Dosja “Top secret” qė presidentėt amerikanė ia dorėzojnė njėri-tjetrit

Shko poshtė

Dosja “Top secret” qė presidentėt amerikanė ia dorėzojnė njėri-tjetrit

Mesazh  Luli prej 26.09.14 10:42Nė Uashington po pėrhapet gjerėsisht thashethemi se ēdo presidenti tė ri qė shkel nė Shtėpinė e Bardhė i dorėzohet njė dosje me tė gjitha sekretet shtetėrore. Njė dokumentar i kanalit gjerman N24 ėshtė pėrpjekur tė ndjekė kėto gjurmė pėr tė zbuluar mė shumė rreth kėsaj ēėshtjeje.

A ka ndonjė libėr apo dosje tė fshehtė tė presidentėve amerikanė qė e mbajnė nė duar vetėm ata e qė ua dorėzojnė nė fund vetėm pasardhėsve tė tyre?

Pesė persona qė akoma jetojnė mes nesh, duhet ta dinė kėtė punė mė sė miri: Jimmy Carter, George H. W. Bush, Bill Clinton, George W. Bush dhe Barack Obama. Megjithatė, askush prej tyre nuk ėshtė shprehur ndonjėherė publikisht rreth kėsaj teme.

Arsye e mjaftueshme kjo qė kanali TV gjerman i informacioneve e dokumentarėve, tė shfaqė pjesė nga “libri i librave” – le tė themi – nė njė material dypjesėsh nėn titullin “I kyēur – libri sekret i presidentėve amerikanė” (e mėrkurė, datė 24 shtator 2014 ora 23:05, dhe e enjte, 25 shtator ora 03:45), ēka pritet tė ngjallė debate.

Njė orė e gjysmė mė vonė, pasi ke parė kėtė dokumentar, kupton se tashmė vetėm njė gjė dihet me siguri: askush nuk e pohon dot, nėse ai fshihet nė kryeqytetin e nėmur amerikan. E kjo prej shumė dekadash.

Ėshtė bėrė e njohur se George W. Bush, Presidenti i 43-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, nė ditėn e tij tė fundit tė punės, ka lėnė njė letėr tė shkruar me dorė mbi skrivaninė e tij tė punės nė Dhomėn Ovale: ai i adresohet dikujt nėn numrin “44”. Barack Obama ka nxjerrė vetėm njė fjalė nė lidhje me atė qė ai kishte lexuar atje: Ndoshta vetėm njė “Paē fat!” ose “Unė e di se si ndiheni … mė besoni, do tė bėhet mė mirė e mė keq”.

Mund tė ndodhė – pyet gazetari nė dokumentarin nė fjalė gazetarėt dhe nėpunėsit e presidentit amerikan – qė tė dorėzohet nga presidenti nė president, edhe informacioni i vėrtetė se cili e vrau Kenedin pėr shembull? Apo nėse ekzistojnė apo jo jashtėtokėsorėt? Thuhet se janė rreth 50.000 fletė akoma tė pazbuluara me informacione tė CIA-s rreth atentatit mbi Kenedin, nė kasafortė.

Nėna e tė gjitha teorive tė konspiracionit

Njė dosje apo libėr i tillė do tė ishte si pasojė edhe “nėna” e tė gjitha teorive tė konspiracionit. Por gjasat pėr ekzistencėn e tij duken minimale. Libri nė fjalė mund tė jetė “vjedhur, kopjuar, e shpėrndarė mė tej gjetkė”, pohon njė dėshmitar, i cituar nė dokumentar. Rasti i Wikileaks-it do tė mjaftonte pėr tė mbuluar kėtė arsyetim e tė shėrbente si paralajmėrim.

Qė nga top-sekretet, deri te “Nuclear Football” e dyfishtė, valixhja atomike pėr presidentin nė largim, apo atė nė ardhje mund tė pėrmbajė edhe nivelin real tė borxheve, kėrcėnimin real terrorist nė SHBA etj.

Por njolla enigmatike e fakte tė pazbuluara ka nė ēdo qeveri amerikane. Dhe pafuqishmėria e presidentėve qė betohen vazhdimisht se nėn pushtetin e tyre kjo nuk do tė ndodhė, ėshtė paksa naive.

Thuhet se smartphone i presidentit ėshtė ndėrtuar nė mėnyrė tė tillė qė tė mos pėrgjohet, por mbrojtja amerikane nga sulmet kibernetike, mund tė hasė nė njė kompleksitet tė paimagjinuar. Sigurisht se siguria absolute ėshtė iluzive, edhe nė Shtėpinė e Bardhė.

Dokumentari mė i ri i kanalit TV gjerman, N24, mė tej ngre edhe pyetje tė tilla si: a do tė kishin vallė kandidatėt presidencialė amerikanė – qė kanė bėrė premtime si pėr shembull “Oh se harrova: S’ka ngritje taksash!” (Bush i vjetri) dhe “Unė do ta mbyll Guantįnamon” (Obama) – qė para zgjedhjes tė tyre nė postin mė tė lartė shtetėror, akses nė informacionet top-sekrete qė janė domen vetėm i “Njėshit”.

Pėrse jo, mund tė pėrgjigjej dikush? Mirėpo ata nuk kanė qenė akoma tė zgjedhur. Dhe t’i vėsh nė zbatim fjalė pėr fjalė tė gjitha premtimet zgjedhore, nuk ia ka dalė asnjė president deri mė sot.

Nė fund rindizet debati, pasi tashmė ėshtė mė se e qartė se asgjė qė fiksohet nė mėnyrė tė shkruar, nuk mund tė jetė e sigurt ndaj manipulimeve, apo zbulimit.

Nėse ka sekrete qė presidentėt duhet t’i pėrcjellin, ata duhet tė ushqehen me kėshilla tė vlefshme nga stafet e tyre, pėr t’i bėrė kėto nė mėnyrė verbale.

Mė e mira mund tė ishte gjatė njė shėtitjeje nė plazh, kur pėshpėritja e detit zhurmon ēdo pėrpjekje pėr pėrgjim.

/g.shqip/
avatar
Luli

"Duhet bredhur shumė nė errėsirė derisa tė preket drita"

884


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi