezen ne veprim te ndermjetesuar te mendjes.
Por truri, si pjese e trupit eshte asgje. Dilni psh ne Astral dhe trurin nk do e merrni me vete e mgjth do mendoni sps nk mendon truri per ju, por ju vete, pra mendja. Ne tru mbeten vetem gjurme te energjise suaj mendore.
Nk e di ke konsideroni dim.4t, por me tru nk do arrini asgje. Nqs dim. eshte nje diapazon me I larte frekuencash se dim 3, duhet te rrisni vibrimet tuaja te vetedijes per te kapur ate cka eshte lart. Sps me vetedijen 3D, thjesht do hamendesoni cka ka atje. Dhe kjo eshte humbje kohe.

Omnipresent13

143


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  4u prej 08.02.16 14:26

Sė pari duhet ta kemi tė qartė se shfrytėzimi i kapacitetit tė trurit nga ana e njeriut eshte shume e ulėt (Sikurse ta shfrytezojme nje makine e cila hecen me 100 kmh
me nje shpejtesi prej 20 kmh), edhe ky nuk eshte nje shembull shume i pershtatshem pasi qe me rritjen e niveli te shfrytezimit te trurit rritet edhe perceptimi dhe diapazoni dhe shume veti tjera te cilat per momentin as nuk mundemi me i paramendu.
Pra sa i perket trurit nuk eshte problem me e paramendu edhe dimensionin e katert apo edhe dimensione tjera, por a jemi ne te pergadidtur per dicka te tille, ne ket udhetim kerkohen njerez trima dhe besimtare te devotshem ne Krijuesin.
Kemi shembuj te shumet tek te Deguarit e Zotit te cilet pas nje afati kohore te meditimit dhe agjerimit ju hapen portat e dimensioneve tjera dhe me po te njejtin tru ata kuptojne gati te gjitha (nuk them se jane ne gjendje te kuptojne gjithecka).
avatar
4u

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kape TRURI "Yne" Dimensionin e 4-rt

Mesazh  Soul of Truth prej 08.02.16 17:00

Kam pare shume pergjigje dhe kam degjuar shume te thena. Ka ardhur koha per te verteten. "Truri eshte objekt fizik, fuqia e tij mbetet vetem ne planin fizik. trupi mental qe kontrollohet nga mendja mund te arrije gjera te medha. Dhe ketu nuk kini as halucinacione dhe as iluzione. Ndersa persa i perket dimensioneve ata shqiptohen dhe mendohen, sepse kemi mbetur akoma te mendja e tanishme. 'UNIVERSI' dhe mundesite e tij jane te pakufizuara dhe ashtu do te jene gjithmone"...

avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  4u prej 09.02.16 13:59

"Truri eshte objekt fizik(se pari truri nuk eshte dicka e ndare nga trupi dhe se dyti funksionimi i trurit behet me impulse energjike te neuronet), fuqia e tij mbetet vetem ne planin fizik (gabim shumė i madhe, te menduarit, dija logjika,intuita,halucinimi, endrimi,perjetimi, pikellimi, gezimi, etj jane veti te cilat nuk kane forme (fizike)) .

Truri ka nje detyre shume shume specifike , ajo duhet ti perkthej te gjitha dukurite si : Driten, Naten , Energjine, forcen, rezistencen,vibrimin e shume e shume dukuri tjera ne dicka konkrete (ne aspekti e te te kuptuarit) tu jep forme, pra brenda trurit tone behet nje projektim holografik e me te cilin ushqen shqisat e njeriut).
avatar
4u

4


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  Omnipresent13 prej 09.02.16 23:44

sa te sigurt jeni ne kete qe thoni mbi perparesite e trurit? dua te them, ju citoni ato qe ua kane mesuar te tjeret, por vete ju, e keni vertetuar?

Omnipresent13

143


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kape TRURI "Yne" Dimensionin e 4-rt

Mesazh  Soul of Truth prej 10.02.16 20:54

4u shkruajti: "Truri eshte objekt fizik(se pari truri nuk eshte dicka e ndare nga trupi dhe se dyti funksionimi i trurit behet me impulse energjike te neuronet), fuqia e tij mbetet vetem ne planin fizik (gabim shumė i madhe, te menduarit, dija logjika,intuita,halucinimi, endrimi,perjetimi, pikellimi, gezimi, etj jane veti te cilat nuk kane forme (fizike)) .

Truri ka nje detyre shume shume specifike , ajo duhet ti perkthej te gjitha dukurite si : Driten, Naten , Energjine, forcen, rezistencen,vibrimin e shume e shume dukuri tjera ne dicka konkrete (ne aspekti e te te kuptuarit) tu jep forme, pra brenda trurit tone behet nje projektim holografik e me te cilin ushqen shqisat e njeriut).
Sa per t'u sqaruar une nuk thashe: "Truri eshte i ndare nga trupi, por objekt fizik d.m.th vepron vetem ne planin fizik. Funksionimi akoma mbetet dhe eshte nje mister, pasi askush nuk e shpjegon me hollesi dhe me bindje, se cfare ndodh ne tru dhe si funksionon 'vertet' ai"...
Persa i perket procesit te te menduarit ka te beje me mendimet. truri yne vepron si nje fushe, e cila transporton mendime nga mjedisi rrethues. Ne marrim e japim me njeri-tjetrin dhe ketu s'ka asnje gabim. Persa i perket proceseve qe permende; je ti gabim. Vertet enderrimi, pikellimi, gezimi, intuita jane shpirterore, por kujdes!!!! Ne ndiejme pas mendimit. Pra gjithmone ne fillim ne mendojme dhe ndjejme. Mos ngaterro ndjenjat (qe i perkasin planit shpirteror) me proceset fare normale per trurin tone (qe mbeten ne planin fizik)...
Truri ka jo nje detyre, por shume detyra dhe aftesi, ku shumica nga ne s'ka arritur t'i zbuloje akoma ato!!!! A e kam gabim???? Heren tjeter shpresoj te bejme nje bashkebisedim te denje...
avatar
Soul of Truth

"Find yourself inside of you and then forces of Universe; or better "UNIVERS" will guide you!!!!"

28


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  55 prej 12.02.16 18:08

kam par ne nje web-thot se me 30.01.2016 njerezimi kaloj nepermjet nje hyberspace(superhapsir) ne nje plan revolucionar te njohur si Dimensioni i Katert. Kjo e shkaktuar nga vendosja astrologjike e Henes ndermjet Merkurit dhe Plutonit. Uranit dhe Henes. Autori permendi edhe emrin Lilith por se di clidhje ka kjo ne astrologji.
avatar
55Asgje nuk eshte e parashikueshme, gjithcka eshte surpriz. Gjithcka eshte e parashikueshme, asgje nuk eshte surpriz


265


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  I638 prej 13.06.17 21:54

Une mendoj qe 4D ndoshta do te jet vizualizimi i hapesires boshe. ne aspektin shperndarjen e atomeve elektroneve protoneve ne objektin pra do te mundesoje njeriut shikimin e levizjes se protoneve neutroneve elektroneve... xD

I638

15


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  bojko prej 22.07.17 10:28

Dimensioni i 4 eshte dimensioni i trurit tone ne udhetim astral
avatar
bojko

"Janė dy lloje tė historisė:. Historia zyrtare, ajo e gėnjeshtrave, ajo qė na mėsojnė nė shkolla, historia * ad usum delphini *, dhe historia tė fshehtė, nė tė cilėn janė shkaqet e vėrteta tė ngjarjeve, - historia e turpshme"
Honore De Balzac, 1830s

75


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: A mund ta kapė truri ynė dimensionin e katėrt?

Mesazh  Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi